Accenture, globalna firma świadcząca profesjonalne usługi i rozwiązania w obszarach: Strategy, Consulting, Digital, Technology i Operations, przeprowadziła badanie wśród 22 tysięcy aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn w 34 krajach świata na temat równych praw pracowników w firmach. Raport „Getting to Equal” jest ważnym głosem w dyskusji na temat równouprawnienia kobiet, wskazuje bowiem czynniki, które obecnie ten proces ograniczają.
Wyniki badania Accenture pokazują, że w skali globalnej jedynie 34 kobiet na 100 mężczyzn znajduje się w kadrze zarządzającej. W Polsce statystyki przedstawiają się lepiej – jest to 70 kobiet na 100 mężczyzn. Accenture szacuje jednak, że poprzez konkretne działania liczba kobiet zarządzających mogłaby wzrosnąć do 84/100 globalnie i aż do 91/100 w Polsce. Jaki przyniosłoby to skutek? Według ekspertów, na rynku polskim podwyższyłoby to wzrost płac generowanych przez kobiety o 88%. Co może być przyczyną sytuacji, w której wciąż tak niska liczba kobiet osiąga stanowiska kierownicze?
W naszym raporcie zidentyfikowaliśmy ponad 220 czynników, które mogą mieć potencjalny wpływ na kulturę równości w miejscu pracy. Dalsze prace pokazały, że tak naprawdę jest ich około 40 i można je przyporządkować do następujących kategorii: śmiałe i odważne przywództwo, kompleksowe i wszechstronne działania wokół równości w miejscu pracy oraz wspierające środowisko pracy.
Jakie kroki powinny podjąć firmy, aby stworzyć idealne warunki dla swoich pracowników?
Śmiałe przywództwo to przede wszystkim jasna deklaracja zarządów, skierowana do rynku pracy i kontrahentów, jakie są cele firmy, jeśli chodzi o równouprawnienie (w przypadku Accenture jest to 50/50 w 2025 roku) a także polityka, dotycząca równouprawnienia, priorytetowo komunikowana do wszystkich osób w organizacji. Kompleksowe działania firm oscylują wokół tych polityk i procedur.
Jak, według specjalistów, powinno wyglądać wspierające środowisko pracy?
Wspierające środowisko pracy to przede wszystkim takie, w którym pracownik czuje się dobrze, czuje się sobą. Jest to nienarzucanie np. dresscode’u, ale pozwolenie pracownikom na to, aby wyrażali przez swój ubiór to, kim tak naprawdę są, zachęcanie do kreatywności, innowacyjności i nagradzanie tych działań w miejscu pracy. Są to też elastyczne formy pracy, możliwość pracy z domu, korzystania z narzędzi wirtualnych i technologii. Może być to na przykład zamiana delegacji na np. telekonferencję, aby ten sam efekt biznesowy osiągnąć zdalnie. We wspierającym środowisku bardzo ważną rolę odgrywa możliwość ciągłego kształcenia poprzez szkolenia dostępne dla pracowników po to, żeby mogli podnosić swoją wagę, istotność i wartość dla rynku pracy.
W dyskusji na temat równouprawnienia często pojawia się stwierdzenie, że działa ono jedynie na korzyść kobiet, co negatywnie odbija się na sytuacji mężczyzn. Badania pokazują jednak, że jest to nieprawidłowe stwierdzenie. Według ekspertów z Accenture sprawiedliwe środowisko pracy działa również na rzecz mężczyzn, a co więcej, promuje ich rozwój.
Nasze badanie pokazało, że środowisko, które wspiera rozwój kobiet i ich udział w kadrze zarządzającej, w przypadku mężczyzn nawet o 23% zwiększa ich szanse promocji i rozwoju zawodowego.
Rozwiązaniem tego problemu są regulacje wprowadzane ze strony firm, ale wymaga to również zmiany świadomości kobiet, które powinny odważnie dążyć do swoich celów zawodowych.
Kobiety też muszą być odważne, podejmować się wyzwań, nie zakładając, iż nie są jeszcze na nie gotowe, bo nigdy nie jest się gotowym do następnego etapu w karierze. Więcej odwagi i chęci podejmowania ryzyka.
Wypowiedź: Edyta Gałaszewska – Bogusz, Dyrektor Accenture Operations Polska