lederboard

Gosia Galbas: Inspiruj się różnorodnością, ucz się od innych i rozwijaj się nieustannie

– Kobiety i mężczyźni różnią się między sobą i uważam, że widać te różnice również w stylu przywództwa. Kobiecy styl przywództwa często jest bardziej oparty na współpracy, empatii, komunikacji i wzajemnym wsparciu. Niektórzy naukowcy i praktycy twierdzą, że kobiety mają naturalną skłonność do takiego podejścia, ale warto pamiętać, że styl przywództwa jest złożonym zjawiskiem, które może być kształtowane przez wiele czynników, takich jak osobowość, doświadczenie, kultura czy kontekst. – mówi Gosia Galbas, instruktorka jogi, Wirtualna Asystentka. 

 

 

 

 

Jesteśmy po I FORUM KOBIET organizowanym przez Europejski Klub Kobiet Biznesu. Jak wspominasz to wydarzenie?

Wspominam I FORUM KOBIET jako bardzo inspirujące i wartościowe wydarzenie. Było fantastyczne spotkać tak wiele utalentowanych i ambitnych kobiet, które dzieliły się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Atmosfera była pełna energii, a wymiana myśli i pomysłów naprawdę motywująca.

Dlaczego warto brać udział w tego typu konferencjach i debatach? 

Udział w konferencjach i debatach pozwala na poszerzenie horyzontów, zdobycie nowej wiedzy i nawiązanie wartościowych kontaktów biznesowych. To ostatnie jest moim zdaniem najcenniejsze. Daje to również możliwość zainspirowania się historiami sukcesu innych kobiet oraz podzielenia się własnymi doświadczeniami. Jednak co innego jest poznać daną osobę „na żywo”, co pozwala nam na nawiązanie głębszych relacji. Dlatego, uczestnictwo w takich wydarzeniach wspiera rozwój osobisty i zawodowy.

Kluby biznesowe dla kobiet powstają jak grzyby po deszczu. Skąd zainteresowanie wśród kobiet networkingiem i byciem w tego typu organizacjach? 

Zainteresowanie networkingiem wynika z rosnącej świadomości znaczenia wzajemnego wsparcia, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Jest to bardzo ważne szczególnie wśród kobiet, ponieważ kobiety z natury potrzebują więcej empatii i wsparcia innych osób. My jako kobiety lepiej się czujemy mając w swoim otoczeniu ludzi, którzy są pozytywnie nastawieni do nas.

Co więcej, większość z uczestniczek networkingów pracuje zdalnie z domu i dochodzi do tego element „samotności”. Na co dzień nie mamy pogaduch przy kawie w biurze i dzięki klubom biznesowym można znaleźć partnerki online na tego typu momenty w czasie pracy. I nie na darmo mówi się, że „ w grupie siła”. Klub biznesowy daje możliwość szybszego dotarcia do potencjalnych partnerek biznesowych czy klientek.

Kim jest współczesna kobieta liderka?

Współczesna kobieta liderka to osoba, która cechuje się umiejętnością inspirowania innych, podejmowania decyzji i wywierania wpływu na otoczenie. Jest pewna siebie, odważna, empatyczna i zdolna do podejmowania trudnych decyzji. Potrafi również dobrze zarządzać swoim czasem, delegować zadania i dbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Ale od razu zaznaczam, że nie jest to maszyna zdolna do wszystkiego. Nie! Liderka ma jasno określone swoje priorytety, dzięki czemu wie, w jakim kierunku idzie i z naturalną pewnością siebie dąży do osiągnięcia swoich celów.

Cechy prawdziwej liderki XXI wieku?

Prawdziwa liderka XXI wieku powinna cechować się m.in. empatią, elastycznością, umiejętnością słuchania, strategicznym myśleniem, innowacyjnością i zdolnością do podejmowania ryzyka. Ponadto, ważne są umiejętności komunikacyjne, zarządzanie zespołem oraz dążenie do ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego. Uważam również, że bardzo ważna jest umiejętność szybkiej adaptacji do zmieniających warunków otoczenia.

Czy czujesz się liderką?

Ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jestem na drodze do bycia taką 100-procentową liderką. W mojej roli online project managera oraz coacha z powodzeniem motywuję innych do osiągnięcia wspólnych celów, inspiruję moich obserwatorów i klientów do rozwoju oraz podejmowania nowych wyzwań. Staram się stale doskonalić swoje umiejętności przywódcze, słuchać potrzeb innych i być otwartą na różnorodne perspektywy. Wierzę, że moje podejście do liderowania oraz zaangażowanie w rozwój osobisty i zawodowy sprawiają, że jestem dobrym przykładem współczesnej liderki.

Czy istnieje coś takiego, jak kobiecy styl przywództwa? 

Kobiety i mężczyźni różnią się między sobą i uważam, że widać te różnice również w stylu przywództwa. Kobiecy styl przywództwa często jest bardziej oparty na współpracy, empatii, komunikacji i wzajemnym wsparciu. Niektórzy naukowcy i praktycy twierdzą, że kobiety mają naturalną skłonność do takiego podejścia, ale warto pamiętać, że styl przywództwa jest złożonym zjawiskiem, które może być kształtowane przez wiele czynników, takich jak osobowość, doświadczenie, kultura czy kontekst.

Chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że nie ma jednego „najlepszego” stylu przywództwa, który byłby idealny we wszystkich sytuacjach. Skuteczność przywództwa zależy od dopasowania stylu do konkretnej sytuacji, zespołu i celów. W związku z tym warto zachować otwarty umysł i być gotowym na eksplorowanie różnych stylów przywództwa, niezależnie od płci czy innych cech.

