lederboard

Giełdy ponownie blisko rekordów. Ropa z nowymi zagrożeniami

Na giełdach całego świata ponownie zagościł optymizm, który może się przekładać na wzmożone zakupy akcji spółek. Amerykańskie akcje, a co za tym idzie również główne indeksy giełdowe, kontynuowały wczoraj wzrosty. Mogły się do tego przyczynić gasnące obawy o wpływ mutacji omikron na gospodarkę i ew. dodatkowe obostrzenia. Dzięki temu może się oddalać widmo kolejnego lockdownu, a ograniczenia w transporcie lotniczym mogą okazać się krótkotrwałe.

Zielono na parkietach w USA i w Europie

W takim otoczeniu Nasdaq wzrósł o 3 proc., gdy akcje spółek technologicznych odbiły się po zeszłotygodniowej wyprzedaży. Indeks S&P 500 skoczył o 2,1 proc., a Dow Jones wzrósł o 1,4 proc. Dla S&P 500 był to najlepszy dzień od 1 marca br., a dla Nasdaq od 9 marca. W efekcie indeks S&P 500 wrócił do poziomu 4700 pkt, Nasdaq 100 do 16390, a DJIA do 35800 pkt.

Silne wzrosty mogły być także obserwowane na europejskich parkietach. Główne indeksy giełdowe w Europie zanotowały we wtorek wzrosty powyżej 2 proc., z wyjątkiem FTSE 100, który zwyżkował o 1,5 proc.

Na froncie danych: morale niemieckich inwestorów w grudniu spadło mniej, niż oczekiwano, a październikowa aktywność przemysłowa wzrosła w najsilniejszym tempie od roku, podczas gdy wzrost PKB w strefie euro pozostał bez zmian i wyniósł 2,2 proc. w III kwartale.

Ropa podrożała, ale wyłaniają się cienie

Ropa naftowa również umocniła swoje odbicie od zeszłotygodniowego 14-tygodniowego minimum do poziomu powyżej 72 USD za baryłkę, co mogło wpłynąć na wzrosty cen akcji spółek energetycznych.

Na tym rynku może jednak tworzyć się nowe zagrożenie oraz ryzyko podwyższonej zmienności i niepewności. Choć kontrakty terminowe na ropę Brent są notowane dziś o poranku powyżej 75 USD za baryłkę, to rynek może zacząć koncentrować się na rozmowach nuklearnych w Iranie.

Nie bez znaczenia jest także to, że wzrosło napięcie między Moskwą a Kijowem. Prezydent USA Joe Biden ostrzegł prezydenta Rosji Władimira Putina, że może on spotkać się z ostrymi sankcjami gospodarczymi ze strony Zachodu, w tym z przerwaniem gazociągu Nord Stream 2 do Europy, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności