Ewidencja czasu pracy kierowcy – na czym polega i jak ją rozliczać?

Zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców pracodawca ma obowiązek prowadzenia dokładnej i pełnej ewidencji czasu pracy kierowców. Jest to zadanie trudne nawet dla osób doświadczonych. Jak prowadzić ewidencję?

 

 

 

 

Ustawa o czasie pracy kierowców precyzyjnie określa kwestie związane z rozliczaniem kierowcy. Pracodawca zobowiązany jest do posiadania takich elementów ewidencji jak wydruki z tachografu, karty kierowcy, pliki pobrane z karty pamięci kierowcy i z tachografu cyfrowego czy zapisy na wykresówkach. Kierowcy w transporcie międzynarodowym muszą dysponować ewidencją prowadzoną zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Chociaż większość przepisów na terenie Unii Europejskiej została ujednolicona, jednak mogą występować różnice, dlatego też pracodawca ma obowiązek o nich pamiętać.

Jak prowadzić ewidencję czasu pracy kierowcy?

Czas pracy kierowcy musi być rozliczany w systemie dobowym. Konieczne jest ponadto udokumentowanie czasu nieprowadzenia pojazdu. Jest to skomplikowane i wielu przedsiębiorców popełnia błędy przy wypełnianiu dokumentacji. Uwzględnione muszą być wszystkie czynności dodatkowe występujące w czasie pracy kierowcy, jak choćby odpoczynek, rozładunek czy inne obowiązki. Inaczej rozliczana jest praca w dzień niż w nocy, a także w święta i niedziele. Na czas pracy kierowcy wpływa wiele czynników i wszystkie muszą zostać uwzględnione w dokumentacji. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług Ocrk.pl.

Prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowcy przez specjalistów

Zlecenie prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowcy zewnętrznej firmie specjalizującej się w tym zakresie oznacza pewność poprawności dokumentacji oraz zmniejszenie ryzyka otrzymania mandatów za niekompletną dokumentację. Czas pracy kierowców jest rozliczany zgodnie z przepisami, a kompleksowe analizy umożliwiają optymalizację kosztów.

jak-sprawdzac-prace-kierowcy-i-ja-rozliczac.jpg

Osoby zajmujące się transportem zapraszamy do zapoznania się z inną publikacją: Odpowiedzialność materialna kierowcy tira a ubezpieczenia transportowe. To równie ważny temat, jak ewidencja czasu pracy kierowcy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności