Historia pojazdu – jak ją sprawdzić? Czym jest VIN?

Numer VIN umożliwia odczytanie dokładnych danych technicznych oraz pozwoli sprawdzić, czy auto na przestrzeni lat zostało poddane jakimś modyfikacjom. Możesz również sprawdzić VIN w jednej z ogólnodostępnych baz danych i wygenerować dokładny raport opisujący historię danego samochodu. W dalszej części tego artykułu dowiesz się, czym jest ta historia pojazdu oraz jak sprawdzić VIN.

 

VIN – co to jest? Jak sprawdzić VIN?

„VIN to składający się z 17 znaków numer w trwały sposób nanoszony na karoserię danego pojazdu. Można powiedzieć, że jest on swoistym „odciskiem palca” auta umożliwiającym jego dokładną identyfikację. VIN możemy również spotkać na przyczepach samochodowych, ciężarówkach, motocyklach oraz ciągnikach rolniczych” – mówi specjalista z www.aasadlabiznesu.pl

Numer VIN spełnia wiele różnych ról – dzięki niemu możliwe jest zidentyfikowanie pojazdu oraz poznanie praktycznie wszystkich danych technicznych dotyczących go. VIN jest także używany przez organy państwowe w celu zbierania dokładnych danych dotyczących wszelkich zdarzeń drogowych, przebiegu auta oraz jego stanu technicznego. Sprawdzenie VIN możliwe jest poprzez skorzystanie z jednej z wielu baz dostępnych w internecie.

Historia pojazdu – co to jest i dlaczego jest istotna?

Historia pojazdu dostarcza wiele niezwykle cennych informacji. Dzięki niej dowiesz się, czy samochód brał kiedyś udział w kolizji drogowej lub, czy nie został skradziony. Nie będziesz już musiał ufać sprzedawcy zapewniającemu Cię o bezwypadkowości auta. Wystarczy, że wpiszesz numer VIN w bazie danych, a po chwili zostanie wygenerowany dokładny raport zawierający informacje dotyczące wszelkich stłuczek oraz kolizji drogowych.

Co jeszcze znajdzie się w takim raporcie? Przede wszystkim dokładne dane pojazdu – rok produkcji, rok pierwszej rejestracji, dane dotyczące silnika oraz paliwa, jakim jest zasilany, a także informacje techniczne dotyczące ładowności i liczby miejsc dla pasażerów. Dalsza część raportu poświęcona jest dokumentom pojazdu. Znajdziesz tutaj informację o dacie wydania karty pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego.

Jednak najistotniejszy jest trzeci punkt raportu CEPIK. Historia pojazdu została w nim przedstawiona w formie osi czasu, na której znajdują się wszystkie wydarzenia związane z przeszłością samochodu. Ponownie widnieje tam rok produkcji oraz data rejestracji, ale zawarta jest również informacja o tym, czy właściciel użytkował auto jako osoba fizyczna, czy jako przedsiębiorca. W tym miejscu znajdziesz również informację o województwie, w którym dokonano rejestracji.

Darmowy raport VIN w dalszej części zawiera wpisy dotyczące już samej historii pojazdu. Znajdziesz tam wyniki badań technicznych, a nawet przebieg pojazdu gromadzony od 2014 roku. Co więcej, jeśli doszło kiedyś do zarekwirowania dowodu rejestracyjnego lub auto nie przeszło przeglądu, to informacja o tym również będzie widniała w raporcie. Oś czasu zawiera także wzmianki o sprzedaży pojazdu, zmianie właściciela lub ustanowieniu współwłaścicieli.

Na samym końcu raportu widnieją aktualne dane pojazdu – ostatni zanotowany przebieg oraz ważność badania technicznego, oraz OC. Jak sam widzisz, sprawdzenie auta po VIN dostarcza ogromu danych, a wygenerowanie raportu trwa dosłownie kilka sekund i jest całkowicie darmowe, jeśli korzystamy z bazy CEPIK.

Historia pojazdu – kiedy warto ją sprawdzić?

Znając numer VIN, tablice rejestracyjne oraz datę pierwszej rejestracji będziesz mógł wygenerować raport, który umożliwi Ci skonfrontowanie zapewnień sprzedawcy z rzeczywistością.

To nie jedyna możliwość, jaką oferuje baza CEPIK. VIN jest standardem międzynarodowym, dlatego też umożliwia sprawdzanie danych pojazdu również poza granicami Polski. Dzięki temu dowiesz się, czy samochód był skradziony, zezłomowany lub w przeszłości brał udział w kolizji drogowej. Otrzymasz także informację o tym, czy auto służyło kiedyś jako taksówka, czy występują jakieś nieścisłości w jego przebiegu, a także, czy posiada jakieś nienaprawione poważne usterki.

Raport pojazdu przyda się również podczas jego sprzedaży. Chcesz przekonać kolejną osobę, że Twoje auto to prawdziwa perełka – sprawdź VIN i pokaż mu wygenerowany dokument! Raport CEPIKu to doskonały dowód, który przekona nawet najbardziej wymagającego kupca. Nie martw się również, jeśli Twoja historia pojazdu nie jest idealna. Stłuczka może przydarzyć się każdemu, ale tak naprawdę ważne jest to, czy szkody zostały profesjonalnie naprawione. To z kolei potwierdzi pozytywny wynik badania technicznego przeprowadzonego po całym zdarzeniu.

A co, jeśli przydarzyła Ci się stłuczka, a sprawca nie posiada przy sobie dowodu ubezpieczenia? Sprawdź OC w bazie CEPIK, wykorzystując do tego dane pojazdu sprawcy.

Sprawdzanie VIN krok po kroku

Na polskim rynku istnieje wiele firm, które umożliwiają wygenerowanie raportu na bazie VIN. Sprawdzenie danych konkretnego pojazdu może Cię jednak trochę kosztować. Cena pojedynczego raportu komercyjnego udostępnianego przez niektóre prywatne przedsiębiorstwa zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, a za bardziej wnikliwe informacje będziesz musiał zapłacić nawet kilkaset złotych.

Sprawdzenie VIN za darmo. Jak to zrobić?

Darmowe sprawdzenie VINu możliwe jest przy pomocy portalu CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Po wejściu na stronę historia pojazdu gov Twoim oczom ukaże się formularz, w którym niezbędne będzie podanie numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji. Na samym końcu kliknij przycisk „Sprawdź pojazd” i poczekaj, aż wygeneruje się raport.

Strona autora

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności