Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich

Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować...
Strona głównaBez kategoriiI międzynarodowa konferencja „Competitive Cities” w Warszawie

I międzynarodowa konferencja „Competitive Cities” w Warszawie

Polskie miasta są coraz bardziej konkurencyjne. Starają się przyciągnąć uwagę firm, inwestorów, przedsiębiorców, studentów i turystów. Jak wypadają na tle innych miast pod względem infrastruktury, kapitału ludzkiego, jakości życia i promocji? Dlaczego tworzenie wizji i długofalowej strategii rozwoju miast jest takie ważne?

Prezydenci oraz urzędnicy ds. rozwoju polskich miast będą podejmować te tematy podczas I międzynarodowej konferencji „Konkurencyjne Miasta: przyciąganie kapitału ludzkiego, inwestycji i biznesu”, organizowanej przez ULI Poland, która odbędzie się 15 maja w Warszawie. Swój udział potwierdzili przedstawiciele władz Warszawy, Poznania, Wrocławia, Łodzi, Gdyni, Barcelony i Turynu, inwestorzy aktywni na polskim rynku nieruchomości, między innymi Skanska, Ghelamco, Strabag, Griffin, Tacit, ECE, LHI i TriGranit oraz prezes ABSL – reprezentujący ważny sektor offshoringu.

urbanland_2

Jak donosi „The Economist” sama wielkość miasta nie determinuje jego potencjału do rozwoju. Konkurencyjność zależy od wielu czynników takich jak otoczenie biznesowe i regulacyjne, jakość kapitału ludzkiego, czy jakość życia.

– Warto pamiętać, że każde miasto powinno mieć unikalną strategię rozwoju wykorzystującą jego najmocniejsze strony. Niektóre ośrodki budują swoją konkurencyjność w oparciu o infrastrukturę miejską i łączność. Inne opierają się na kształceniu wyższym, zrównoważonej gospodarce przestrzennej lub polityce transportowej. Są metropolie, którym ciągły rozwój zapewnia turystyka lub mieszanka wszystkich powyższych czynników. To właśnie dlatego zaprosiliśmy do udziału w konferencji „Konkurencyjne Miasta” najważniejszych przedstawicieli polskich i europejskich miast. Podzielą się oni najlepszymi praktykami w zakresie konkurencyjności – wyjaśnia John Banka, partner w Colliers International i założyciel oddziału ULI (Urban Land Institute) w Polsce, jednej z największych międzynarodowych organizacji na świecie, która zrzesza ponad 33 tys. członków z branży nieruchomości, urbanistyki, gospodarki gruntami.

ULI, który działa w Polsce od blisko dwóch lat i skupia ponad 40 członków w naszym kraju sukcesywnie buduje platformę wymiany doświadczeń i opinii dotyczących wyzwań, przed jakimi stoją deweloperzy, inwestorzy oraz polskie miasta w ciągle zmieniającym się środowisku globalnym. Majowa konferencja, która odbędzie się w Warszawie, będzie kolejną okazją do dyskusji i wymiany najlepszych praktyk, zwłaszcza że zaproszono międzynarodowe grono liderów opinii, inwestorów, developerów i przedstawicieli władz.

Europejskie miasta świecą przykładem
Jakie są charakterystyczne cechy miasta przyjaznego dla biznesu i inwestorów? Z raportu „Business-Friendly and Investment-Ready Cities” opracowanego we wrześniu 2014 roku przez ULI (Urban Land Institute) wynika, że najważniejszy jest potencjał ekonomiczny, efektywność kosztowa, odpowiednie regulacje, jakość życia, zasoby ludzkie i infrastruktura. Równie ważny jest wizerunek samego miasta oraz odpowiednia strategia promocyjna, która ma przedstawić daną lokalizację, jako idealne miejsce do inwestycji. Jak sytuacja wygląda w Barcelonie, Turynie lub Manchesterze? W jaki sposób te właśnie miasta przyciągają inwestorów i jak budują swój wizerunek? – Warto podkreślić, że w konferencji „Konkurencyjne Miasta” wezmą udział prezydenci polskich, ale również burmistrzowie zagranicznych miast m.in. Barcelony i Turynu. Opowiedzą nie tylko o projektowaniu wizji dla miast, ale również o partnerstwie, organizacji, budowaniu wizerunku, rozwoju infrastruktury, kształceniu wyższym i innych czynnikach, które mają wpływ na sukcesywny rozwój każdej metropolii – mówi John Banka z Colliers International i ULI Poland.

