Kontrakty terminowe na ropę WTI przekroczyły dziś 107 USD za baryłkę, przedłużając 8-procentowy wzrost z poprzedniej sesji. Dziś kraje OPEC+ mogą ogłosić decyzję o zwiększeniu produkcji, ale wg rynkowych oczekiwań nie zdecydują się na żaden nadzwyczajny ruch.
Dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol powiedział we wtorek, że obecna sytuacja na rynkach energetycznych jest bardzo poważna i wymaga pełnej uwagi. Wczoraj również zdecydowano o uwolnieniu 60 mln baryłek ropy z rezerw awaryjnych. Posunięcie to w niewielkim stopniu poskromiło gwałtownie rosnące ceny ropy, które osiągnęły nowe, 7-letnie maksima, ponieważ pogłębiający się wojna w Ukrainie i rozszerzające się sankcje wobec Rosji zwiększyły obawy przed dalszymi zakłóceniami dostaw.
Oczekiwania: OPEC+ utrzyma plan
OPEC+ spotka się dziś w celu omówienia polityki wydobycia. Oczekuje się, że pomimo zamieszania na rynku spowodowanego rosyjską inwazją na Ukrainę OPEC+ pozostanie przy swoim planie umiarkowanego zwiększania dostaw.
Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute) podał, że zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadły o 6,058 mln baryłek w tygodniu zakończonym 25 lutego 2022 r., po spadku o 5,983 mln baryłek w poprzednim tygodniu i w porównaniu z oczekiwaniami rynkowymi na wzrost o 2,796 mln baryłek.
Cena wojny
Oprócz cen ropy naftowej znacząco zdają się drożeć również zboża, których Rosja i Ukraina są głównymi producentami na świecie. To także może wywierać presję inflacyjną na świecie, a w konsekwencji może również spowodować stagflację.
Wzrost gospodarczy światowej gospodarki może być zagrożony, a poziom cen coraz wyższy. Wydaje się bowiem, że rozpoczynają się ekonomiczne skutki wojny dla całego świata. Będą one kosztem, który – jak niemal wszyscy podkreślają – należy ponieść, aby świat nie był dalej terroryzowany przez prezydenta Federacji Rosyjskiej. Kosztem tym będzie dalszy wzrost inflacji ze względu na wzrost cen paliw i żywności.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.