Ile zarabia dyrektor finansowy i jak się zmieniła jego rola

Dyrektor finansowy zarabia od 18 tys. zł do nawet 60 tys. zł. Na tym stanowisku, jako jednym z niewielu zarządczych w firmach, dokonała się w ostatnich latach ogromna zmiana. Dyrektor finansowy, a w randze członka zarządu Chief Finanse Oficer (CFO), to dziś jedno z najbardziej odpowiedzialnych stanowisk. To już nie księgowy ani administrujący działami finansowymi, tylko zarządzający i partner biznesowy w wielu organizacjach.

 

Raport „Od finansów do zarządzania. O wyzwaniach CFO na co dzień i w kryzysie” przygotowany przez firmę Wyser zawiera m.in. informacje o zarobkach na stanowiskach dyrektora finansowego lub CFO, a także innych specjalistów, którzy pracują w działach finansowo-księgowych lub obszarze Private Equity.

W małych firmach (zatrudniających do 50 pracowników), które wzięły udział w badaniu na potrzeby raportu, dyrektor finansowy zarabia minimum 18 tys. zł, a maksimum – 28 tys. zł. W średniej firmie (zatrudniającej od 51 do 250 pracowników) mamy już do czynienia z CFO bądź dyrektorem finansowym w randze członka zarządu. Zarobki kształtują się tu od 25 tys. zł do 35 tys. zł.

Natomiast w największych organizacjach zarobki wynoszą od minimum 25 tys. zł do nawet 60 tys. zł miesięcznie.

W raporcie zamieszczone są także komentarze wieloletnich praktyków, dziś CFO, bądź dyrektorów finansowych, którzy opowiadają m.in.:

• Jak się zmieniła rola CFO?
• Jakie są wobec dyrektora finansowego wymagania wewnątrz organizacji?
• Jakie cechy osobowości, charakteru pomagają pełnić tę odpowiedzialną funkcję?
• Jak teraz, w sytuacji COVID-19, powinien się zachowywać CFO?
• Jak w przyszłości zmieni się to stanowisko?

Eksperci podkreślają ogromną zmianę, jaka zaszła na stanowisku dyrektora finansowego czy CFO w randze członka zarządu. I nie wynika ona tylko z pandemii ani charakteru czy wielkości firmy. Rola ta po prostu ulegała zmianie w związku z rozwojem firm, globalnymi procesami, a także automatyzacją niektórych ról w księgowości.

– Dyrektor finansowy to dziś kluczowa rola w biznesie. Bez dobrego dyrektora finansowego firmy nie wprowadzą innowacji, nie rozwiną nowych form czy rynków sprzedaży, produkcji lub usług – komentuje Paweł Prociak, dyrektor Wyser.

Praktycy wyjaśniają, że dziś najważniejsze w byciu dyrektorem finansowym jest rozumienie firmy z pozycji partnera strategicznego w biznesie. Osoby, która proponuje rozwiązania, gromadzi wokół nich zespół, wprowadza je i bierze za to odpowiedzialność. Dyrektor finansowy odpowiada za wynik finansowy firmy, ale także wspiera ją w trudnych momentach i przygotowuje strategiczne założenia do działania i rozwoju.

– W sytuacjach nieoczekiwanych i nagłych, a taką właśnie jest pandemia, oczekuje się od CFO pracy bardzo blisko biznesu w celu wspierania tego biznesu w podejmowaniu decyzji lub w ogóle podejmowania decyzji i wzięcia za to odpowiedzialności – dodaje Piotr Wajgielt, Manager w Finance & Accounting Wyser Polska.

Jakie cechy powinien więc posiadać dobry dyrektor finansowy? Eksperci, którzy wypowiadają się w raporcie, wskazują na: umiejętności komunikacyjne, negocjacyjne, a także elastyczność, otwartość na nowe pomysły i inicjatywy oraz proaktywność. Dyrektor finansowy ma czasami do wprowadzenia lub zakomunikowania trudne decyzje i jeśli będzie miał dobre relacje z zespołem, łatwiej będzie mu przeprowadzić zmiany.

O RAPORCIE

To pierwsza edycja raportu Wyser „Od finansów do zarządzania. O wyzwaniach CFO na co dzień i w kryzysie”, pierwsza na polskim rynku publikacja tak kompleksowo omawiającą specyfikę stanowisk dyrektorskich oraz executive w finansach.

Tabele prezentują wynagrodzenia brutto w ujęciu miesięcznym w PLN. Pokazują przegląd płac na stanowiskach eksperckich, managerskich i executive, w podziale na wielkość przedsiębiorstwa, oraz w Private Equity. Dane zebrano od czerwca do sierpnia 2020 roku.

Raport można otrzymać po wypełnieniu krótkiego formularza na stronie: https://pl.wyser-search.com/raport-cfo/

EKSPERCI WYPOWIADAJĄCY SIĘ W RAPORCIE:

Robert Biedrzycki, CFO Avenga
Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel
Małgorzata Kończal, CFO Anna Kozłowska, CFO / Board Member Polska Grupa Farmaceutyczna S.A.
Ewa Ogryczak, CFO MCI Capital S.A. Michał Skorupa, prezes Foton Technik Sp. z o.o.
Agnieszka Wójcik, członek Zarządu Merlin

O AUTORACH RAPORTU

Wyser jest należącą do Gi Group firmą rekrutacyjną o globalnym zasięgu specjalizującą się wyszukiwaniu i selekcji kandydatów na stanowiska kierownicze wysokiego i średniego szczebla. Wszyscy konsultanci Wyser to praktycy posiadający co najmniej kilkuletnie doświadczenie sektorowe. Praktyczna wiedza i znajomość specyfiki wielu branż pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie kandydatów do specyfiki pracy na danym stanowisku. Przez lata obecności na rynku konsultanci Wyser wypracowali autorską metodologię rekrutacji, której podstawę stanowi baza ponad 35 000 kandydatów oraz intensywne działania networkingowe. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat sukcesem zakończyło się ponad 800 realizowanych przez Wyser procesów rekrutacyjnych na stanowiska takie, jak m.in. CFO, CEO, General Manager, Operations Director, Country Manager oraz Head of Controlling.

https://pl.wyser-search.com/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności