Gwiazdy pomagają dzieciom – rusza projekt charytatywno-malarski „Wyjść z twarzą” Galerii Wiele Sztuki

11 czerwca br., we foyer Teatru Polskiego w Warszawie odbędzie się uroczysty wernisaż portretów znanych postaci ze świata kultury i sztuki autorstwa malarki Iwony Golor, absolwentki wydziału malarstwa warszawskiej ASP. Zaprezentowane obrazy będą wystawione na aukcję, którą poprowadzi Dom Aukcyjny Art in House oraz licytację internetową. Środki  pozyskane podczas wydarzenia zostaną przekazane Fundacji Opiekuńcze Skrzydła, prowadzącej edukacyjno-kulturalne działania wychowawcze dla dzieci i młodzieży z najbiedniejszych rejonów Warszawy.

 

Cykliczny projekt „Wyjść z twarzą” ma pomóc dzieciom będącym pod opieką Fundacji Joanny Radziwiłł „Opiekuńcze Skrzydła” i umożliwić im kształcenie, rozwój artystyczny oraz sfinansować ich artystyczne wakacje. Pozyskane fundusze pozwolą młodym ludziom uczestniczyć w spektaklach teatralnych, koncertach muzycznych, zwiedzaniu muzeów i wystaw.

– W ostatnich latach pojawiło się wiele projektów związanych z dobroczynnością. Widzimy jednak rosnącą potrzebę skupiania tych działań nie tylko na aspektach materialnych, ale też kulturalnych. Jest to misją naszej Fundacji. Biorąc pod swoje skrzydła najmłodszych, chcemy pozytywnie wpłynąć na sposób ich myślenia, a tym samym na trendy kulturowe w przyszłości – mówi Joanna Radziwiłł, założycielka Fundacji Opiekuńcze Skrzydła.

Na projekt „Wyjść z twarzą” składa się 45 portrety znanych i cenionych osób autorstwa  malarki młodego pokolenia- Iwony Golor, absolwentki Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Do projektu zaproszeni zostali cenieni ludzie ze świata kultury, sztuki, nauki i biznesu.

– Obrazy malowane są szczerze i ekspresyjnie, nie idealizują. Takie malarstwo nie zawsze jest łatwe w odbiorze i wymaga dystansu portretowanego do swojej osoby. Miałam to szczęście, że trafiłyśmy z Elą w projekcie na fantastycznych i wrażliwych artystycznie ludzi, dzięki czemu mogłam być w tworzeniu zupełnie szczera i swobodna.- mówi Iwona Golor, twórczyni cyklu portretów.

Sportretowani zostali między innymi: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Aleksandra Konieczna, Grażyna Wolszczak, Cezary Żak, Szymon Majewski, Grzegorz Turnau, Czesław Mozil, Paweł Ciołkosz, Natalia Sikora, Piotr Cyrwus, Jerzy Owsiak, Joanna Dark, Mikołaj Trzaska, Leszek Możdżer, Jacek Dehnel,Artur Andrus, Krzysztof Materna, prof. Leszek Balcerowicz, Andrzej Pągowski, Rektor ASP prof. Adam Myjak, Wojciech Pszoniak, Dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn, Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor, Michał Szpak, prof. Marian Zembala, Grupa Teatralna Mumio.

IMG_0185

– Mam nadzieję, że dzięki udziałowi w projekcie moich koleżanek i kolegów uda nam się podkreślić, jak ważne jest kształtowanie wrażliwości artystycznej w życiu codziennym. Kiedy usłyszałem o tym pomyśle, bez wahania zadeklarowałem swój udział. Jest to znakomita forma dla krzewienia wśród najmłodszych – przekonuje Andrzej Seweryn,  Dyrektor Teatru Polskiego.

Pomysłodawcą i organizatorem I edycji wydarzenia jest Elżbieta Kraszewska, właścicielka Galerii Wiele Sztuki, która wspiera studentów oraz młodych artystów, a także zajmuje się projektami społecznej odpowiedzialności.

– To niezwykły projekt, którego realizacja zajęła nam dwanaście miesięcy. Cały proces organizacyjny, zaproszenie do projektu wybitnych osobowości, namówienie na spotkanie, rozmowę i sesję zdjęciową oraz zgoda na wykorzystanie ich wizerunku w portretach malarskich. Tytaniczna  praca artystki Iwony Golor, wiele szkiców i kilkadziesiąt płócien, to wszystko upewniło mnie, że projekt jest wartościowy i potrzebny.

W całym projekcie  zależało mi na osiągnięciu kilku celów.  Pomaganiu najmłodszym w zakresie kształcenia artystycznego, promowaniu sztuki i rozbudowaniu ścieżki kariery malarki młodego pokolenia-  mówi Elżbieta Kraszewska, właścicielka Galerii Wiele Sztuki.

IMG_0197

Partnerem strategicznym jest kancelaria Clifford Chance i Fundacji Perspektywy. Gospodarzem całego wydarzenia jest Galeria Wiele Sztuki wraz z Panem Andrzejem Sewerynem, dyrektorem Teatru Polskiego.

W programie wydarzenia, oprócz wernisażu i aukcji również internetowej przewidziany jest koncert Joanny Dark z utworami, z najnowszej płyty „Krajewski na dziś” i recital zespołu Retrospektakl.

Do aukcji przyłączyła się również Grupa teatralna Mumio. Uroczystość  poprowadzi Damian Wilczyński.

Wszystkie wystawione prace projektu „Wyjść z twarzą” będzie można zobaczyć w albumie, który zostanie wydany specjalnie z tej okazji.

Szczegółowe informacje dot. wydarzenia:

Termin: 11 czerwca br., godz.: 19:00

Miejsce: foyer Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana- scena Kameralna, ul.Karasia 2 wejście od ul. Sewerynów w Warszawie

Aukcja internetowa na stronie: www.onebid.pl

Fundacja Joanny Radziwiłł “Opiekuńcze Skrzydła” została założona w 2016 roku. Jej celem są działania edukacyjno – kulturalno – wychowawcze na rzecz podopiecznych dzieci i młodzieży pochodzących z najbiedniejszych rejonów  Warszawy, wsparcie potrzebujących rodzin  oraz starszych, samotnych osób. Za swoje zaangażowanie w statutowe działania Fundacji jej członkowie otrzymali wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Komitetu Narodowego Unicef, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacji im. Św. Brata Alberta, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Order Uśmiechu.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności