Atrakcyjna lokalizacja – co to właściwie znaczy?
W wielu ogłoszeniach oferujących nieruchomości mieszkaniowe spotykamy określenie „atrakcyjna lokalizacja”. Jak należy rozumieć to pojęcie? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnienie, wszak nie wszystko, co atrakcyjne dla ludzi młodych i aktywnych, zachęci do zamieszkania w danym miejscu szukających ciszy emerytów. Dlatego warto dokładnie zdefiniować swoje priorytety, swoje wymagania co do lokalizacji, określić potrzeby, aby z łatwością ocenić, czy proponowane w ofercie mieszkanie jest dla nas rzeczywiście atrakcyjne.
Warto sprawdzić nowoczesne inwestycje dewelopera Albero Invest w lokalizacjach takich jak Wilanów, Wawer czy Ursynów. Warto pamiętać, że przy poszukiwaniu odpoweidniej dzielnicy do zamieszkania w Warszawie warto przeanalizować kilka istotnych warunków.
Ceny nieruchomości
Od wielu lat w rankingu najwyższych cen za 1 m kwadratowy mieszkania w czołówce znajdują się trzy dzielnice: Ochota, Wola, Mokotów.
We wszystkich częściach Warszawy najdroższe są nowo wybudowane apartamenty i mieszkania powstające w ramach nowoczesnych, często prestiżowych inwestycji. Tańsze nieruchomości można nabyć wyłącznie na rynku wtórnym.
Skomunikowanie
Dla mieszkańców pracujących i uczących się, ludzi młodych i aktywnych codzienne przejazdy, często do innych dzielnic, to sprawa na tyle istotna, że skomunikowanie dzielnicy postrzegają oni jako najważniejszy z warunków lokalizacji mieszkania.
Za dzielnicę najlepiej skomunikowaną uznawany jest Ursynów, skąd w 20 minut można dostać się metrem do centrum miasta. Z Ursynowa również samochodem można dostać się do Śródmieścia bez oczekiwania w długich korkach, co jest codzienną udręką mieszkańców innych dzielnic.
Bardzo dobrze funkcjonującą komunikacją miejską mogą także pochwalić się: Mokotów, Żoliborz, Śródmieście, Bielany, Bemowo, Praga Północ, Targówek, Wola. Warto wiedzieć, że bliskość stacji metra to czynnik warunkujący wzrost wartości nieruchomości.
Do dzielnic najgorzej skomunikowanych, skąd trudno dostać się do centrum zaliczamy Rembertów, Wesołą, Ursus.
Ścieżki rowerowe
Komunikacja rowerowa przeżywa okres burzliwego rozwoju. Jazda na rowerze to nie tylko sposób na szybkie przemieszczanie się bez tkwienia w korkach, ale to styl życia zdrowego, aktywnego, wpisującego się w trendy eko.
Najwięcej ścieżek rowerowych jest na Mokotowie – niemal 80 km. Powyżej 60 km ścieżek mają Śródmieście i Ursynów; nieco mniej Praga Południe i Bielany.
Oceniając skomunikowanie rowerowe na podstawie gęstości ścieżek rowerowych wśród liderów mamy:
- Żoliborz (4,6 km ścieżki na km2);
- Śródmieście (4,2 km/ km2);
- Ochotę (3,6 km/ km2).
Najmniej sprzyjające warunki dla rowerzystów są w Rembertowie i Wesołej.
Gęstość zaludnienia
Zaludnienie to wskaźnik, który pozwala ocenić, czy w potencjalnym miejscu zamieszkania będzie głośno, gwarno, tłocznie czy przeciwnie – cicho i spokojnie. Największą gęstość zaludnienia mają Praga Południe i Ochota (powyżej 8 tysięcy osób na 1 km kwadratowy) oraz Wola (7839 osób/ km2). Jeśli więc komuś nie przeszkadzają nasilone odgłosy wielkiego miasta może zdecydować się na wybór którejś z tych lokalizacji.
W poszukiwaniu ciszy najlepiej zamieszkać tam, gdzie na jednym kilometrze kwadratowym mieszka o około osiem razy mniej osób, niż w dzielnicach najbardziej zaludnionych. I tu polecamy Wawer, Wesołą, Rembertów.
Usługi edukacyjne
Dostęp do edukacji jest ważny dla rodzin z dziećmi. Bogatą sieć żłobków i przedszkoli docenią aktywni zawodowo rodzice maluchów. Najwięcej placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech (żłobki, kluby dziecięce, opiekunowie dzienni) jest w dzielnicy Ursynów oraz w Wesołej i w Śródmieściu. Opiekę przedszkolną dla największej liczby dzieci oferują Mokotów, Śródmieście i Praga Południe. We wszystkich tych dzielnicach rodzice mają także łatwy dostęp do usług medycznych dla dzieci.
Sieć szkół podstawowych w całej stolicy jest optymalna, więc bez względu na dzielnicę uczniowie podstawówek mają blisko do szkoły obwodowej.
Tereny zielone
Ponad 80% mieszkańców stolicy Polski mieszka w pobliżu dużych parków, lasów miejskich i innych terenów rekreacyjnych. Wyrażając dostęp do terenów zielonych w liczbie metrów tych terenów przypadających na jednego mieszkańca w szczycie „zielonego” rankingu znajdziemy Śródmieście, Żoliborz, Ochotę. Najmniej terenów zielonych jest w Wawrze i Rembertowie.
Bezpieczeństwo
Ocena bezpieczeństwa dzielnicy dokonana na podstawie analizy statystyk policyjnych wskazuje, że najspokojniej jest na Białołęce, ale tylko jeśli chodzi o zagrożenie życia czy zdrowia ludzkiego. Białołęka jest, niestety, ulubioną dzielnicą złodziei – tu odnotowuje się najwięcej przestępstw przeciwko mieniu.
Za najbardziej niebezpieczne dzielnice uznaje się Żoliborz oraz Pragę Północ.
Najlepsza dzielnica Warszawy w rankingach mieszkańców
Co rok liczne podmioty zajmujące się oceną rynku nieruchomości dokonują analizy warunków życia w poszczególnych dzielnicach Warszawy i na tej podstawie sporządzają ranking najlepszych lokalizacji mieszkalnych.
Obecnie na szczycie rankingu znajduje się Mokotów, który w roku 2022 wyprzedził królujące przez wiele lat Śródmieście. Dlaczego Mokotów? Wydaje się, że ze względu na swoją różnorodność można go uznać za dzielnicę uniwersalną, w której każdy ma szansę odnaleźć swoją życiową enklawę.
Na Mokotowie jest zielono, są tu liczne parki oraz tereny i obiekty sportowe. Obok nowoczesnych biurowców i apartamentowców znajdują się betonowe wieżowce z wielkiej płyty, sąsiadujące ze stylowymi willami, w których swoje siedziby mają placówki dyplomatyczne wielu państw. Mokotów jest blisko centrum, jest świetnie skomunikowany, ma bogatą ofertę usług (handel, edukacja, medycyna, gastronomia, kultura).
Wadą Mokotowa jest wysoka gęstość zaludnienia. Mieszkańcy narzekają na brak miejsc postojowych dla samochodów oraz na gigantyczne korki. Ale mimo tych wad mokotowskie nieruchomości wiodą prym jeśli chodzi o ceny, a liczba osób zainteresowanych zamieszkaniem w tej dzielnicy nie wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości coś w tym względzie się zmieni.