Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Zdjęcie karty kredytowej w mediach społecznościowych Ryzyko kradzieży tożsamości i naruszenie prywatności

W dobie powszechnej cyfryzacji i dominacji mediów społecznościowych, wiele osób chętnie dzieli się szczegółami ze swojego codziennego życia. Platformy takie jak Facebook, Instagram czy...
Strona głównaRozmaitościInteligentne mieszkanie to tańsza polisa?

Inteligentne mieszkanie to tańsza polisa?


Jak obniżyć składkę na polisę mieszkaniową? Oszczędności na poziomie 10, 20 a nawet 50 procent uzyskają osoby posiadające inteligentne systemy zabezpieczające przed włamaniem, zalaniem lub pożarem. Te są coraz częściej oferowane w nowych mieszkaniach, jako standardowe wyposażenie.

 

Wartość składki na polisę mieszkaniową jest uzależniona od tego, co jest objęte ochroną, a nawet rodzaju nieruchomości czy roku budowy. Znaczenie mają również zabezpieczenia mieszkania – im więcej, tym lepiej. Dlatego osobom rozglądającym się za własnym M opłaca się szukać ofert na osiedlach strzeżonych lub celować w inwestycje, które standardowo są wyposażane w dodatkowe systemy zabezpieczeń.

Zdaniem ekspertów nawet drzwi antywłamaniowe mogą obniżyć wartość składki na polisę od 10 do 15 procent. Jeszcze większy rabat, przeważnie 20-procentowy, uzyskają ci, którzy w mieszkaniu mają zainstalowane urządzenia chroniące przed pożarem lub zalaniem, ale w zależności od ubezpieczyciela, zniżki mogą sięgać nawet 50 procent.

– W nowych mieszkaniach coraz częściej można spotkać systemy inteligentnego domu, które informują o wykryciu intruza, dymu lub zalania i uruchamiają sekwencję czynności, które mają zapobiec wypadkowi – mówi Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego w firmie FIBARO, będącej producentem polskich systemów smart home. – Takie urządzenia stają się powszechnie oferowane przez deweloperów w standardzie mieszkania. Mieszkania z kompleksowym, inteligentnym systemem zarządzania wyposażeniem i bezpieczeństwem powstają już przede wszystkim w Krakowie, Warszawie i Poznaniu.

Jak działają montowane w nich systemy? Pojedyncze urządzenia (np. czujniki dymu, ruchu, mierniki poboru energii i wtyczki sterujące sprzętem elektrycznym) komunikują się między sobą i z centralką sterującą, która steruje automatyką domową. Po wykryciu i rozpoznaniu zagrożenia system powiadamia o nim mieszkańca i uruchamia procedury alarmowe zapobiegające tragedii – za pomocą wcześniej zdefiniowanych sekwencji zdarzeń. Systemy są bezprzewodowe i instalowane bez potrzeby kucia ścian lub podłóg. Dzięki temu mieszkaniec, który rozbuduje system o nowe elementy lub np. wykupi go na własność, może łatwo przenieść urządzenia przy przeprowadzce i korzystać ze zniżek do polisy w innym mieszkaniu.

– Systemy domu inteligentnego oferują mieszkańcom korzyści na wielu poziomach. Zniżki na polisie to jedne z nich, ale nie można zapominać o wygodzie, bezpieczeństwie oraz dodatkowych oszczędnościach, które wynikają z lepszego gospodarowania energią w mieszkaniu – podkreśla Magdalena Jańczuk z firmy deweloperskiej Marvipol, która stawia osiedle Riviera Park na warszawskim Żeraniu. – To sprawia, że systemy smart home są bardzo atrakcyjnym wzbogaceniem oferty dewelopera, a warto zaznaczyć, że te produkowane w Polsce są jednymi z najnowocześniejszych na świecie.

Czy system smart home to jedyny czynnik, który decyduje o obniżce składki na polisę? Mogą to być również: bezszkodowość, wkład własny (im wyższy, tym niższa składka), mieszkanie wybudowane po 2005 roku, zakup polis w pakiecie lub zniżki specjalne (w zależności od konkretnego ubezpieczyciela).