Domeny internetowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Żadna strona internetowa ani żadna usługa online nie mogą się obejść bez adresu internetowego, jakim jest domena. Codziennie rejestrowanych jest tysiące takich adresów. Jeśli planujesz uruchomienie własnego serwisu www, dowiedz się jak najwięcej o domenach.

 

 

Z danych (https://www.dns.pl/statystyki/liczba_aktywnych_nazw_domeny_pl) NASK wynika, że w Polsce funkcjonuje już ponad 2,5 mln domen z rozszerzeniem .pl, a więc chodzi tu o naszą narodową domenę. Dla porównania jeszcze w 2010 roku takich domen było około 2 mln. Chodzi tu oczywiście o aktywne adresy internetowe. Do tego dochodzą jeszcze domeny z innymi rozszerzeniami.

Czym jest domena internetowa?

Na początek należy wyjaśnić, czym dokładnie jest domena internetowa. Fachowcy określają ją jako ciąg identyfikacyjny systemu DNS (Domain Name System), jednak potocznie można o niej mówić jako o adresie internetowym. Tak jak większość ludzi ma jakiś adres, pod którym mieszka, tak serwisy www i różne usługi online mają takie adresy w sieci.

Każda domena internetowa składa się z dwóch części. Pierwsza to jej nazwa główna (może się składać z liter, cyfr, znaku pauzy), natomiast druga to rozszerzenie (końcówka). Nazwę można wymyślić samemu, natomiast rozszerzenie należy wybrać z dostępnych końcówek. Wyróżnia się domeny najwyższego poziomu (nie ma nad nimi żadnych innych, np. .com) i domeny drugiego poziomu (subdomeny domen najwyższego poziomu).

Jak znaleźć i zarejestrować domenę?

Znalezienie atrakcyjnej domeny jest coraz trudniejsze, ponieważ coraz więcej adresów jest już zajętych. Nazw domen ubywa tak naprawdę każdego dnia. Jak znaleźć zatem własną domenę? Należy wejść na stronę WWW rejestratora domen (np. Domeny.pl) i tam sprawdzić dostępność wybranej nazwy. Dobry rejestrator wyświetli różne dostępne rozszerzenia dla danej nazwy domeny. Jeśli okaże się, że domena, jaka nas interesowała, jest już zajęta, można spróbować nieco ją zmodyfikować, dodając do niej cyfrę lub pauzę. Nie należy jednak z tym przesadzać, ponieważ domena powinna być jak najprostsza i jak najłatwiejsza do zapamiętania.

Na stronie rejestratora można od razu wykupić domenę. Niekiedy jest ona dostępna w pakiecie z innymi usługami proponowanymi przez rejestratora (np. z hostingiem).

Cykl życia domeny

W przypadku domen często mówi się o cyklu ich życia. Przyjmuje się, że zaczyna się on w chwili rejestracji domeny potwierdzonej zapłatą, a kończy się wtedy, gdy wróci ona do puli wolnych adresów internetowych. Ten ostatni przypadek ma miejsce wtedy, gdy właściciel domeny zrezygnuje z jej odnowienia, czyli opłacenia na kolejny okres.

Domenę z rozszerzeniem .pl można zarejestrować (opłacić) na okres od 1 roku do 10 lat (podobnie domeny .com). Warto pamiętać o odnowieniu opłaty przed końcem cyklu jej życia. W innym przypadku może ją przejąć ktoś inny (szczególnie gdy założona jest opcja na daną domenę). Domeny .eu mają roczny okres abonamentowy.

Jako użytkownik domeny nie musisz oczywiście posiadać specjalistycznej wiedzy na temat sieci, serwerów i technicznych zagadnień z nimi związanych. Znajomość kilku podstawowych informacji wymienionych powyżej z pewnością pozwoli jednak oszczędzić w wielu sytuacjach czasu i nerwów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności