lederboard

Górna Piąta Aleja w Nowym Jorku najdroższą ulicą handlową świata


Najdroższą ulicą handlową świata została Górna Piąta Aleja w Nowym Jorku z czynszami na poziomie 33 812 euro za m kw. rocznie – wynika z globalnego raportu, opublikowanego 18 listopada przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield pt. Main Streets Across the World (“Główne ulice handlowe na świecie”).

 

Raport przedstawia ranking ponad 500 najdroższych ulic handlowych świata sporządzony w oparciu o dane własne firmy Cushman & Wakefield dotyczące wysokości czynszów za najlepsze powierzchnie handlowe.

Z tegorocznego 27. wydania raportu wynika, że czynsze wzrosły w 35% lokalizacji pomimo wzrostu niepewności na światowych rynkach w minionych 12 miesiącach.

Nowojorska Piąta Aleja ponownie została najdroższą lokalizacją handlową świata. Do końca drugiego kwartału 2015 r. czynsze wzrosły tam w stosunku rocznym o 3,6% do 33 812 euro za m kw. rocznie i są o 46% wyższe niż w Causeway Bay w Hongkongu (23 178 euro/m kw./rok).

Według rankingu, w 2015 r. najdroższą ulicą handlową w regionie EMEA (Europa, Afryka i Środkowy Wschód – red.) ponownie zostały Pola Elizejskie w Paryżu – tuż przed londyńską New Bond Street.

Największe wzrosty czynszów w br. odnotowano przy Grafton Street w Dublinie oraz Covent Garden w Londynie, a także przy głównych ulicach Mediolanu i Rzymu. Natomiast w Rosji i na Ukrainie czynsze gwałtownie spadły wskutek konfliktu pomiędzy oboma krajami, który przyczynił się do spowolnienia gospodarczego i spadku sprzedaży detalicznej.

Cytowany w komunikacie dla mediów Justin Taylor, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział:

– Do czynników pozytywnie wpływających na rozwój sektora handlowego należy zaliczyć coraz lepsze perspektywy dla rynku pracy, wzrost realnych wynagrodzeń i rosnący optymizm konsumentów w krajach rozwiniętych. W regionie EMEA rynek handlowy będzie z pewnością dalej się rozwijać pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej i politycznej w niektórych krajach. Czynsze za powierzchnie w lokalach przy najpopularniejszych ulicach handlowych będą nadal rosnąć ze względu na prognozowany duży wzrost sprzedaży detalicznej, silny popyt wśród najemców i niewystarczającą podaż w wielu lokalizacjach. Ograniczona dostępność powierzchni wpływa obecnie na kształt rynku handlowego, który rozwija się również poza głównymi ulicami handlowymi o ugruntowanej pozycji.

Według Cushman & Wakefield w krajach Azji i Pacyfiku czynsze znalazły się pod presją zniżkową wskutek słabszych danych dotyczących sprzedaży detalicznej i spadku liczby turystów, zwłaszcza w Chinach. Czynsze obniżyły się, co zachęca do wejścia na ten rynek kolejne międzynarodowe marki luksusowe i sieci działające przy głównych ulicach handlowych. Jednak podwyżki stóp procentowych wprowadzone przez chiński rząd mogą wpłynąć na siłę nabywczą konsumentów. W kręgu zainteresowań znanych międzynarodowych sieci handlowych znajdują się także Australia, Nowa Zelandia i region Metro Manila na Filipinach.

Nowy Jork zawdzięcza wysoką pozycję w rankingu dużemu ruchowi na Manhattanie, którego liczne lokale handlowe i sklepy z towarami luksusowymi przy głównej ulicy handlowej nadal przyciągają wielu zagranicznych turystów.

Fifth Ave_Simon Alexander Jacob_via Flickr

W skali całego regionu w pierwszej dziesiątce najdroższych miast Ameryki Północnej i Południowej znalazło się aż siedem miast z USA, a Toronto i Vancouver znalazły się odpowiednio na szóstym i ósmym miejscu. Z kolei Buenos Aires – najdroższa lokalizacja Ameryki Łacińskiej – zajęło trzynaste miejsce.

Najdroższą ulicą w Polsce jest Nowy Świat w Warszawie, który z rocznym czynszem na poziomie 1020 euro za m kw. znalazł się na 43. pozycji w globalnym rankingu. Aż 16 polskich ulic znalazło się w tegorocznym badaniu.

Za Nowym Światem uplasowały się kolejno m.in.: ul. Floriańska w Krakowie (864 euro), ul. Chmielna (840 euro), ul. Marszałkowska (720 euro) i pl. Trzech Krzyży (696 euro) w Warszawie. W pierwszej dziesiątce znalazły się też: ul. Półwiejska w Poznaniu (636 euro), ul. 3 Maja w Katowicach (600 euro), Rynek w Krakowie (600 euro), Al. Jerozolimskie w Warszawie (564 euro) i ul. Świdnicka we Wrocławiu (480 euro).

Marek Noetzel, Partner, dyrektor działu powierzchni handlowych Cushman & Wakefield w Polsce, ocenił w komunikacie prasowym:

– Czynsze na głównych polskich ulicach handlowych utrzymują się na w miarę stabilnym poziomie, wykazując tendencje wzrostowe. Obserwujemy rosnące zainteresowanie tymi lokalizacjami. Popyt jednak nie przekłada się jeszcze na wzrost czynszów i w efekcie miejsce Warszawy w rankingu globalnym praktycznie się nie zmienia. Jesteśmy jednak przekonani, że realizacja tak wyjątkowych inwestycji jak Hotel Europejski pozytywnie wpłynie na popyt ze strony najemców i na rynku pojawią się nowe interesujące marki.

(gm)
*** Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi na rynku nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia 43 tys. pracowników w ponad 60 krajach. Należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych na świecie. Jej przychody są szacowane na 5 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą pośrednictwo w wynajmie powierzchni, kompleksowe zarządzanie nieruchomościami, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, zarządzanie obiektami (C&W Services), globalna obsługa najemców, zarządzanie inwestycjami i aktywami (DTZ Investors) oraz usługi w zakresie realizacji projektów i inwestycji deweloperskich, reprezentacji najemców, wyceny i doradztwa.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności