Dolny Śląsk liderem energii odnawialnej. Powstał kolejny klaster

Domaniów, Kondratowice, Przeworno, Strzelin i Wiązów powołały w piątek Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich. Do 44,5 tys. osób popłynie tańsza energia, a gminy z czasem staną się „wyspami energetycznymi”. To kolejna tego typu inicjatywa – wcześniej klastry stworzyło 15 dolnośląskich samorządów.

 

Powołanie klastra oznacza, że w gminach Domaniów, Kondratowice, Przeworno, Strzelin i Wiązów mogą powstać elektrownie fotowoltaiczne i bioelektrownie. Przewidywana moc odnawialnych źródeł energii wyniesie średnio 3 MW w jednej gminie – 2 MW z fotowoltaiki oraz minimum 1 MW z bioelektrowni. Docelowo gminy staną się tak zwanymi „wyspami energetycznymi”, czyli uzyskają całkowitą samowystarczalność. Nadwyżka będzie mogła zostać przeznaczona na potrzeby Wrocławia.

– Źródła energii odnawialnej są przyszłością sektora energetycznego – mówi Dorota Pawnuk, burmistrz miasta i gminy Strzelin. – Od dłuższego czasu pracujemy nad utworzeniem elektrowni fotowoltaicznej na terenie po byłej oczyszczalni ścieków. Liczymy, że współpraca z innymi samorządami stworzy taką możliwość. Mieszkańcy są bardzo zainteresowani tym tematem. Zdają sobie sprawę, że czysta energia przyniesie oszczędności, ale też przysłuży się środowisku – dodaje.

Miejsce na swoją elektrownię wytypowała również gmina Domaniów. – Planujemy farmę fotowoltaiczną na dwóch nieużytkach zlokalizowanych w Danielowicach i Grodziszowicach, na łącznym obszarze 4,3 ha. Dzięki temu z pożytkiem wykorzystamy ten teren. Jednocześnie chcemy instalować panele słoneczne na dachach budynków użyteczności publicznej, a z czasem wymieniać źródła ciepła w domach mieszkańców – mówi Wojciech Głogulski, wójt gminy Domaniów.

Podobne plany ma gmina Przeworno. – Wdrażamy efektywne programy i rozwiązania służące poprawie środowiska naturalnego. Przy udziale środków zewnętrznych, pragniemy montować panele fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej, będących naszą własnością. Zamierzamy magazynować, przetwarzać i wykorzystywać energię, którą uda nam się pozyskać z odnawialnych źródeł. W perspektywie chcemy pomagać naszym mieszkańcom  w działaniach proekologicznych, w tym w wytwarzaniu „czystego” prądu – mówi Jarosław Taranek, wójt gminy Przeworno.

Zasady funkcjonowania klastrów reguluje znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki, połączone z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej. Zgodnie z brzmieniem ustawy, obszar działania tego rodzaju klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin, a jego koordynatorem powinien być jeden z członków – w tym przypadku jest to gmina Strzelin.

Pozyskanie środków zewnętrznych oraz współpraca pomiędzy samorządami otwierają zdecydowanie większe możliwości niż ma to miejsce w przypadku inwestycji prowadzonych przez pojedyncze gminy – mówi Wojciech Bochnak, wójt gminy Kondratowice. – To nie pierwszy raz, gdy łączymy siły. Wcześniej z sukcesem realizowaliśmy projekt wyposażenia szkół w nowoczesne pracownie komputerowe. Jestem przekonany, że powołanie klastra energii powtórzy ten sukces. Aktualnie wprowadzamy zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Farma fotowoltaiczna powstanie prawdopodobnie w okolicach Gołostowic – dodaje.

Podobnego zdania jest Jerzy Krochmalny, burmistrz miasta i gminy Wiązów: – Klastry energii odnawialnej mają ogromne znaczenie nie tylko, gdy chodzi o ochronę środowiska, ale również ze względu na zwiększenie innowacyjności, obniżenie kosztów funkcjonowania gminy oraz możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację planowanych inwestycji – dodaje.

Przygotowaniem kompleksowej strategii rozwoju i realizacją inwestycji w ramach przedsięwzięcia zajmie się jego koordynator, spółka komunalna Strzelin PS Energetyka Odnawialna, utworzona przez gminę Strzelin i firmę Polski Solar Holding. Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

Cieszymy się, że kolejne gminy postawiły na odnawialne źródła energii, zwiększenie niezależności energetycznej i rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Potwierdziły swoją innowacyjność, gospodarność i zaangażowanie w ochronę środowiska, a także stały się przykładem dla innych samorządów – mówi Jacek Ryński, członek rady nadzorczej spółki komunalnej Strzelin PS Energetyka Odnawialna.

Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich jest czwartym tego rodzaju przedsięwzięciem w Polsce realizowanym przez samorządy. Pierwszą tego typu inicjatywą był Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej, który powołały gminy Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn i Lubań. W ślady tych samorządów poszły Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród, tworząc Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich. Z kolei Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica połączyły siły tworząc Izerski Klaster Energii Odnawialnej. Wszystkie cztery gminy zamieszkuje ponad 200 tys. mieszkańców. Tym samym Dolny Śląsk stał się krajowym centrum energetyki odnawialnej. Trwają rozmowy dotyczące uruchomienia kolejnych klastrów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności