lederboard

Debata na temat stanu mieszkalnictwa w Polsce


W Warszawie odbyła się debata poprzedzająca III Kongres Mieszkaniowy, który zostanie zorganizowany 6 października w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu.       O najważniejszych kwestiach dotyczących rynku nieruchomości debatowali: Grzegorz Kiełpsz, Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, prof. Marek Bryx, Prorektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Kazimierz Kirejczyk, Prezes firmy doradczej REAS oraz Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD.

 

Punktem wyjścia do rozmowy była obecna polityka rządu, która zakłada realizację Narodowego Programu Mieszkaniowego. Grzegorz Kiełpsz przedstawił najważniejsze kwestie dotyczące wyzwań, jakie stoją przed rynkiem mieszkaniowym podkreślając, że plany rządowe powinny uwzględniać współpracę z firmami i zaangażowanie kapitału prywatnego.

– Spotkania, panele i debaty, które zaplanowaliśmy w ramach III Kongresu Mieszkaniowego, pozwolą nam szczegółowo omówić praktyczne problemy, z którymi borykają się deweloperzy. Dzięki zmianie prawa i wypracowaniu optymalnych standardów realizacji inwestycji, będziemy mogli zaoferować pomoc przy realizacji rządowych zamierzeń. Moim zdaniem da się budować za 2,5 tys. zł za m2 pod warunkiem, że będziemy liczyli wyłącznie koszty budowy samego budynku. – mówi prezes PZFD.

Uczestnicy spotkania debatowali m.in. na temat przeszkód, ułatwień i rozwiązań umożliwiających obniżenie kosztów budowy mieszkań oraz zastanawiali się, czy rząd dostrzeżenie potencjał firm i kapitału prywatnego w kontekście realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego.

– Przygotowaliśmy Raport „Stan i kierunek rozwoju polskiego mieszkalnictwa” – mówi Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy REAS i analityk zjawisk zachodzących na polskim rynku nieruchomości – Wraz z SGH stworzyliśmy dokument, który zawiera wnioski dotyczące wpływu budownictwa mieszkaniowego na gospodarkę, opisuje sytuację mieszkaniową Polski na tle innych krajów Europy oraz przedstawia sposoby zaspokajania potrzeb mieszkaniowych różnych grup społecznych. Taki raport może stanowić punkt wyjścia do dialogu z rządem na temat roli, jaką w realizacji NPM mogą pełnić deweloperzy.

Inwestorzy szukają rozwiązań jak budować taniej i podkreślają, że odpowiednie prawodawstwo może im to umożliwić.

– Mówimy dzisiaj o racjonalnym podejściu do budowania. Skupiamy się na tym, ile regulacji prawnych należy zmienić i jakie są perspektywy rozwoju mieszkalnictwa w Polsce. – podkreśla prof. Marek Bryx, Prorektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Podczas III Kongresu Mieszkaniowego deweloperzy przedstawią szczegóły Inicjatywy 500 MINUS, dzięki której mogą odczuwalnie spaść koszty budowy mieszkań.

– Przygotowaliśmy propozycje konkretnych rozwiązań, które mogą w znaczny sposób wpłynąć na poprawę sytuacji na polskim rynku mieszkaniowym. Już 6 października spotkamy się z reprezentantami Rządu, samorządów, świata nauki, firm deweloperskich i budowlanych, TBS, spółdzielni mieszkaniowych, instytucji finansowych i prawnych. W efekcie merytorycznej dyskusji wypracujemy propozycje nowelizacji obecnych regulacji prawnych. – zaznacza Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Swój udział w III Kongresie Mieszkaniowym potwierdziło już wielu znamienitych gości. W wydarzeniu wezmą udział, m.in. Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński, Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Prezydent Europejskiej Federacji Deweloperów UEPC Terry Roydon. Do uczestnictwa w spotkaniu zgłosiło się już 500 osób związanych z rynkiem mieszkaniowym w Polsce.

Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie www.kongresmieszkaniowy.pl

 

 

 

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności