Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Zdjęcie karty kredytowej w mediach społecznościowych Ryzyko kradzieży tożsamości i naruszenie prywatności

W dobie powszechnej cyfryzacji i dominacji mediów społecznościowych, wiele osób chętnie dzieli się szczegółami ze swojego codziennego życia. Platformy takie jak Facebook, Instagram czy...
Strona głównaBiznesDyskusje o przyszłości Polski na UCL Leaders w Londynie

Dyskusje o przyszłości Polski na UCL Leaders w Londynie

Czy w gronie krajów G20 jest miejsce dla Polski? Czy podążamy za naukowo-technologicznymi trendami na świecie? Czym jest „polskość”? – między innymi o tym rozmawiali przedstawiciele świata biznesu, polityki, nauki i kultury oraz ponad 200 studentów najlepszych brytyjskich uniwersytetów na konferencji UCL Leaders, która w miniony weekend odbyła się w Londynie.

 

UCL Leaders: Poland in a Global World to jedyna interdyscyplinarna konferencja polskich studentów w Wielkiej Brytanii, poruszająca tematykę polskiej ekonomii, gospodarki, polityki, nauki, technologii oraz kultury w kontekście globalizacji. W minioną sobotę na University College London odbyła się jej druga edycja. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie polskich studentów na UCL.

Podczas panelu ekonomicznego goście – Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Andrzej Klesyk, były prezes PZU, dr Paola Subacci i Iwona Kozera z EY, zastanawiali się na tym, czy postulaty o włączeniu Polski do G20 mają podstawy ekonomiczne czy wynikają z kalkulacji politycznych. Paneliści sceptycznie odnieśli się do pytania „czy w gronie krajów G20 jest miejsce dla Polski” i dyskutowali o roli Polski jako lidera Europy Środkowo-Wschodniej.

UCL Leaders, fot. Gosia Skibińska

W panelu naukowo-technologicznym prof. Jan Madey z Uniwersytetu Warszawskiego, Mariusz Zabrocki, Harry Gaskell, Michał Pękała – wiceprezes platformy DocPlanner i Zbigniew Wojna, współzałożyciel Tensorflight dyskutowali na temat rozwoju polskich firm w erze robotyki i sztucznej inteligencji.

Gościem specjalnym tegorocznej konferencji był były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, który w swoim wystąpieniu poruszył, między innymi, temat drenażu mózgów z Polski. – Namawiam młodych ludzi, żeby nie bali się stanąć przed wielkim wyzwaniem – powiedział Jan Krzysztof Bielecki w wywiadzie dla „Law Business Quality”.

UCL Leaders, fot. Estelle Ciesla

W ostatnim panelu wzięli udział: Barbara Schabowska-Maszenda, szefowa TVP Kultura, dr Stanley Bill – szef polskiej katedry na Uniwersytecie w Cambridge, Dominika Wielowieyska – dziennikarka „Gazety Wyborczej” i TokFM oraz Gosia Baczyńska, projektantka mody. Goście próbowali odpowiedzieć na pytanie „czym jest polskość?”. – Duma bez pychy. Powaga bez zadęcia. Wolność bez anarchii. Mądrość bez nieomylności i humor bez rechotu – podsumował tę dyskusję Paweł Potoroczyn, wskazując na wartości, jakie promował jako dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza i z jakimi powinna być utożsamiana polskość.

UCL Leaders, fot. Gosia Skibińska

 

Olivia Drost

fot. Estelle Ciesla, Gosia Skibińska

 

*** Magazyn „Law Business Quality” był patronem medialnym konferencji UCL Leaders. W kolejnym numerze magazynu ukażą się wywiady z byłym premierem RP Janem Krzysztofem Bieleckim oraz projektantką Gosią Baczyńską.