lederboard

Dane o inflacji w USA mogą zamieszać na rynkach finansowych

Dziś poznamy dane o kwietniowej inflacji w USA. Jeśli okaże się, że dynamika cen w amerykańskiej gospodarce zaczyna opadać, dolar może zacząć tracić na wartości. W marcu br. inflacja w Stanach Zjednoczonych wzrosła do poziomu 8,5 proc., co było najwyższym odczytem od 40 lat.

 

 

Gdy dolar wspinał się na 20-letni szczyt…

Inflacyjny rekord mógł skłonić Rezerwę Federalną do działania. Bank centralny ma bowiem za zadanie dbać o stabilność cen, a w przypadku ich wzrostu powinien podnosić stopy procentowe. Rozpoczęty w marcu cykl podwyżek stóp procentowych w USA i zapowiedzi kolejnych ruchów w tym zakresie mogły wpłynąć na oczekiwania co do wyższego oprocentowania amerykańskiej waluty i jej umocnienia do poziomów obserwowanych ostatnio 20 lat temu.

Oczekiwania na podwyżki stóp procentowych mogły także prowadzić do wzrostu rentowności obligacji skarbowych USA (np. 10-letnich do ok. 3 proc.).

…w tym samym czasie cierpiały giełdy

Wzrost rentowności obligacji, oczekiwania na dalsze zacieśnianie polityki monetarnej, zmniejszanie bilansu Fed – te informacje mogły z kolei niekorzystnie wpływać na rynek akcji. Amerykański indeks Nasdaq 100 znalazł się na terytorium bessy.

Taka spirala, obserwowana zresztą na wielu rynkach, może trwać do momentu, gdy inwestorzy nie zdyskontują w pełni inflacji, wzrostu rentowności, oczekiwań na podwyżki stóp procentowych.

Co ciekawe, w USA te ostatnie zaczęły już spadać na początku tygodnia wraz ze wzrostem obaw o recesję. Aktualnie na podstawie kontraktów na stopę funduszy federalnych rynek zakłada szczyt podwyżek w połowie 2023 r. na poziomie 3,00-3,25 proc., podczas gdy szacunki z początku bieżącego miesiąca mówiły jeszcze o szczycie na poziomie 3,5-,375 proc.

Dzisiejszy (o godz. 14:30) odczyt kwietniowej inflacji w USA wydaje się o tyle istotny, że jeśli dynamika cen osiągnie swój szczyt w tym półroczu i zacznie spadać, to rynek może przestać zakładać bardzo agresywne działania Fed. Mogłoby to przynieść ulgę na rynku obligacji, akcji, ale także prowadzić do wniosku, że dolar amerykański jest już blisko osiągnięcia cyklicznego szczytu, po czym może tracić na wartości.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności