Gdzie opłaca się kupić mieszkanie — rynek wtórny czy pierwotny?

Mieszkanie lub dom to bardzo często największą inwestycja w życiu dla wielu ludzi. Podjęcie decyzji o wyborze idealnej nieruchomości wymaga ogromnego wkładu czasowego i emocjonalnego ze strony kupujących. Wielokrotnie musi upłynąć dużo czasu, zanim znajdziemy wymarzone lokum. Najczęstszym dylematem, z jakim zmagają się osoby szukające domu, jest to, czy wybrać rynek wtórny, czy pierwotny.

 

Rynek pierwotny a wtórny — podstawowe różnice w definicjach

Jeżeli zastanawiamy się pomiędzy różnicami, jakie występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami rynku, warto przejść do ich definicji. Rynek pierwotny, a wtórny to dwie zupełnie różne płaszczyzny, z których wybieramy najlepsza dla siebie inwestycję.

Rynek pierwotny to przede wszystkim nowe mieszkanie, które nie były jeszcze przez nikogo zakupione i zamieszkane. Mieszkania są oddawane w stanie deweloperskim, czyli najczęściej do wykończenia i umeblowania na własną rękę. Kupujący muszą być świadomi dodatkowych kosztów oprócz zakupu samego mieszkania w surowym stanie. Rynek pierwotny cieszy się ogromną popularnością wśród młodych ludzi, którzy chcą mieć wymarzone mieszkanie urządzone według własnych preferencji.

Rynek wtórny to nieruchomości, które były już wcześniej zamieszkane przez poprzednich właścicieli, którzy następnie zdecydowali się na ich sprzedaż. Mieszkania mogą być sprzedawane bezpośrednio lub z pomocą agenta nieruchomości, który pobiera dodatkową prowizję od sprzedaży. W rynku wtórnym istnieje wielu plusów, jak i minusów. Zaleta jest to, że możemy od razu się wprowadzić, natomiast wadą są przede wszystkim konieczności przerabiania oraz remontowania. Dodatkowo instalacje nie zawsze są nowe, więc konieczna jest również ich konserwacja lub renowacja.

Mieszkania z rynku wtórnego mogą generować również oszczędności. Przede wszystkim są tańsze niż odpowiedniki w stanie deweloperskim. Nie musimy również inwestować w generalny remont.

Jakie mieszkanie warto kupić — rynek pierwotny a wtórny

Zarówno dla jednego, jak i drugiego rozwiązania, kluczowym elementem jest rodzaj kupna. Mieszkanie możemy nabyć, biorąc kredyt, ale również kupić je za gotówkę. Statystycznie większość osób decyduje się jednak na wzięcie kredytu na zakup nieruchomości. Wiąże się to z comiesięcznym zobowiązaniami, które trzeba spłacać. Dodatkowo sama droga procesu przyznania kredytu jest długą i wymaga od nas cierpliwości oraz okazania potrzebnych dokumentów i listy comiesięcznych zobowiązań.

Decydując się na zakup, musimy wziąć również pod uwagę to, czy kupujemy je dla siebie, czy też w celach inwestycyjnych. Jeżeli naszym celem jest późniejsze wynajmowanie mieszkania, lepszym rozwiązaniem będzie rynek wtórny. Mieszkania nowe mają lepszy standard, generują oszczędności jeżeli patrzymy na to długofalowo. Dodatkowo są bezpieczne, sąsiedzi to zazwyczaj nasi rówieśnicy, wszystkim meble i akcesoria oraz instalacje są nowe. Są to ogromne atuty w przypadku, gdy chcemy zarobić na wynajmie mieszkania. Im lepszy standard będzie ono reprezentowało, tym większych opłat możemy oczekiwać od naszych najemców.

Mieszkanie z rynku pierwotnego to również większe możliwości nabycia miejsc parkingowych. Możemy być wówczas spokojni o bezpieczeństwo naszego auta oraz pewni, że kupione miejsce będzie na nas czekało po każdym powrocie do mieszkania.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności