Inwestycje w dobra materialne

W ramach kolejnego już webinarium, zorganizowanego przez Klub Inwestorek Indywidualnych, znany bloger i dziennikarz finansowy oraz członek rady ekspertów Klubu Inwestorek Indywidualnych Maciej Samcik, zaprezentował jak można korzystać z inwestycji alternatywnych mieszczących się w obszernej kategorii dóbr materialnych.

 

 

Otwierając webinarium Ewa Kumorek-Fedor, założycielka i szefowa Klubu Inwestorek Indywidualnych podkreśliła, że inwestycje alternatywne są szczególnie cenione w czasach turbulencji na rynkach finansowych oraz wysokiej inflacji. A z takimi warunkami obecnie mamy do czynienia. Tak jak w przypadku każdej decyzji o lokowaniu własnych pieniędzy, niezbędna jest wiedza z konkretnej dziedziny. Tego typu informacje można zdobyć w trakcie klubowych prezentacji, prowadzonych przez renomowanych ekspertów. Maciej Samcik przedstawił typową strukturę portfela inwestycyjnego, zapewniającego bezpieczeństwo finansowe oraz dającego szansę na osiągnięcie zysku. Przede wszystkim należy zadbać o zapewnienie finansowania bieżących potrzeb, a w drugiej kolejności stworzyć poduszkę bezpieczeństwa, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Następne etapy to gromadzenie kapitału i wykorzystywanie go do osiągania wolności finansowej, czyli sprawienie, by przynosił on stabilny i satysfakcjonujący dochód.

Inwestycje alternatywne zapewniają osiągnięcie takiego celu, ale wiążą się ze sporymi nakładami i są na ogół dodatkiem do podstawowego portfela, złożonego z akcji, obligacji i funduszy inwestycyjnych. Na tym wyższym poziomie istotna jest też dywersyfikacja, ale już bardziej na skalę globalną i obejmującą wielowalutowość, co nie musi wcale oznaczać angażowania bardzo dużych pieniędzy. Można to osiągnąć umiejętnie dobierając odpowiednie instrumenty. Zarówno pandemia, jak i wojna w Ukrainie sprawiły, że atrakcyjne stały się inwestycje w surowce, realizowane głównie za pośrednictwem wyspecjalizowanych w nich funduszy.

W obecnych czasach drożeją także niektóre dobra materialne, które w normalnych warunkach tracą na wartości Dobrym tego przykładem są choćby samochody, czy wyposażenie domu, którego ceny idą w górę właśnie ze względu na wzrost cen surowców takich jak stal czy materiały budowlane. Dobra materialne, w tym kolekcjonerskie, jak na przykład stare samochody, metale szlachetne, dzieła sztuki czy alkohole inwestycyjne, nie powinny stanowić zbyt dużego udziału w portfelu inwestycyjnym, zwykle od dziesięciu do piętnastu procent. Nie należy także zapominać o walutach. Z kolei niedogodnością inwestycji w nieruchomości jest konieczność posiadania większych kwot, koszty stałe, jak czynsz oraz długotrwały zazwyczaj proces sprzedaży. Dobrym przykładem inwestycji alternatywnych są także metale szlachetne, głównie złoto.

Zobacz webinarium: https://www.youtube.com/watch?v=-VkOxWvpbp4&t=1s

 

Opracowanie:

Klub Inwestorek Indywidualnych

Kontakt: Ewa Kumorek-Fedor

Tel. 605 110 832

Email: e.fedor@kii. org.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności