Hale stalowe. Co warto o nich wiedzieć?

Hale stalowe w szybkim czasie stały się konstrukcją numer jeden dla nowych obiektów przemysłowych, magazynowych i nie tylko. Sposób budowy hali stalowej znacznie różni się od tradycyjnych technik murowanych. Czym charakteryzuje się hala stalowa, jak powstaje i ile kosztuje?

 

Projektowanie i budowa hal stalowych. Prostota i szybkość

Projektowanie hal stalowych wymaga uzyskania wszystkich pozwoleń budowlanych i przeprowadzenia badań terenowych. Jednak ze względu na to, że obiekty te mają zupełnie inną konstrukcję, łatwiej jest znaleźć odpowiedni grunt pod budowę. Zainteresowanie halami stalowymi wynika także z szybkości pracy i charakteru procesu budowy. Wszystkie szczegóły muszą być odzwierciedlone na projekcie architektonicznym. Po uzyskaniu wszelkich potrzebnych zgód i rozpoczęciu pracy rzadko się zdarza, aby dochodziło do jakichkolwiek komplikacji.

Powyższa tendencja wynika z tego, że budowa hali stalowej znacznie różni się od tradycyjnego budownictwa. Obiekty te wznosi się z opracowanych na potrzeby projektu części nośnych i wypełniających. Nie mamy w tym przypadku standardowo rozumianych fundamentów. Za części nośne odpowiadają stalowe słupy fundamentowe. Pod względem konstrukcyjnym obszary każdej hali można podzielić na część fundamentową, konstrukcję wsporczą dachu i elementy wypełniające. Najważniejsze elementy konstrukcyjne hali stalowej to ryglowanie wsporcze dachu, słupy fundamentowe, rygle ścienne i ustroje nośne. Dzięki temu produkcja hal stalowych i ich wznoszenie wymaga znacznie mniej prac architektonicznych i budowlanych, a sam proces jest znacznie szybszy.

Przeznaczenie hal stalowych. Nie tylko obiekty przemysłowe

Hale stalowe są tak popularne także ze względu na ich docelowe przeznaczenie… które może być bardzo różne! Najczęściej konstrukcje te wznoszone są na potrzeby przemysłu i sektora logistyczno-magazynowego. Jednak hale stalowe, konstrukcje bardzo dostosowywane do potrzeb konkretnego projektu, mogą być zaadaptowane na różne sposoby. Wykorzystywane są m.in. jako:

  • hale ogrodnicze i centra budowlane,
  • sklepy i hurtownie wielkopowierzchniowe,
  • hale targowe i targowiska,
  • obiekty kulturalne.

Ciekawe przykłady zastosowania hal stalowych oraz ich aranżacji można znaleźć na stronie producenta hal stalowych – Commercecon – https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-stalowe/.

Rozbudowa hal stalowych o nowe moduły

W przeciwieństwie do budownictwa murowanego ściany zewnętrzne hal stalowych w łatwy sposób mogą stać się ścianami wewnętrznymi. Dobudowanie kolejnych modułów jest niezwykle proste i może być realizowane praktycznie w każdym momencie. Zarówno początkowy koszt hali stalowej, jak i koszt późniejszych ewentualnych modyfikacji obiektu, będzie zawsze znacznie niższy od prac remontowo-rozbiórkowych obiektów murowanych. To jednak nie wszystko – hale stalowe mogą zostać zdemontowane i przeniesione w inne miejsce. Sprawia to, że obecnie na rynku budowlanym przedsiębiorcy nie mają lepszej alternatywy, która pozwalałaby na tak dużą mobilność i możliwości dostosowania projektu do potrzeb!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności