Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Premiera raportu o hejcie. Nowe spojrzenie na różnice płciowe i ich wpływ na relacje społeczne

Już 15 października 2024 roku w warszawskim Teatrze Scena RELAX odbędzie się wyjątkowa konferencja, która bez wątpienia zmieni sposób postrzegania hejtu i jego wpływu...
Strona głównaRozmaitościEwolucja wynajmu korporacyjnego: Przejście do gospodarki najmu

Ewolucja wynajmu korporacyjnego: Przejście do gospodarki najmu

Wynajem korporacyjny jest usługą, która znajduje zastosowanie w przypadku bardzo wielu firm. Na rozwiązanie to coraz częściej decydują się pracodawcy z wielu branż, zobowiązani do zapewnienia kwaterunku osobom oddelegowanym do pracy w innym mieście czy też pracownikom przebywającym w podróży służbowej. Potrzeba dostępności na rynku wynika przede wszystkim z konieczności wyeliminowania różnych problemów logistycznych. Najem korporacyjny przeszedł znaczącą ewolucję na przestrzeni lat, jednak jego zasady są stosunkowo proste.

Usługi najmu korporacyjnego

Najem korporacyjny narodził się w wyniku rosnącego zapotrzebowania na nieruchomości, z których mogliby swobodnie korzystać przedsiębiorcy oraz udostępniać je swoim pracownikom zgodnie z warunkami umowy na długie, średnie lub krótkie terminy. Założenia tej usługi bazują na możliwości łatwego i elastycznego ulokowania zatrudnionych osób w jednym miejscu na ustalony okres czasu, zależnie od aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Pobyt najczęściej trwa kilka lub kilkanaście dni, jednak obecnie możliwy jest nawet wielomiesięczny, długoterminowy wynajem mieszkań dla pracowników. W okresie tym przedsiębiorca ma obowiązek regulowania należności za korzystanie z obiektu. Korporacyjny wynajem apartamentów to rozwiązanie zapewniające wiele korzyści i udogodnień. W zależności od ustaleń umownych, mieszkania oddane do dyspozycji najemcom mogą być też objęte nadzorem technicznym.

Założenia najmu korporacyjnego

Korporacyjny wynajem mieszkań dla pracowników opiera się na modelu, w którym nieruchomość jest oddawana do dyspozycji zgodnie z umową określającą zasady korzystania z niej. Stronę najemcy zajmuje przedsiębiorca, który zależnie od dostępności obiektów oraz osobistych preferencji może zadecydować o okresie trwania współpracy. Do jego obowiązków należy dokonywanie regularnych opłat z korzystania z apartamentu, a ich zakres jest ustalany indywidualnie lub określony odgórnie. Najem korporacyjny pozostaje rozwiązaniem bezpiecznym zarówno dla najemców, jak i podmiotów udostępniających im swoje nieruchomości. Współpraca z klientem firmowym znacząco zmniejsza ryzyko nieterminowych opłat z tytułu najmu, a także niweluje prawdopodobieństwo zniszczenia udostępnianego mienia. Niemałą korzyścią pozostaje regularny i stały dochód, niezależnie od faktycznego korzystania z nieruchomości w danym miesiącu czy tygodniu przez ulokowanych pracowników.

Miejsce na foto1

Korzyści i udogodnienia

Obecnie nieruchomości udostępniane w ramach najmu korporacyjnego cechują się coraz wyższym standardem. Najemcy mogą wybierać mieszkania położone w atrakcyjnych i bardzo dobrze skomunikowanych lokalizacjach, zapewniających szybki i łatwy dostęp do obiektów usługowych, sklepów, galerii, restauracji czy kawiarni. Same apartamenty zapewniają warunki odpowiednie do pobytu i noclegu, a także nieskrępowanego przyjmowania gości. W Polsce do najczęstszych destynacji pracowników chociażby Gdańsk. W mieście tym korporacyjny wynajem mieszkań dla firm świadczy BH Rent Apartments, czyli podmiot udostępniający wiele obiektów w popularnych dzielnicach Oliwia czy Pomorze. Rozwiązaniem bardzo korzystnym jest w tym przypadku najem długoterminowy, zwłaszcza dla pracodawców delegujących swoich podwładnych do realizacji wielomiesięcznych kontraktów.

Nieustanny rozwój rynku

Ze względu na ciągły rozwój rynku i coraz wyższy standard udostępnianych nieruchomości, najem korporacyjny staje się wyjątkowo ważny pod względem gospodarczym. Dostępność wielu dodatkowych usług i udogodnień sprawia, że oferowane mieszkania dla pracowników często nie odbiegają jakościowo od apartamentów hotelowych wysokiej klasy. Wszystkie obiekty oferowane w takim modelu muszą spełniać konkretne standardy, zwłaszcza w zakresie elementów wyposażenia czy obecności łóżek. Pracownicy mogą też korzystać z usług dodatkowych, takich jak chociażby pranie, prasowanie i sprzątanie oraz wymiana pościeli i ręczników. Jeżeli jednak wynika to z warunków umowy, obowiązek utrzymania odpowiedniego stanu technicznego i porządku w najmowanym lokalu spoczywa na przedsiębiorcy i jego pracownikach.