lederboard

Dziś decyzja Fed o podwyżce, a inwestorzy już myślą o obniżkach

Najważniejszy bank centralny świata, czyli amerykańska Rezerwa Federalna, ogłosi dziś o godz. 20  decyzję w sprawie podwyżki stóp procentowych. Z 75-procentowym prawdopodobieństwem, kalkulowanym na podstawie kontraktów terminowych, Fed zdecyduje się na ruch o 0,75 pkt proc. Sprawi to, że stopy wzrosną do przedziału 2,25-2,50 proc. 

 

 

 

Prawdopodobieństwo podwyżki o 1 punkt procentowy rynek szacuje na ledwie 25 proc. Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg istnieją niewielkie szanse na to, że na jakimkolwiek posiedzeniu Rezerwa Federalna zdecydowałaby się na taki krok.

Spadek inflacji skłoni do cięcia stóp

Według rynkowych szacunków i projekcji makroekonomicznych Fed szczyt stóp procentowych może wypaść w rejonie 3,5 proc. Na trzech kolejnych posiedzeniach w tym roku pozostaje zatem przestrzeń do podwyżek na łączną skalę 1 pkt proc., a cykl mógłby zakończyć się w grudniu br.

Co więcej, rynek zaczyna spekulować, że w 2023 r. może dojść do obniżek stóp procentowych, w sumie o ok. 75 pkt bazowych. Oczekiwania inflacyjne wskazują bowiem, że szczyt inflacji może nastąpić już tego lata. Następnie do grudnia br. dynamika cen w USA może spaść do ok. 5 proc., a w 2023 r. jeszcze niżej, co mogłoby wymusić na Fed odejście od rygorystycznej polityki monetarnej.

Jesień słabszego dolara i mocniejszych kryptowalut?

Przy takich założeniach mogą pojawić się interesujące zwroty na rynkach obligacji, akcji, walut oraz kryptowalut. Jeśli rynek ma dyskontować przyszłość z wyprzedzeniem kwartału lub dwóch, to już w sierpniu inwestorzy mogą zacząć grać pod obniżki stóp w USA. To z kolei może przełożyłoby się na niższy kurs wymiany dolara amerykańskiego, akcje mogłyby złapać oddech, a ceny obligacji zacząć rosnąć. Jesień mogłaby być wtedy bardziej łaskawa dla kryptowalut.

Prawdopodobnie jednak Fed szybko nie porzuci jastrzębiej retoryki i wstrzyma się z oznajmieniem końca cyklu podwyżek stóp procentowych, aby wciąż ograniczać popyt konsumencki, który przyczynia się do wzrostu inflacji. Może to potwierdzić przekaz dzisiejszej konferencji prasowej Jerome’a Powella. Spotkanie szefa Fed z dziennikarzami zacznie się o godz. 20:30.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.  (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności