lederboard

Dopłaty MdM 2017 wyczerpane. Co dalej?


Tegoroczne środki przewidziane na Mieszkanie dla Młodych zostały wykorzystane w miesiąc. Sprawdzamy, czy koniec rządowych dopłat zmieni sytuację na rynku oraz co to oznacza dla klientów?

 

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych (MdM) zaplanowano na lata 2014-2018. W każdym roku obowiązuje odrębny budżet. Zainteresowanie programem rośnie z każdym rokiem jego funkcjonowania. W 2014 roku klienci skorzystali z 35% środków, a w 2015 roku z nieco ponad 70%. Od 2016 roku rządowe pieniądze są wykorzystywane w całości. W tym roku taka sytuacja miała miejsce już po miesiącu.

– Na naszym osiedlu zauważyliśmy zwiększone o 30% w stosunku do I półrocza ubiegłego roku zainteresowanie mieszkaniami z dofinansowaniem – mówi Roma Peczyńska, marketing manager poznańskiego Red Parku. Klienci często pytali o MdM. Wiedzieli, że pozwala on zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które można przeznaczyć między innymi na wykończenie nieruchomości – dodaje.

To jeszcze nie koniec

Zdaniem ekspertów szybkie zakończenie przyjmowania wniosków na 2017 rok doprowadzi do wzrostu liczby zainteresowanych mieszkaniami z dofinansowaniem z 2018 roku. Umożliwiają to założenia programu, według którego wypłacenie środków może nastąpić na końcu transakcji, czyli w momencie oddania budynku do użytkowania – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży inwestycji Alpha Park, gdzie wciąż można znaleźć lokale w ramach MdM.

Osoby, które zamierzają skorzystać z rządowego dofinansowania muszą pamiętać o obowiązujących limitach. Dotyczą one wielkości mieszkania i ceny za metr kwadratowy.

Powierzchnia nie może przekraczać 75 mkw. Przy trójce dzieci wzrasta o 10 mkw. Ograniczenie dotyczy również ceny. Próg dla Warszawy wynosi 6433 zł/mkw. Podejmując decyzję należy pamiętać, że mieszkania w Warszawie mieszczące się w limicie Mieszkanie dla Młodych to rzadkość – mówi Andrzej Marczakiewicz, doradca finansowy Finamax.

Red Park_Poznan

Co dalej?
Eksperci firmy Reas przewidują, że dostępny budżet MdM na 2018 rok skończy się już w II kwartale br. Wygaśnięcie programu MdM może spowodować pewną zmianę na rynku nieruchomości.

– Lokale dostępne dzisiaj w programie Mieszkanie dla Młodych mogą stać się mniej osiągalne bez dofinansowania dla pewnej grupy klientów, szczególnie dla młodych małżeństw i rodzin, dla których jest to często znaczące wsparcie finansowe – mówi Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development. Wówczas na znaczeniu mogą zyskać preferencyjne warunki i harmonogramy płatności, które są znane klientom wszystkich naszych inwestycji – dodaje.

Preferencyjne systemy płatności znają między innymi klienci inwestycji premium, które z racji niskiego limitu programu Mieszkanie dla Młodych, nie kwalifikowały się do rządowego dofinansowania.

Proponujemy naszym klientom wygodny, oszczędny system płatności 20/80 – 20% wartości nieruchomości wpłacają przy podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałą część przy odbiorze kluczy – mówi Anna Osiecka, marketing manager Nowej Papierni Ultra Novej, apartamentów i soft loftów z wykończeniem w cenie, które powstają we Wrocławiu.

Mieszkanie dla Młodych będzie funkcjonowało do końca 2018 roku.

RED Real Estate Development – to międzynarodowa firma deweloperska, która doświadczenie zdobyła na światowym rynku realizując wiele komercyjnych i mieszkaniowych inwestycji m.in. w Nowym Jorku, Bostonie, Chicago oraz Antwerpii.

RED Real Estate Development to solidny i aktywny na polskim rynku deweloper, gdzie z powodzeniem działa od 10 lat realizując projekty mieszkaniowe i handlowe w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Do tej pory wybudował w Polsce ponad 920 nowoczesnych mieszkań, soft loftów i apartamentów oraz ponad 13 tys. mkw. powierzchni usługowych.

W warszawskiej dzielnicy Ursus firma wybudowała już 540 mieszkań, a obecnie kontynuuje prace nad dwoma budynkami ekologicznego osiedla Alpha Park (182 mieszkania). Ponadto deweloper zrealizował II etap osiedla Red Park w Poznaniu (265 mieszkań) i centrum handlowe Galeria Dębiec. We Wrocławiu powstało osiedle ekskluzywnych loftów Nowa Papiernia (129 loftów i wysokich mieszkań w poprzemysłowym klimacie), a obecnie ruszył kolejny etap tej inwestycji (156 soft loftów i apartamentów).

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności