Ewa Wachowicz uwiodła smakiem Gości Przyjaciół Świata


4 czerwca 2016 r. w hotelu andel’s w Łodzi odbyła się ósma edycja Kolacji Charytatywnej z cyklu „Przyjaciele Gotują”, organizowana przez łódzkie Stowarzyszenie „Przyjaciele Świata”. Ponad 300 gości, znane postaci ze świata sportu, kultury i show biznesu, pyszne jedzenie, ale przede wszystkim szczytny cel tego kulinarnego wydarzenia – wsparcie leczenia małych i dużych pacjentów trzech łódzkich szpitali.

 

Po raz pierwszy w historii kulinarnego cyklu, autorką kolacji była kobieta – Ewa Wachowicz, popularna jurorka programu Top Chef oraz producentka i autorka programów kulinarnych emitowanych m.in. w telewizji Polsat, Polsat Cafe i Polsat Food Network. Flirt ze smakiem według jej przepisu był prawdziwą ucztą dla podniebienia. W menu królowały produkty sezonowe, jak powiedziała Ewa Wachowicz „ W kuchni staram się myśleć sezonowo, a czerwiec to czas szparagów, rabarbaru i truskawek”. Wiosenne menu otwierała przystawka – płatki łososia marynowanego w cytrusach podane z zielonymi szparagami. Na danie główne zaserwowano consome szparagowe z cielęciną i pesto paprykowym oraz perliczkę marynowaną w cydrze z purée kalafiorowym, konfitowanym rabarbarem, sosem tymiankowym i młodymi warzywami. Na deser jurorka Top Chef zaproponowała coś, co lubi najbardziej – kruszoną bezę z truskawkami, która w połączeniu z sosem lawendowym i owsianym ciasteczkiem tworzyła idealną całość. Słowa uznania, otrzymał od Ewy Wachowicz Szef Kuchni hotelu andel’s – Mirosław Jabłoński, który razem ze swoim zespołem realizował wymyślone
i przetestowane przez nią wcześniej menu.

W łódzkie wydarzenie chętnie angażują się znane osoby, które swoją popularnością chcą wesprzeć tą piękną inicjatywę. Organizatorki wydarzenia, również w tym roku, zadbały o atrakcyjną formę wydarzenia. Do Łodzi przyjechało wiele znanych osób. Piękne kobiety polskiego show biznesu: Paulina Sykut-Jeżyna prowadząca ten szczególny wieczór, Katarzyna Skrzynecka regularnie wspierająca Stowarzyszenie Przyjaciół Świata, Kasia Zielińska, która uatrakcyjniła kolację wokalnym występem oraz obchodząca w tym dniu urodziny – Elżbieta Romanowska. Goście kolacji charytatywnej zadbali, żeby Jubilatka poczuła się wyjątkowo i mocnym głosem, ponad 300 osób zaśpiewało jej urodzinowe 100 lat. W wydarzeniu wzięli udział również: Agnieszka Kaczorowska i Kamil Kuroczko, którzy wystąpili ze swoim tanecznym show. Wśród Gości specjalnych byli również Maciej Nowak – krytyk teatralny i kulinarny oraz juror w programie Top CHef  i Jan Tomaszewski – wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej. Na scenie wystąpił Chór Dziecięcy Miasta Łodzi oraz rockowo-coverowy zespół Latające Talerze, który porwał Gości do zabawy tanecznej.

_6009018m

W trakcie kolacji Ewa Wachowicz otrzymała statuetkę Amicus – specjalną nagrodę Przyjaciół Świata, wręczaną osobom, które dzięki wrażliwości i gotowości niesienia pomocy w sposób szczególny przysłużyły się Stowarzyszeniu.

Ważnym punktem programu imprezy była licytacja przedmiotów przekazanych przez znane osoby, którą prowadziły Elżbieta Romanowska i Agnieszka Kaczorowska. Goście Kolacji nie zawiedli i z zaangażowaniem włączyli się w licytację atrakcyjnych przedmiotów. Uczestnicy aukcji, którym dopisało szczęście i niesłabnący duch walki, wylicytowali m.in. koszulkę z autografami reprezentacji Polski w piłkę nożną, fartuch Ewy Wachowicz, zaproszenie GOLD na mecz 6 czerwca Polska- Litwa w Krakowie, które przekazał na aukcję Jan Tomaszewski. Za najwyższą kwotę 150 tys. zł. został wylicytowany jeden z obrazów autorstwa, obecnego na kolacji Iwana Kulika pt. „Mały Książe”.

Podczas imprezy wolontariusze Stowarzyszenia prowadzili także sprzedaż kubków i talerzyków zaprojektowanych i podpisanych dla Przyjaciół Świata przez znane gwiazdy, w tym również premierowego kubeczka podpisanego przez Ewę Wachowicz. Popularnością wśród kupujących, cieszyły się też książki jej autorstwa. Goście mogli również nabyć los i wygrać prezenty niespodzianki ufundowane przez partnerów kolacji. Z przeprowadzonej w trakcie kolacji licytacji, sprzedaży przedmiotów charytatywnych stowarzyszenia oraz losów zebrano około 60 tys. zł. Nie jest to kwota ostateczna ponieważ na konto Stowarzyszenia wpływają jeszcze darowizny udziału w kolacji.

Środki finansowe z tegorocznego wydarzenia zostaną przekazane na zakup sprzętu medycznego dla trzech łódzkich placówek medycznych: mobilnej, sztucznej nerki do dializ u dzieci dla Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii ICZMP w Łodzi (jedynego takiego urządzenia w łódzkich szpitalach pediatrycznych), szybkiego analizatora medycznego dla oddziału intensywnej terapii Szpitala Zakonu Bonifratów św. Jana Bożego w Łodzi oraz sprzętu rehabilitacyjnego dla Centrum Medycznego im. dr Wacława Łęckiego.

_6008701

Jak powiedziała Agnieszka Zarembska, prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Świata”: – Po raz kolejny do grona naszych przyjaciół dołączyły osoby o wielkim sercu. Z roku na rok coraz bardziej utwierdzamy się w przekonaniu, że pomagać warto, a najpiękniejszym prezentem jest obserwowanie efektów naszych działań. Pragnę również podziękować naszym Gościom, którzy mimo napiętych grafików wspierają działania Stowarzyszenia, uczestnicząc w tak ważnym dla nas wydarzeniu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności