IKEA tylko ze zdrową bawełną


Grupa IKEA ogłosiła, że od września br. cała bawełna, która jest używana do produkcji artykułów marki, pochodzi wyłącznie z bardziej zrównoważonych źródeł. Oznacza to m.in., że przy uprawianiu takiej bawełny stosuje się mniej wody, nawozów sztucznych i pestycydów.

 

 

Dzięki tym działaniom IKEA stała się największym sprzedawcą na świecie, który założył sobie i osiągnął taki cel – podkreśliła Grupa w komunikacie prasowym, przesłanym 3 listopada. – Jest to kolejny krok w ramach realizacji globalnej strategii „People&Planet Positive” – wyjaśnił koncern.

Droga do wprowadzenia do produkcji „zdrowej” bawełny nie była łatwa. Od 2005 roku razem z WWF wspieramy działania na rzecz bardziej zrównoważonej uprawy bawełny. Wspólnie z WWF oraz innymi partnerami założyliśmy inicjatywę Better Cotton Initiative (BCI), która ma na celu poprawę światowej produkcji bawełny, wspierając przede wszystkim farmerów, którzy pracują przy jej uprawie i dbając o środowisko – czytamy w informacji IKEI.

– Nasze działania rozpoczęliśmy od edukowania i przekonania 500 pakistańskich farmerów do nowych metod uprawy bawełny. Początkowo byli oni niechętni do zmiany swoich przyzwyczajeń, ale po upływie zaledwie roku osiągnęliśmy tak korzystne wyniki, że zainspirowały one kolejnych plantatorów do włączenia się w nasze projekty w Indiach i Pakistanie. Wspólnie z naszymi partnerami pomogliśmy około 110 000 farmerom poznać nowe i lepsze metody uprawy bawełny- relacjonują przedstawiciele Grupy.

– Utworzyliśmy szkoły i rozpoczęliśmy praktyczne szkolenia. Nasza inicjatywa pomogła im zmniejszyć koszty, zwiększyć zyski i poprawić warunki pracy. Dzięki temu zdecydowanie poprawiła się jakość życia ich rodzin, w tym także poziom edukacji wśród najmłodszych – zaznaczają.

IKEA_cotton2

Jak wynika z opublikowanego komunikatu, dzięki projektom IKEA wspierającym bardziej zrównoważoną uprawę bawełny marże dla farmerów w Pakistanie wzrosły o ponad 29%. Jednocześnie udało im się zredukować ilość pestycydów i chemicznych nawozów o ponad 18% oraz zmniejszyć zużycie wody aż o 20%. Rentowność upraw wzrosła o prawie 7% (dane WWF).

Farmerzy w Indiach korzystający z bardziej zrównoważonych sposobów uprawy bawełny również odnotowali wzrost dochodów. Marże wzrosły o ponad 25%, a rentowność zwiększyła się o 14%. Ponadto zredukowali zużycie pestycydów o prawie 50%, chemicznych nawozów o 27%, a wody o prawie 10%.

Jak zapowiada IKEA, działania w obu regionach będą kontynuowane. Chodzi m.in. o racjonalną gospodarkę wodą.

– W ramach współpracy z WWF skupiamy się na zwiększaniu oszczędności wody w gospodarstwach, aby chronić jej zasoby w zbiornikach oraz wodach gruntowych. Projekty pilotażowe prowadzone są w Indiach i Pakistanie, czyli na obszarach niedoboru wody, gdzie konieczne jest opracowanie i szybkie wdrożenie skutecznych technik zarządzania jej zasobami, które następnie będą mogły być wykorzystywane także przez innych. – podkreśliła Grupa.

 

(gma)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności