Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Premiera raportu o hejcie. Nowe spojrzenie na różnice płciowe i ich wpływ na relacje społeczne

Już 15 października 2024 roku w warszawskim Teatrze Scena RELAX odbędzie się wyjątkowa konferencja, która bez wątpienia zmieni sposób postrzegania hejtu i jego wpływu...
Strona głównaRozmaitościDraga, Mężyk i Uszok wyróżnieni. Znamy nowych Promotorów Polski ze Śląska!

Draga, Mężyk i Uszok wyróżnieni. Znamy nowych Promotorów Polski ze Śląska!

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” podczas EEC 2020 przyznała tytuły Promotora Polski. Uhonorowani zostali: Sonia Draga, Piotr Uszok i prof. Arkadiusz Mężyk.

 

 

3 września br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie statuetek „Promotor Polski”. Wydarzenie odbyło się w ramach XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2020).

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od 30 lat jest organizatorem Konkursu „Teraz Polska”, którego celem jest wskazywanie najlepszych produktów i usług, wyróżniających się swoimi walorami jakościowymi. – Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 roku właśnie tutaj, w Katowicach, przy okazji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Od tego czasu Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego utrwaliła swoją obecność na regionalnych kongresach gospodarczych, m.in. w Katowicach, Białymstoku, Toruniu, Świnoujściu i Warszawie, a tytułem zostało uhonorowanych już ponad 30 osób. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Wręczenie symbolicznych statuetek Promotorom Polski odbyło się 3 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas EEC 2020. Laureatami tytułu zostali: Sonia Draga, Piotr Uszok i prof. Arkadiusz Mężyk. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego; prof. Jerzy Buzek, europoseł, były premier RP; oraz Wojciech Kuśpik, gospodarz Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju – podsumował uroczystość Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Otrzymanie tytułu Promotora Polski jest dla mnie szczególnym wydarzeniem. Pełniąc funkcję prezydenta miasta, otrzymywałem różnego rodzaju nagrody. Teraz, gdy od prawie sześciu lat tej funkcji już nie pełnię, wyróżnienie to ma dla mnie szczególną wartość, bowiem nie jest w pewien sposób przypisane do pełnienia funkcji publicznej. Nie zawsze odchodzący prezydenci pozostają w pamięci. Pomimo zaprzestania bycia prezydentem pozostałem aktywny na polu rozwoju miasta Katowice, zajmuję się dużym projektem rewitalizacji terenów po Zakładach Metalurgicznych Silesia. Otrzymanie wyróżnienia na pewno doda mi skrzydeł w realizowanym projekcie. Serdecznie dziękuję za przyznanie tytułu Promotora Polski – mówi Piotr Uszok, były prezydent Katowic.

Dotychczasowi wyróżnieni tytułem Promotora Polski ze Śląska to: prof. Marian Zembala, Teresa Mokrysz, Marcin Wyrostek, Joanna Wnuk-Nazarowa, Małgorzata Mańka-Szulik, Tadeusz Donocik, prof. Paweł Buszman, Alicja Knast, Tomasz Konior, Artur Rojek.

 

Laureaci – biogramy

Sonia Draga, wydawca, autorka, tłumaczka, działaczka społeczna i bizneswoman, uhonorowana tytułem Promotora Polski

Założycielka Wydawnictwa Sonia Draga i prezes Grupy Wydawniczej Sonia Draga, właścicielka kilku księgarń. Dzięki niej polscy czytelnicy mogli zapoznać się z twórczością Dana Browna, E.L. James, Jonathana Franzena, Eleny Ferrante i wielu innych autorów. Jej wydawnictwo zostało nagrodzone przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” tytułem Wydawcy Roku 2012. Laureatka działalnością wydawniczą zajmuje się od 2000 roku. Co ciekawe, wcześniej przez dziesięć lat jej firma specjalizowała się w imporcie i dystrybucji samochodowego sprzętu audio. Zresztą pierwszą książką, jaka ukazała się jej nakładem, było „Stereo w twoim samochodzie”. Jest członkiem Rady Polskiej Izby Książki, przez wiele lat była wiceprezesem Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, a od czerwca 2016 r. jest członkiem zarządu Spółki „Targi Książki”, organizującej m.in. Warszawskie Targi Książki czy Śląskie Targi Książki. Za swoje zasługi została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Kawalerskim Orderem Narodowym Zasługi, przyznanym przez prezydenta Francji. W lipcu 2015 roku otrzymała Odznakę Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej. W grudniu 2019 roku została wyróżniona Pamiątkowym Medalem PTWK za działalność na rzecz książki i kultury. W 2020 roku magazyn Home & Market uznał ją za jedną z pięćdziesięciu najbardziej wpływowych kobiet w Polsce.

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, uhonorowany tytułem Promotora Polski

Profesor, wybitny specjalista w wielu dziedzinach – od zagadnień dynamicznych mechaniki ośrodków ciągłych, poprzez zastosowanie metod numerycznych w analizie stereomechanicznej konstrukcji maszynowych, w tym pojazdów hybrydowych, po konstrukcję szybkobieżnych pojazdów wojskowych. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 180 publikacji naukowych, w tym 6 monografii naukowych oraz 2 skrypty. Był kierownikiem i wykonawcą projektów realizowanych m.in. z jednostkami przemysłowymi, należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii i instytucji naukowo-badawczych. Kierował 16 projektami naukowymi. Profesor jest współautorem 18 patentów, które są ściśle związane z tematyką prowadzonych badań i dotyczą dynamiki maszyn, mechatroniki oraz projektowania pojazdów wojskowych. W 2020 roku został nagrodzony platynowym medalem za „Modułowy system pomiarowy” podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG. W swojej działalności kładzie nacisk na rozwój współpracy świata nauki z przemysłem. Stąd m.in. jego zaangażowanie w powołanie Śląskiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 oraz utworzenie Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich. Od 2016 r. jest rektorem Politechniki Śląskiej. W tym roku został ponownie wybrany na czteroletnią kadencję. Politechnika Śląska pod jego kierunkiem uzyskała status laureata konkursu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. W kadencji 2020–2024 został przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich.

Piotr Uszok, samorządowiec, prezydent Katowic w latach 19982014, uhonorowany tytułem Promotora Polski

Kolejny laureat tytułu Promotora Polski to samorządowiec. Od najmłodszych lat związany z Katowicami. To w dużej mierze dzięki niemu dzisiejsze Katowice odbierane są jako jedno z najnowocześniejszych miast w Polsce. Pełniąc funkcję prezydenta miasta, zrealizował wiele projektów rozwojowych, m.in. kompleksową przebudowę systemu infrastruktury podziemnej i drogowej, w tym Drogową Trasę Średnicową. Jednak największym projektem była rewitalizacja terenów po zamkniętej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, gdzie powstały obiekty dla Międzynarodowego Centrum Kongresowego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskiego. W okresie jego prezydentury przebudowano centrum miasta. Za działalność samorządową został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.