Czy to prawda, że kobiety w biznesie rzadziej podejmują ryzyko niż mężczyźni? Jak jest w Twoim przypadku? Lubisz ryzyko? 

Statystyki wskazują, że kobiety mogą być nieco bardziej ostrożne w podejmowaniu ryzyka niż mężczyźni, ale nie oznacza to, że kobiety unikają ryzyka. W moim przypadku, jestem otwarta na podejmowanie ryzyka i nie boję się wejść w projekty obarczone ryzykiem, ale staram się to robić w sposób świadomy i przemyślany. Analizuję potencjalne konsekwencje i korzyści, zanim podejmę decyzję. Uważam, że podejmowanie ryzyka jest częścią rozwoju i osiągania sukcesu, ale kluczem jest równoważenie ryzyka z ostrożnością.

Jednym z tematów podejmowanych podczas FORUM był hejt. czy dotknął Cię hejt w swoim środowisku biznesowym? Jeśli tak, to jak sobie z nim poradziłaś? Jak sobie radzić z hejtem? 

Na szczęście nie spotkałam się jeszcze z bezpośrednim hejtem w moją stronę. Może wynika to z tego, że jestem autentyczna w tym, co robię i nie „pompuję się” w świecie online. Ale zauważyłam, że wiele moich koleżanek spotkało się z hejtem i różnie one sobie z nim radziły. Zauważyłam, że to, w jaki sposób reagujemy na hejt, zależy też od tego, jak bardzo sobie ufamy, jesteśmy pewne siebie i działamy w biznesie według siebie. Czyli im bardziej wierzymy w siebie, tym lepiej możemy poradzić sobie z hejtem.

Mam jedną radę dla wszystkich, których taka sytuacja spotkała: staraj się nie reagować emocjonalnie, ale z dystansem i zrozumieniem, że hejt wynika często z frustracji czy braku zrozumienia drugiej osoby. Pamiętaj o metodzie lustra, czyli to, co ktoś mówi czy myśli o Tobie, to tak naprawdę myśli o sobie (dotyczy to także naszych myśli – zapraszam do refleksji nad tym, co myślimy o innych.

Podczas forum mówiono także o wypaleniu zawodowym. Co robić, by nas ono nie dotknęło? A jeśli już dotknie gdzie szukać ratunku?

Polecam tutaj działać według zasady work-life integration. Co to jest? Idea work-life integration opiera się na koncepcji, że praca i życie osobiste są ze sobą powiązane i wpływają na siebie nawzajem. Chodzi o to, aby znaleźć równowagę między tymi dwoma obszarami, tak aby oba mogły współistnieć harmonijnie, zamiast konkurować o nasz czas i uwagę. Wprowadzenie idei work-life integration w życie może prowadzić do lepszego samopoczucia, większej produktywności i ogólnego zadowolenia z życia. I nie jest to typowe work-life balance. Work-life integration to wybór, czym w danej chwili zajmujemy się: pracą, domem, rodziną, sobą… To nie próba równowagi między wszystkimi obszarami, a poukładania ich sobie według naszych priorytetów.

Jeśli już jesteśmy dotknięci wypaleniem, warto zacząć od zwrócenia się o pomoc do specjalistów, takich jak psycholog czy coach, którzy pomogą nam zrozumieć przyczyny wypalenia i opracować strategie radzenia sobie z nim.

Czy celebrujesz swoje osiągnięcia i sukcesy? 

Tak, uważam, że celebracja osiągnięć i sukcesów jest bardzo ważna. Pomaga mi to zrozumieć, co osiągnęłam i docenić swoją pracę. Celebracja sukcesów jest również motywująca i pozwala mi naładować baterie do kolejnych wyzwań. Co robię? Rozpieszczam się: idę na SPA lub do sauny, kupuję sobie coś, na co miałam ochotę czy robię sobie wycieczkę.

Jak ładujesz akumulatory poza pracą? Jak odpoczywasz?

Czas wolny jest dla mnie bardzo ważny, dlatego nie zapominam o odpoczynku, który w moim przypadku ma różne twarze. Czasem jest to uprawianie jogi, czytanie książek, aktywność na świeżym powietrzu (wspinaczka, bieganie, rower, pływanie), podróżowanie czy medytacja. W zależności od mojego nastroju oraz ilości czasu, jaką mam wybieram to, na co mogę sobie w danej chwili pozwolić.

Uważam, że ważne jest, aby znaleźć własne sposoby na relaks i regenerację, które pozwolą nam na odstresowanie się i nabranie sił do dalszej pracy. Regularne dbanie o odpoczynek i zdrowie psychiczne jest kluczem do utrzymania równowagi w życiu zawodowym i osobistym.

Złota myśl z którą chciałabyś zostawić naszych Czytelników? 

Inspiruj się różnorodnością, ucz się od innych i rozwijaj się nieustannie. Sukces w życiu i pracy często zależy od naszej zdolności do dostosowania się do zmieniających się okoliczności, a także od otwartości na nowe pomysły, perspektywy i doświadczenia. Niezależnie od tego, czy jesteś liderką, czy nie, pamiętaj, że wszyscy możemy się od siebie uczyć i że wzajemne wsparcie i współpraca są kluczem do osiągnięcia celów.

Rozmawiała: Ilona Adamska

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności