lederboard

Gdzie się podziali wszyscy programiści?

Wszyscy powtarzamy jak mantrę – brakuje programistów. Podczas gdy headhunterzy przeszukują zakamarki LinkedIna, my postanowiliśmy rozejrzeć się po realnym świecie. Wspólnie z IRCenter przeprowadziliśmy badanie „Sytuacja zawodowa programistów”. Okazało się, że programiści są i mają się świetnie, a na dodatek najczęściej zajmują się… zmianą pracy.

 

Brzmi paradoksalnie, prawda? Niemal co drugi losowo spotkany programista z dużym prawdopodobieństwem w przyszłym roku może stać się Twoim pracownikiem. Ponad połowa programistów (56 proc.) rozważa zmianę pracy, jeśli pojawi się ciekawa oferta, a 10 proc. już chce zmienić pracodawcę i aktywnie przegląda ogłoszenia. Jedynie 28 proc. zatrudnionych obecnie programistów nie planuje obecnie zmieniać pracy ani nie szuka dodatkowych zleceń. Niesamowita dynamika, prawda?

Pieniądze szczęścia nie dają

Czy to znaczy, że polski programista jest człowiekiem sfrustrowanym, szukającym za wszelką cenę zmiany otoczenia? Wręcz przeciwnie! Jest bardzo możliwe, że nawet ci, którzy rozważają zwolnienie się z Twojej firmy, są bardzo zadowoleni z pracy – 68 proc. jest raczej lub bardzo zadowolonych, a wśród pracujących w oparciu o umowę B2B ten odsetek wynosi niemal 80 proc.

Na pewno na ten wynik mają wpływ zarobki. To ile zarabia programista jest oczywiście złożoną kwestią, którą szczegółowo przedstawiamy w badaniu. Zdradzimy tutaj jedynie, że 18 proc. zarabia pomiędzy 10 000 a 15 000 złotych. Jeśli chcesz się przekonać, jaki wpływ na pensję programisty ma staż pracy, wiek, wykształcenie, a nawet preferencja dotycząca ulubionego systemu operacyjnego – pobierz nasze badanie.

Szukając przyczyn takiego braku stałości, skierowaliśmy się w inne obszary. Okazało się, że kluczowe są kwestie pozamaterialne związane z jakością życia. Pozycje w top 5 listy rzeczy branych pod uwagę przy wyborze nowej pracy zajmują dobra atmosfera w pracy, work-life balance czy możliwość pracy zdalnej. Między innymi dlatego 30 proc. badanych najchętniej widziałoby się w Google, które uchodzi za dobre miejsce do życia i rozwoju zawodowego.

Warto przytoczyć w tym miejscu nasz tekst, w którym poruszamy wątek korzyści dla zatrudnionego w formie outsourcingu personalnego:

„Outsourcing personalny pozwala na stałe źródło dochodu przy zachowaniu elastycznych warunków pracy, co jest korzystne dla obu stron, wpływa bowiem na efektywność pracy i satysfakcję z jej efektów. Pozwala to na bezproblemowe pogodzenie życia osobistego z pracą. Większy zapał oznacza większą produktywność i kreatywność (…)”.

Infografika raport

Ambitny jak programista

Obraz sytuacji zawodowej programistów byłby niepełny, gdybyśmy nie zbadali kluczowych w rekrutacji kwestii, czyli doświadczenia i twardych kompetencji. Wbrew oczekiwaniom związanym ze stosunkowo młodą branżą i wciąż jeszcze świeżym boomem na programowanie, doświadczenie w zawodzie przekraczające 5 lat deklaruje aż 46 proc. respondentów. Szansa na znalezienie kandydata na stanowisko seniorskie jest zaskakująco wysoka, ponieważ 18 proc. respondentów może się pochwalić przeszło 10-letnim stażem.

Jeśli chodzi o popularność języków programowania, to najwięcej deweloperów używa języka SQL (76 proc.) oraz JavaScript (61 proc.). Kolejna jest Java (41 proc.) oraz C# (38 proc.). Pierwszą piątkę zamyka znany przez 30 proc. badanych PHP.

Wśród języków, których programiści chcą się nauczyć, prym wiodą Java i Python – w obu przypadkach po 15 proc. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę wysokie zarobki deweloperów z tymi językami. Sporym zainteresowaniem cieszą się względnie niszowe języki, takie jak R (4 proc. respondentów) czy Go (6 proc.).

Jeśli chcesz poznać pełen obraz wyłaniający się z badania „Sytuacja zawodowa programistów”, pobierz bezpłatnie nasze badanie. Znajdziesz tam wiele informacji m.in. o umiejętnościach, wykorzystywanych metodykach czy wykształceniu programistów.

https://goo.gl/fV7Gdh

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności