Drew i Jonathan Scott : Niektóre sprawy należy pozostawić profesjonalistom


Drew i Jonathan Scott prowadzą program Property Brothers. Jest to kanadyjska wersja polskiego odpowiednika Cudotwórców, który można obejrzeć na Domo+. Z nami dzielą się swoim doświadczeniem, zdradzają kulisy powstawania programu, a także opowiadają o najbardziej okropnych rzeczach, jakie widzieli podczas kręcenia odcinków.

 

Jak to się stało, że powstał program Property Brothers?

– Przedsiębiorstwo produkcyjne zwróciło się do mnie z prośbą, abym został częścią ekipy programu, który pierwotnie miał być współprowadzony z kobietą. Później dowiedzieli się, że mam brata bliźniaka, który okazał się być niezwykłym projektantem-wykonawcą i w ten sposób powstało Property Brothers.

Jak dostałeś się do nieruchomości?

– Zawsze byliśmy bardzo skupieni zarówno na biznesie, jak i działalności twórczej. Naszą karierę w nieruchomościach zaczęliśmy po ukończeniu szkoły średniej, kiedy rynek Calgary w Kanadzie prężnie się rozwijał. Kupiliśmy nasz pierwszy dom, odnowiliśmy oświetlenie i po ukończeniu całej renowacji mieliśmy 50 tysięcy dolarów zysku. To było jak olśnienie: uznaliśmy, że idąc tą drogą, odniesiemy sukces.

O czym jest Property Brothers?

– Pokazujemy właścicieli domów, udowadniamy, że mogą mieć swoje wymarzone domy bez konieczności napadu na bank, a wszystko to dzięki mądrym projektowo rozwiązaniom. Możemy być złotą rączką i przemienić dom w taki, którego zawsze chciałeś. Nasz program uczy ludzi, jak ważne jest planowanie zakupów i proces renowacji… No i oczywiście pokazujemy, że można mieć przy tym niezły ubaw.

Po co powstał program Buying & Selling?

– Buying & Selling jest świetnym dopełnieniem dla Property Brothers. Mówi o ważnych aspektach, które właściciele domów powinni brać pod uwagę, mając w planach np. powiększenie rodziny, zmianę pracy, redukcję albo jakikolwiek inny powód, jaki mógłby przyczynić się do przeprowadzki. Uwypukla proces sprzedaży domu, pokazuje różne sposoby, dzięki którym możesz ulepszyć swój dom, aby sprzedać go za jak najlepszą cenę; a w tym samym czasie pokazuje proces kupowania nowego domu.

W jaki sposób wybieracie współpracowników do programu?

– Mamy wiele zgłoszeń do programu i naprawdę chcielibyśmy móc współpracować ze wszystkimi! Wraz z naszą wspaniałą ekipą wybieramy tych właścicieli domów, którzy dzielą się najciekawszymi historiami. Staramy się, aby każda historia była inna, pokazująca różne doświadczenia. Mamy nadzieję, że każdy odcinek jest ciekawą lekcją dla naszych widzów, którą będą mogli wykorzystać we własnym życiu.

Jakie są kluczowe rady dla tych, którzy nie mają wielkich pieniędzy, ale chcą tak odrestaurować dom, aby móc go sprzedać?

– Każdy dom można ulepszyć za niewielkie pieniądze. Jest wiele projektów, które dedykujemy właścicielom domów, zanim zacznie się ich renowacja. Często zwykłe pozbycie się niepotrzebnych rzeczy z domu może być najprostszym sposobem, aby dom stał się gotowy na sprzedaż. Przestrzeń jest luksusem, więc jeśli potencjalni klienci będą rozproszeni drobiazgami, za dużymi meblami czy rzeczami osobistymi, nie będą mogli skupić się na wspaniałej przestrzeni ukrytej pod nimi. Musisz namalować dla nich obraz. Wyobraź sobie siebie jako kupującego i pomyśl, co ty chciałbyś zobaczyć. Innym efektywnym sposobem na przygotowanie domu do sprzedaży jest naprawienie wszystkich ubytków kosmetycznych. Upewnij się, że wszystkie obudowy światła i kontaktów pasują do siebie i nie są krzywe, ubrudzone farbą, przymocuj luźne klamki i uchwyty oraz wymień wszystkie wypalone żarówki. Nie będzie to dużo kosztowało, a na pewno zaprocentuje.

Podaj kilka prostych wskazówek, dzięki którym wygląd domu zyska, a właściciele poradzą sobie z nimi we własnym zakresie.

– Odświeżenie pokoju bez wielkich renowacji jest łatwiejsze niż może się wydawać. Bardzo łatwo i niewielkim kosztem można tchnąć życie w stare meble. Przemalowanie stołu lub ponowne obicie tapicerką niektórych krzeseł może pomóc w odnowieniu kuchni lub innej przestrzeni. Po prostu poszukaj w Internecie hasła „jak” dla różnych projektów domowych, a pomogą ci one w procesie odnowy. Możesz też podkraść nasze pomysły z programu.

Które projekty nie powinny być dopuszczane bez licencjonowanego wykonawcy?

– Jeśli zaczynasz się zastanawiać, czy powinieneś sam to zrobić, to odpowiedni moment na wezwanie profesjonalisty. Podłączanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, prace remontowe i montowanie dachu powinny być pozostawione profesjonalistom.

Podczas przygotowań do programu zdarza Ci się widzieć okropne rzeczy. Opowiesz o tej najokropniejszej?

– Nie uwierzyłbyś, gdybym Ci powiedział, ile ich widziałem. Począwszy od nieumiejętnego majsterkowania do podstawowych zaniedbań, które doprowadziły do fatalnego stanu domu. Pewnego razu byłem w domu, gdzie w ścianach były gryzonie. Poprzedni właściciel jako rozwiązanie użył broni palnej, rzeczywiście – problem gryzoni przestał istnieć, ale za to w sypialni pojawił się okropny smród padliny, który był nie do zniesienia. Oprócz tego zostały przestrzelone instalacje wodno-kanalizacyjna oraz elektryczna. Dlatego przypominam: niektóre sprawy należy pozostawić profesjonalistom.

Obaj jesteście bardzo zabawni! Jaki jest najzabawniejszy moment nieuchwycony kamerą, który wydarzył się podczas filmowania Property Brothers?

– Celem życiowym Jonathana jest zrobić ze mnie niedorajdę przed kamerą. Próbuje robić wszystko, aby tylko rozproszyć moją uwagę lub rozśmieszyć. To naprawdę strasznie dekoncentruje.

Jakie są największe różnice w Waszych osobowościach?

– Drew prawdopodobnie nigdy się nie przyzna, ale jest on najbardziej ambitną osobą na tej planecie.

 

Rozmawiała: Marta Poszepczyńska

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności