Czym wyróżnia się dobry okulista? I wcale nie chodzi tylko o doświadczenie!

Chcesz wybrać się do okulisty, ale nie wiesz jak rozpoznać dobrego specjalistę? Komfortowa wizyta u okulisty, to coś, co oczekuje wielu pacjentów, którzy obawiają się badań. Czym się kierować wybierając swojego okulistę? Na co zwracać uwagę i dlaczego należy nie bać się wizyty?

 

Okulista – czym się charakteryzuje?

Wiele osób wciąż myli okulistę z optomerystą. Podstawową różnicą między nimi jest taka, że optometrysta zajmuje się tylko i wyłącznie badaniem wad wzroku. Może pomóc dobrać Ci okulary lub soczewki kontaktowe i edukować Cię w zakresie dbania o narząd wzroku.

Okulista natomiast to lekarz pierwszego kontaktu, który wykonuje operacje chirurgiczne, czy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem takich chorób jak jaskra, czy zaćma. Lekarz okulista ukończył też studia medyczne na kierunku lekarskim, a także specjalizację okulistyczną.

Okulista, który jest doświadczony, postawi Ci dobrą diagnozę oraz wprowadzi dobre leczenie

Jak wybrać dobrego okulistę?

Dobry okulista to taki, który nie tylko wykazuje się wiedzą z dziedziny okulistyki, ale też taki, który może ją poprzez praktykę i doświadczenie. Dlatego wybierając okulistę, kieruj się jego zapleczem w przeprowadzaniu operacji okulistycznych. Warto zwrócić też uwagę na sprzęt, jakim posługuje się okulista.

Musi być on specjalistyczny i nowoczesny, ponieważ tylko taki daje gwarancje dobrze przeprowadzonego badania, a co za tym idzie właściwej diagnozy. Oprócz tego lekarz powinien być kompetentny, szczegółowy oraz zapewnić komfort i bezpieczeństwo pacjentowi podczas wizyty w gabinecie.

Dużo dają też opinie w internecie czy wizyty na stronach internetowych, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące lekarza. Na przykład to, jakie uczelnie ukończył, jakie posiada doświadczenie oraz, to co w czym się specjalizuje.

Jeśli np. cierpisz na zaćmę lub jaskrę, warto wybrać takiego okulistę, który jest specjalistą w tych dziedzinach. To samo tyczy się, jeśli chcesz zapisać do lekarza swoje dziecko – wtedy najlepiej poszukać okulisty, który specjalizuje się w okulistyce dziecięcej.

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Dobry okulista powinien zapewnić komfortową wizytę, ponieważ wiele osób nadal odczuwa lęk przed wizytami u tych lekarzy. Zwłaszcza gdy np. zaniedbali regularne wizyty w gabinecie okulistycznym.

Przede wszystkim spotkanie z okulistą to nic strasznego, a wręcz krok w stronę lepszego zdrowia i poprawy komfortu życia, dlatego nie powinno się obawiać wizyt. Spotkanie z okulistą zacznie się od wywiadu lekarskiego, gdzie lekarz będzie mógł poznać Twoje zdrowie. Zada pytania na temat przebytych chorób (również Twoich najbliższych), operacje, przyjmowanych leków i dokuczających Ci dolegliwości.

Trzeba pamiętać, że podczas takiego wywiadu trzeba być szczerym, ponieważ ułatwia to okuliście postawienie właściwej diagnozy. Po serii pytań nadejdzie czas na badania, w których lekarz sprawdzi stan Twoich oczu, czyli ich ostrość (odczytywanie cyfr z tablicy Snellena), stan powiek i ruchomość gałek ocznych.

Jeśli dokucza Ci choroba, wybieraj okulistów, którzy specjalizują się w danych dziedzinach np. takich jak jaskra czy zaćma

Okulista może też chcieć wykonać badanie dna oka, które polega na zastosowaniu specjalnych kropli, które rozszerzają źrenice. Warto wtedy pamiętać, że po takich kroplach występuje krótkotrwałe upośledzenie wzroku, dlatego na wizytę warto wybrać się z osobą towarzyszącą (po kroplach nie można prowadzić pojazdów).

Przed wizytą trzeba zdjąć soczewki kontaktowe (jeśli ich używasz), a także zrezygnować z makijażu oka (nie stosować kredki do oczu, cieni do powiek, tuszu do rzęs czy eyelinera). Może się zdarzyć ze pył z kosmetyków podczas badania przedostanie się do oka, co może utrudnić cały proces oraz diagnozę.

Na samym badaniu należy być rozluźnionym i współpracować z lekarzem. Miej na uwadze, że wizyty u okulisty są bardzo ważne i zaniedbanie swojego wzroku może doprowadzić do poważnych konsekwencji – mogą rozwinąć się groźne choroby, które powodują całkowitą utratę wzroku. Co więcej, długotrwały dyskomfort w okolicach oczu utrudnia codzienne życie,  przez co narastają problemy w pracy, szkole, czy w wykonywaniu hobby.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności