lederboard

Historia najsłynniejszych perfum świata

Nowatorski i odważny zapach, który w szklanej buteleczce zamyka ducha belle epoque. Tak najczęściej opisuje się najsłynniejsze perfumy świata, czyli Chanel No. 5. Zapach jest dziełem życia Coco Chanel. Na długie lata stał się symbolem kobiecości. Chanel No. 5 uwielbiają kobiety na całym świecie. Sięgały po nie m.in. Marilyn Monroe czy Audrey Tautou. Jaka jest historia tego zapachu?

 

Kto stworzył Chanel No. 5?

Za matkę kultowych perfum uważana jest Coco Chanel. Jednak najsłynniejszy francuski zapach stworzył perfumiarz Ernest Beaux, właśnie na życzenie Coco. Zastrzegła ona, że zapach ma być rewolucyjny, odważny i zupełnie inny niż te znane do tej pory. Inspiracją miała być nowoczesna kobieta. Perfumy miały oddawać jej charakter, styl, osobowość, a także złożoności kobiecej natury. Ostatecznie Ernest Beaux stworzył 10 różnych próbek zapachu, a Coco wybrała pozycje numer 5. Temu wyborowi perfumy zawdzięczają swoją nazwę (przynajmniej według jednej z legend). Inna mówi, że 5 była ulubioną cyfrą projektantki i stąd nazwa kultowych perfum.

 

Gdzie kupić perfumy Chanel No.5?

Pierwsze 100 flakonów Chanel No. 5 trafiło do najbliższych znajomych projektantki. Stanowiły one prezent bożonarodzeniowy na święta 1921 roku. Oficjalna premiera perfum miała miejsce w 1922 roku. Na początku perfumy dostępne były tylko dla nielicznych. Dziś produkty Chanel można kupić w wielu drogeriach. Oferuje je m.in. https://tagomago.pl/collections/chanel. Oprócz Chanel No.5 perfumeria proponuje też inne zapachy tej kultowej francuskiej marki, a także kolorowe kosmetyki do makijażu.

Sekretna receptura perfum Chanel

Kultowe perfumy Chanel to kompozycja 80 różnych składników. Składzie znajdują się m.in. aldehydy, które po raz pierwszy w historii zostały wykorzystane do produkcji perfum. Jedna z legend mówi, że perfumiarz tworzący Chanel No. 5 przez przypadek wlał za dużo aldehydów. To właśnie ten składnik ma stać za wyjątkową wonią perfum.

 

Oprócz aldehydów w Chanel No. 5 znajdują się też:

W nucie głowy: ylang-ylang, cytryna, aldehydy, bergamotka, neroli
W nucie serca: róża, konwalia, jaśmin
W nucie głębi: piżmo, wanilia, bursztyn, wetiweria, cyweta, paczuli, drzewo sandałowe

Warto zaznaczyć, że perfumy Chanel No. 5 wyróżniają się nie tylko zapachem, ale i minimalistyczną buteleczką. Jest ona zupełnie niedopasowana do damskiej mody belle epoque. Oszczędna forma opakowania od początku wzbudzała wiele kontrowersji. Przez wielu współczesnych porównywana była do opakowań męskich wód kolońskich. Jak głosi plotka, minimalistyczną buteleczką perfum Coco Chanel chciała dowieść, że ważne jest to co w środku, a nie opakowanie. Dziś jednak buteleczka perfum Chanel to kwintesencja stylu i elegancji. Warto tu wspomnieć, że opakowanie perfum Chanel No.5 przez lata swój wygląd zmieniło tylko nieznacznie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności