Do korzystania z e-faktur trzeba się należycie przygotować

Polski biznes jest niczym dr Jekyll i mr Hyde – ma dwie twarze. Z jednej strony mamy liderów – dobrze zinformatyzowane sieci, które chętnie adaptują technologiczne nowinki i inwestują w cyfryzację. Z drugiej, jest całkiem sporo przedsiębiorstw, które mają duże zaległości w digitalizacji.

 

 

 

Dobrze to widać na przykładzie technologii EDI, czyli Elektronicznej Wymiany Danych, która na świecie funkcjonuje z powodzeniem od 30, a w Polsce od 20 lat. Szacuje się, że za jej pośrednictwem realizowanych jest w tej chwili już 85% transakcji handlowych na świecie. W naszym kraju ten odsetek jest jednak znacznie niższy. Być może za kilka miesięcy to się zmieni.

– Elektroniczna Wymiana Danych jest najczęściej stosowanym na świecie standardem wymiany komunikacji handlowej. Unia Europejska dąży by stała się powszechnym pomostem pomiędzy systemami informatycznymi dostawcy i odbiorcy, pozwalającym bez problemu automatycznie odczytać, zrozumieć i przetworzyć informacje zapisane w dokumentach transakcji. Wyszliśmy naprzeciw tym oczekiwaniom stając się partnerem największego dostawcy EDI na świecie, firmy Global-eXchange-Services, wywodzącej się wprost z przedsiębiorstwa General Electric – firmy założonej przez Thomasa Alvę Edisona, słynnego wynalazcę i przedsiębiorcę. Daje to naszym klientom dostęp do sieci EDI praktycznie na całym świecie, a nam dostęp do najbardziej zaawansowanego oprogramowania i technicznego wsparcia w trybie 24/365 – wyjaśnia Tomasz Kuciel, prezes zarządu EDISON S.A., będącego w Polsce częścią konsorcjum PEF Expert – brokera rządowej Platformy Elektronicznego Fakturowania.

Polska przygotowuje się do wdrożenia europejskiej dyrektywy o obowiązkowym przyjmowaniu automatycznie przetwarzanych e-faktur w administracji publicznej. Jednym z elementów tego procesu są bezpłatne szkolenia, konferencje i seminaria przygotowujące polski biznes i urzędników na fakturowe zmiany. Szkolenia organizowane przez Instytut Logistyki i Magazynowania podzielone są na kilka segmentów. W najbliższych tygodniach seminaria zaplanowano w Szczecinie, Opolu, Poznaniu i Zielonej Górze. Specjaliści przekazują na nich wiedzę o rodzajach, przeznaczeniu i wykorzystaniu elektronicznych komunikatów w wymianie handlowej. Uczą także przepisów e-fakturowania, tłumaczą korzyści ze stosowania ustrukturyzowanej elektronicznej faktury i jak przygotować firmę na wejście do systemu.

Przed 18 kwietnia, a więc dniem wprowadzenia europejskiej dyrektywy, należy także przystosować systemy IT w firmach, które będą realizować zamówienia publiczne. „Standaryzacja i funkcjonalności e-fakturowania w systemach informatycznych zgodnie z normą europejską” to szkolenia, stworzone dla integratorów systemów ERP. Po ich ukończeniu specjaliści IT nabędą praktyczne umiejętności w zakresie przystosowania firmowych systemów do wymiany ustrukturyzowanych e-faktur oraz innych elektronicznych dokumentów. Terminy szkoleń ustalane są indywidualnie.

Jeżeli ktoś nie może uczestniczyć osobiście w szkoleniach może skorzystać z wersji internetowej. Tak zwane webinary oraz e-learning pozwalają na przyswojenie wiedzy w domu przed ekranem komputera. Uczestnik sam decyduje czy materiał przerabia jednorazowo czy dzieli naukę na etapy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności