Dlaczego warto wykorzystywać stal nierdzewną?

Z artykułami wykonanymi ze stali nierdzewnej spotkamy się każdego dnia. Trudno uwierzyć, że materiał ten został wynaleziony dopiero w drugiej dekadzie ubiegłego stulecia. Na przestrzeni dekad tworzywo to było stale udoskonalane i dziś wykorzystywane jest w wielu dziedzinach polskiego i światowego przemysłu. Skąd się wziął tak duży popyt na stal nierdzewną? Na jakie zalety zwracają uwagę najlepsi, światowi inżynierowie?

 

Historia stali nierdzewnej

Ze znanych nam źródeł wiadomo, że pierwszymi naukowcami, którzy zainteresowali się wyjątkowymi właściwościami mieszanki żelaza i chromu byli Francuzi. To oni w drugiej połowie XIX wieku odkryli, że taki stop chroni stal przed działaniem kwaśnych substancji. Badanie nie zyskały jednak wówczas na popularności i jako pierwszy stal nierdzewną opatentowali niemieccy inżynierowie Kruppy. Patent dotyczył stali austenicznej – najpowszechniej stosowanego dziś rodzaju stali nierdzewnej. Szacuje się, że nawet 70% produkcji stali nierdzewnej stanowi stal austenityczna.

Mimo to stal nierdzewna zaczęła zyskiwać na popularności dopiero w latach dwudziestych, gdy Harry Brearley przekonał producenta noży R. F. Mosleya do wykorzystania tego materiału w produkcji sztućców. Wszystko dlatego, że materiał ten pomimo kontaktu z sokiem z cytryny nie rdzewiał. Dziś najczęściej wykorzystuje się stop stali nierdzewnej zawierający 18% chromu, 10% niklu. Ma on oznaczenie EN 10088.

Zalety i zastosowanie stali nierdzewnej

W ciągu kolejnych dekad stal nierdzewna zyskiwała coraz to nowsze zastosowania w różnych gałęziach przemysłu. Wszystko ze względu na fakt, że materiał ten jest odporny na korozję, a także wykazuje sporą odporność na wysokie temperatury, kwasy i może być wykorzystywany w agresywnym środowisku. Dodatkowym atutem, zwłaszcza wśród estetów jest jej lśniący połysk. W porównaniu z innymi materiałami stal nierdzewna jest trwała, łatwa w czyszczeniu i zachowuje swoje wyjątkowe właściwości nawet po przejściu procesu recyklingu.

Wyroby ze stali nierdzewnej powszechnie stosuje się dziś w budownictwie i architekturze, przemyśle spożywczym, chemicznym, a także motoryzacyjnym. Ze stali nierdzewnej wykonuje się pręty, rury bezszwowe, kątowniki, a także elementy armatury domowej. Elementy stalowe często wykorzystuje się także jako dekorację w hotelach, restauracjach czy biurach. Co ważne, stal nierdzewna nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością. To właśnie dlatego materiał ten wykorzystuje się w przetwórniach żywności czy kuchniach przemysłowych. Normy HACCP wymagają, aby w kontakcie z żywnością używać stali nierdzewnej. Niezależnie od tego, na którą dziedzinę naszego życia spojrzymy – z pewnością w naszym otoczeniu znajdziemy wiele wyrobów ze stali nierdzewnej. Kto wie, może w ciągu kolejnych lat inżynierowie znajdą następne ciekawe zastosowania dla tego wyjątkowego materiału? Z pewnością będzie to dobre dla środowiska. W dobie walki ze zmianami klimatycznymi stal nierdzewna może okazać się nieocenionym pomocnikiem.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności