Już w 2025 r. 4 na 10 Polaków będzie miało ponad 50 lat. Z kolei w 2050 r. 1/3 społeczeństwa będzie mieć więcej niż 65 lat[1]. W dobie starzenia się populacji, seniorzy, nazywani także pokoleniem Silver[2] będą stanowić ważną grupę zawodową. Wymusza to na pracodawcach obowiązek zadbania o potrzeby starszej generacji pracowników, a te nie są mniejsze niż potrzeby Millenialsów czy Zetek. Zachowanie work-life balance, by móc łączyć pracę
z rozwijaniem nowych zainteresowań, podnoszeniem kompetencji, opieką nad wnukami czy chęć pracy według elastycznego grafiku to coraz częściej wymieniane przez pracowników 50+ potrzeby. Praca w modelu elastycznym – tak zdaniem Mikomax Samrt Office w przyszłości może wyglądać zawodowa rzeczywistość seniorów, jeżeli pracodawcy stworzą pod nią odpowiedni grunt. Jak? Poprzez wdrożenie strategii smart workingu.
Senior znaczy aktywny
Polacy nie tylko coraz dłużej żyją, ale także znacznie dłużej pozostają aktywni zawodowo i prywatnie. Jak podaje GUS, bezrobocie w grupie wiekowej 55-64 lat na koniec 2016 roku wynosiło tylko 4,3 proc.[3]. Każde następujące po sobie pokolenie seniorów będzie się starzeć w zupełnie inny sposób, znacznie dłużej pozostając aktywnym zawodowo, a co za tym idzie – będzie miało inne potrzeby
i wymagania związane między innymi z wykonywaną pracą.
Jak szacują eksperci NBP[4], w nadchodzących latach polski rynek pracy będzie borykał się z luką kadrową, którą mogą zapełnić m.in. seniorzy. Już teraz pracodawcy widzą potrzebę zatrudniania osób starszych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Work Service[5], na początku 2016 r. 76 proc. firm zatrudniało pracowników w wieku 50+. Obecnie jest to już aż 86 proc. i wiele wskazuje na to, że ta liczba będzie wzrastać. 27 proc. firm zapowiada, że na przestrzeni 12 miesięcy będzie zwiększać zatrudnienie w tej grupie wiekowej. Co więcej, jak podaje Eurostat, w ciągu dekady odsetek zatrudnionych seniorów zwiększył się w naszym kraju z 28,5 proc. do 47,4 proc. Pod względem dynamiki wzrostu daje to Polsce 2. miejsce wśród innych państw Unii Europejskiej.
Powyższe statystyki motywują coraz większą grupę pracodawców do przyjrzenia się potrzebom pracowników z grupy wiekowej 50+.
– Wiele się mówi o wymaganiach i potrzebach pracowników z pokolenia Y. Tymczasem, jak pokazują najnowsze analizy na temat demografii, firmy nie powinny zapominać o potrzebach starszego pokolenia. Osoby w wieku 50+ już teraz są ważną grupą pracujących, a za dziesięć, dwadzieścia lat ich rola dodatkowo wzrośnie. Dlatego też, przy współpracy z ABSL przygotowujemy raport na temat potrzeb i wymagań pracowników biurowych 50+, który pozwoli lepiej przygotować miejsce pracy do oczekiwań tej grupy zawodowej – mówi Filip Szklarz, Smart Workplace Consultant, Mikomax Smart Office.
– W ciągu ostatniego roku zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce wzrosło o 15% i wynosi 244 tys. osób, a tegoroczny raport ABSL wskazuje, że do 2020 r. ta liczba może zwiększyć się nawet do 300 tys. zatrudnionych. Branża stale się rozwija i jest dziś jednym z najważniejszych pracodawców w kraju, stale generującym zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Osoby 50+ mogą stanowić cenną grupę pracowników dla firm z tego sektora – wyjaśnia Paweł Panczyj, Dyrektor Zarządzający ABSL.
Praca na elastycznych warunkach
Wśród wielu rozwiązań, z których mogą skorzystać pracodawcy, by nadążyć za zmianami na rynku pracy jest smart working, czyli model pracy, który dopasowuje się do potrzeb pracowników różnych generacji. Zakłada m.in. ewaluację zatrudnionego nie przez pryzmat godzin spędzonych w biurze, ale osiągniętych efektów. To z kolei otwiera drogę do umożliwienia pracownikom wykonywania części obowiązków poza biurem, np. w zaciszu domowym. Pracy zdalnej sprzyja obecnie rozwój nowoczesnych technologii, a także takie miejsca jak przestrzenie co-workingowe, które mogą stanowić alternatywę dla biur bardziej tradycyjnych.
Założenia smart workingu doskonale wpisują się w wymagania osób po 50. roku życia, które są gotowe pozostać dłużej na rynku pracy, ale na własnych warunkach. Z danych Hays Poland[6] wynika, że wśród dodatkowych korzyści, którą chcę zyskać pracownicy w wieku 50+ w zamian za przesunięcie w czasie momentu przejścia na emeryturę, na pierwszym miejscu pojawia się praca elastyczna, czyli taka, która nie zakłada konieczności spędzania całego dnia pracy za biurkiem.
– Mimo że o zaletach płynących z większej elastyczności w miejscu pracy najwięcej mówi się zazwyczaj w kontekście młodszej generacji pracowników, to smart working daje także wiele korzyści pokoleniu Silver. Najważniejsza z nich to zachowanie równowagi między pracą a sferą prywatną. To, że osoby po 50. roku życia zazwyczaj nie są już ograniczone obowiązkami domowymi w takim stopniu jak 30-latkowie, nie znaczy, że chcą poświęcić swój wolny czas obowiązkom zawodowym. Wręcz przeciwnie, dla wielu z nich to pierwszy moment w życiu, kiedy mogą zająć się w pełni rozwijaniem własnych pasji, czy nauką nowych rzeczy. Smart working daje pracownikom większą autonomię w zakresie organizacji pracy. Z doświadczenia firm, z którymi współpracował Mikomax Smart Office wynika, że taką samodzielność bardzo cenią sobie także osoby z pokolenia Silver. Co więcej, jak pokazują wyniki naszego raportu ‘Smart Working Guidebook for Poland’, na wdrożeniu smart workingu korzysta także druga strona, czyli pracodawcy. Ci, którzy postawili na takie rozwiązanie, zaobserwowali wzrost zaangażowania pracowników w wykonywanie obowiązków, co przyczyniło się do ogólnego wzrostu ich efektywności oraz kreatywności – zaznacza Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office.
Biuro dla wszystkich generacji
Koncepcja smart working umożliwia kreowanie takiej przestrzeni biurowej, która przystosowuje się do pracownika i pozwala na stworzenie optymalnych warunków do realizacji zadań pracownikom wszystkich generacji, nie pomijając seniorów. Co ważne, można tego dokonać bez konieczności przeprowadzania w biurze kosztownych i czasochłonnych remontów. Wystarczy w danej przestrzeni biurowej wydzielić strefy o różnej funkcjonalności, które będą odpowiadać odmiennym typom zadań wykonywanych przez osoby w różnym wieku, w danym momencie. Aranżując biuro, warto także postawić na meble, które zapewniają ergonomię pracy, jak np. biurko do pracy stojąco-siedzącej, które jak pokazują badania, nie tylko przyczynia się do zwiększenia efektywności, ale także pomaga zadbać po zdrowie i kondycję pracowników. W przyszłości ten ostatni element być może być jednym z najważniejszych wymagań stawianych pracodawcom przez pracowników-seniorów.
[1] Dane: GUS.
[2] Powojenne pokolenie wyżu demograficznego, osoby urodzone w latach 1946-1964.
[3] http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1023352,seniorzy-na-rynku-pracy-zatrudnienie-seniorow.html
[5] Work Service, Barometr Rynku Pracy Work Service – VIII edycja.
[6] http://inwestycje.pl/kadry_i_place/Jak-zadbac-o-50-cio-latka-w-firmie;310140;0.html