John Banka

Polska coraz lepsza
Z rankingu przygotowanego przez zespół analityczny fDi Intelligence z grupy „Financial Times” wynika, że polskie miasta błyszczą w Europie – Wrocław, Poznań, Katowice, Łódź i Kraków znalazły się w pierwszej dziesiątce miast Europy pod względem przyciągania inwestycji zagranicznych. Warszawa z kolei została mianowana polskim miastem przyszłości dla inwestorów i wygrała w czterech spośród sześciu kategorii rankingu. Doceniono jej potencjał ekonomiczny, kapitał ludzki, styl życia, przyjazność dla biznesu oraz dostępność. – Dotychczas swój udział w konferencji potwierdzili przedstawiciele władz Warszawy, Poznania, Wrocławia, Łodzi i Gdyni, którzy mogą służyć dobrym przykładem dla innych metropolii – podkreśla John Banka z ULI Poland. W Warszawie konferencję „Konkurencyjne Miasta” poprowadzi Profesor Greg Clark, który jest Przewodniczącym Agencji OECD ds. Rozwoju i Forum Strategii Inwestycyjnych oraz członkiem ULI Europe, gdzie pełni funkcję Starszego Doradcy ds. gospodarki przestrzennej i dynamiki miejskich trendów urbanistycznych.

Przed nami jeszcze dużo pracy
Polska przoduje w wybranych rankingach, w innych wciąż pozostaje w tyle. W których miastach żyje się najlepiej? W rankingu publikowanym przez firmę doradczą Mercer pierwsze miejsce (od sześciu lat) okupuje Wiedeń. W tegorocznym zestawieniu swoje pozycje w pierwszej dziesiątce obroniły aż trzy miasta niemieckie – Monachium, Frankfurt i Dusseldorf. Dobrze wypadło Auckland w Nowej Zelandii, Genewa i Kopenhaga. Pierwszą dziesiątkę zamknęło Sydney w Australii. Warszawa i Wrocław – jedyne polskie miasta w rankingu – znalazły się dopiero na 79. i 100. miejscu. Trzeba jednak odnotować, że Wrocław został zakwalifikowany do grupy miast, które wyrastają na kolejne centra biznesowe. Doceniono jego mocne zasoby ludzkie, utalentowanych pracowników i dobrą infrastrukturę. – Polskie miasta już dziś są doceniane, ale przed nimi jeszcze dużo pracy. Warto brać przykład od najlepszych i mamy nadzieję, że nasza konferencja będzie nie tylko inspiracją, ale również świetną okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń – podsumowuje John Banka z Colliers International i ULI Poland.

Konferencja ‘Competitive Cities’ odbędzie się 15 maja w Warszawie i będzie prowadzona w języku angielskim (z tłumaczeniem na język polski). Formularz kontaktowy, za pomocą którego można się na nią zapisać, dostępny jest pod adresem http://europe.uli.org/event/uli-poland-save-date-competitive-cities-conference/

***
Urban Land Institute jest międzynarodową organizacją non-profit o profilu badawczym i edukacyjnym, założoną w 1936 r., w celu promowania odpowiedzialnego wykorzystania przestrzeni i realizacji zrównoważonych inwestycji deweloperskich. Rada ULI w Polsce, aktywnie działająca od dwóch lat, należy do międzynarodowej instytucji zrzeszającej 33 000 członków w prawie 100 państwach. Członkowie ULI to wywodzący się z różnych zawodów specjaliści branży nieruchomości oraz specjaliści odpowiedzialni za ustawodawstwo w sektorze publicznym, którzy razem tworzą wyjątkowe forum dedykowane wymianie poglądów, doświadczeń i najlepszych praktyk związanych z rynkiem nieruchomości poprzez organizowanie licznych konferencji, panelów doradczych i wydawanie publikacji.