Euro najsłabsze wobec dolara od 5 lat

Od początku roku euro straciło na wartości względem dolara amerykańskiego blisko 7 proc. Dziś kurs głównej pary walutowej EUR/USD, spadając do 1,065, osiąga najniższy poziom od kwietnia 2017 r. Wydaje się, że kilka przyczyn składa się na relatywną słabość wspólnej waluty wobec USD.

Różne nastawienie Fed i EBC

Jedną z nich mogą być działania banków centralnych. Na korzyść dolara może przemawiać fakt, że Rezerwa Federalna już w marcu zaczęła cykl zacieśniania polityki finansowej i pierwszy raz od kilku lat podwyższyła stopy procentowe. Obecnie rynki pieniężne oczekują, że w USA Fed dwa razy podniesie stopy procentowe o 50 pkt bazowych na dwóch kolejnych posiedzeniach. Tymczasem Europejski Bank Centralny jeszcze zwleka z działaniem. I dopiero w lipcu może podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

Oba wielkie banki centralne, podnosząc stopy procentowe, zamierzają przeciwdziałać inflacji, która obecnie w strefie euro zdaje się osiągać rekordy wszech czasów, a w USA najwyższe poziomy od 40 lat.

Wojna ciąży Europie, a Rosja wstrzymuje dostawy gazu

Kolejnym czynnikiem, który może stawiać dolara w uprzywilejowanej pozycji wobec euro, wydaje się agresja Rosji na Ukrainę. W naturalny sposób skutki wojny w Europie mogą okazać się dotkliwsze dla europejskich państw niż dla USA.

Unia Europejska nakłada sankcje na Rosję, ograniczając m.in. zakupy surowców z tego kraju. Rosja nie pozostaje jednak bierna. I wstrzymała dostawy gazu do Polski i Bułgarii, zastrzegając, że pozostanie on odcięty, dopóki kraje te nie zgodzą się płacić za surowiec w rublach.

Fatalne nastroje w największej gospodarce strefy euro

Na niekorzyść notowań wspólnej waluty mogą także przemawiać obawy o spowolnienie gospodarcze i dane gospodarcze ze strefy euro.

Najnowsze statystyki GfK pokazały, że nastroje konsumentów w Niemczech, czyli największej gospodarce Europy, spadły u schyłku kwietnia do rekordowo niskiego poziomu minus 26,5 pkt.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności