lederboard

Czyste miejsce pracy – dlaczego jest takie ważne?

Sprzątanie magazynów - jak zadbać o miejsce pracy? Sprawdź!

Pracodawcy przywiązują coraz większą wagę do tego, aby w siedzibie firmy każdego dnia panował ład i porządek. Czystość podnosi walory estetyczne miejsca pracy, lecz nie pozostaje bez wpływu na efektywność pracowników, a nawet na ich zachorowalność. Dlaczego czyste miejsce pracy jest tak istotne?

Odpowiednie warunki do pracy

Pracownik, aby wykonywać swoje obowiązki, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Mowa tutaj nie tylko o dostarczeniu niezbędnych narzędzi, ale także utrzymaniu miejsca pracy w czystości. Jak wiadomo, w czystych, schludnym otoczeniu pracuje się o wiele lepiej i efektywniej. Warto jednocześnie pamiętać, że duże zabrudzenia mogą uniemożliwiać wykonanie poszczególnych zadań, a nawet stwarzać swego rodzaju niebezpieczeństwo. Dlatego też bardzo istotne jest utrzymanie w czystości zarówno powierzchni biurowych, jak i hal produkcyjnych czy magazynowych. Można przy tym skorzystać z usług zewnętrznej firmy, zapoznając się z ofertą dostępną na stronie https://wikami.com.pl/sprzatanie-magazynow/. Choć pracownik ma obowiązek dbać o ład w miejscu pracy, to jednak ogół czynności związanych ze sprzątaniem pomieszczeń pozostaje w gestii pracodawcy.

Mniejsza zachorowalność

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że czyste miejsce pracy przyczynia się do poprawy stanu zdrowia pracowników. Wynika to z faktu, iż w zamkniętych pomieszczeniach choroby rozprzestrzeniają się znacznie szybciej – mowa tutaj zwłaszcza o infekcjach sezonowych. Regularne wietrzenie, mycie podłóg czy urządzeń oraz ich dezynfekowanie pomaga pozbyć się patogenów. Ponadto utrzymanie czystości jest nieodzowne w przypadku osób uczulonych na kurzy czy pyłki. Reakcja alergiczna w postaci kataru, łzawienia oczu czy wysypki może uniemożliwiać wykonywanie obowiązków. Tymczasem osoby pracujące w odpowiednich warunkach, a więc w czystych pomieszczeniach, znacznie rzadziej chorują, nie korzystając tym samym ze zwolnień lekarskich. Niemniej jednak zatrudnienie osoby sprzątającej nie zawsze jest opłacalne, a w przypadku jej dłuższej nieobecności trudno znaleźć zastępstwo. Dlatego też coraz więcej firm korzysta z usług firm sprzątających – z ofertą jednej z nich można zapoznać się tutaj https://wikami.com.pl/.

Dlaczego czyste miejsce pracy jest takie ważne?

Czystość wizytówką firmy

Siedzibę firmy odwiedzają nie tylko pracownicy, lecz również goście z zewnątrz. Są to przedstawiciele innych przedsiębiorstw, potencjalni inwestorzy oraz partnerzy biznesowi. Obowiązuje tutaj prosta zasada – jak Cię widzą, tak Cię piszą, zatem czystość, ład i porządek stają się niejako wizytówką firmy. Jeśli jej właściciel przywiązuje wagę do estetycznego wyglądu pomieszczeń, z zasady zachowuje również porządek w relacjach biznesowych. Dlatego też w większości nowoczesnych biur, magazynów czy hal produkcyjnych zawsze jest czysto, mając na uwadze nie tylko samych pracowników, lecz także potencjalnych odwiedzających.

Większa efektywność pracowników

Pracownicy chcą wykonywać swoje obowiązki w miejscach odpowiednio do tego przystosowanych. Okazuje się, że ład i porządek wpływają nie tylko na ich samopoczucie fizyczne, lecz również na ich psychikę oraz efektywność. Bałagan nie sprzyja koncentracji, a ta jest potrzebna do wykonywania podstawowych zadań. Ponadto w wysprzątanych pomieszczeniach jest czyste powietrze, a zatem pracownik może w lepszy sposób dotlenić szare komórki. Nie ulega wątpliwości, że w czystości po prostu pracuje się lepiej i przyjemniej, bez względu na zajmowane stanowisko. Podstawowy zakres prac porządkowych, jaki należy wykonywać każdego dnia w biurach, magazynach czy innych pomieszczeniach, to:

  • ścieranie kurzu,
  • wynoszenie śmieci,
  • odkurzanie,
  • wycieranie podłóg.

Po wykonaniu powyższych zadań pokoje musimy przewietrzyć. Uczulmy jednak pracowników na to, aby swoje rzeczy przechowywali w sposób ułatwiający sprzątanie. Na biurkach nie powinny znajdować się dokumenty, natomiast w pokojach socjalnych artykuły osobiste powinny zostać schowane do szafek. W przeciwnym razie efektywne sprzątanie będzie trudne, nawet dla profesjonalistów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności