Jak budować strategię działań na YouTube?


Google dba o swoich twórców, wciąż dostarczając im nowe narzędzia, a także poradniki pozwalające skutecznie rozwijać się na YouTube. Jedną z biblii wszystkich wideomarketerów jest Playbook. W tym cyklu skupimy się na kolejnych rozdziałach tego poradnika, który przybliża markom mechanizmy, jakimi powinien kierować się twórca internetowego wideo.

 

 

Zaczniemy od strategii. Działania marketingowe na YouTube to proces długofalowy. Bez odpowiedniego, szczegółowo wypracowanego planu, nie powinniśmy zaczynać pracy.

Inspiracje, wiedza i rozrywka

Przede wszystkim strategia działań na YouTube powinna być częścią większego planu dotyczącego reklamy twojej marki. Szerokotorowe myślenie daje później lepsze efekty. Należy zdefiniować wartości, jakie towarzyszą naszej marce, a także określić grupę docelową. Warto zadać sobie pytanie, jakie unikalne wartości może zaoferować marka, aby pozyskać lojalnych fanów. W zależności od tego, co oferujemy naszym klientom, nasz content będzie inny. Google definiuje jednak trzy najważniejsze drogi, którymi powinna podążać marka, chcąc przyciągnąć odbiorców na swój kanał YouTube.

Pierwsza z nich to inspirowanie widzów. Filmy o takim charakterze bardzo często nacechowane są emocjami, a odbiorca w pewien sposób odnajduje w nich samego siebie. Tu warto uczyć się od youtuberów. „Kropki” Włodka Markowicza to idealny przykład produkcji, która z jednej strony inspiruje, a z drugiej pokazuje coś, co wielu widzów ma gdzieś w sobie, tylko do końca nie potrafi powiedzieć tego głośno.

Inną ścieżką, którą mogą podążyć marki na YouTube jest edukacja. W wielu branżach to właśnie filmy instruktażowe i poradnikowe będą pomostem do sukcesu marki. Przykładem może być choćby polski kanał Castoramy, który nie ma sobie równych w segmencie DIY.

Trzecia droga wyróżniona przez Google to rozrywka. Tu chodzi przede wszystkim o rozbawienie lub zaskoczenie widza. Tym torem podąża obecnie chyba najwięcej marek, jednak stworzenie odpowiedniego contentnu wcale nie jest proste. Aby wybrać właściwy przekaz dla naszych widzów musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jakie wartości niesie za sobą nasza marka? Jakie korzyści przynoszą nasze produkty lub usługi? Kim jest nasz odbiorca i jakie są jego zainteresowania? Czy nasza marka i pasje naszego odbiorcy mają jakiś wspólny punkt przecięcia? Znając odpowiedzi znacznie łatwiej będzie nam wybrać, która droga będzie dla nas odpowiednia.

Content is the King

Kolejny krok to zdefiniowanie kreacji, jakie pojawią się na naszym kanale. W pierwszej kolejności musimy zdecydować czy sami będziemy tworzyć nasz content, zapraszać do współpracy innych youtuberów czy może lokować nasze produkty na ich kanałach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w naszej strategii uwzględnić każdą z opcji. Kolejna sprawa to wybór samego contentu.

Pierwsza opcja jaką podsuwa nam YouTube to treści ściśle powiązane z naszą marką. Odpowiadają one najczęściej wyszukiwanym hasłom, dotyczącym naszych produktów lub usług i przez cały rok są aktualne. Będą to wszelkiego rodzaju tutoriale, poradniki lub odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Inny rodzaj contentu to treści dedykowane określonym projektom. Takie filmy publikujemy w zależności od tego, jak wygląda nasza oferta produktowa. Publikacje filmów zbiegają się z premierami nowości, a same treści mają na celu przybliżenie naszych usług widzom, trafiając przy tym w tematy, które ich interesują.

Ostatnia opcja to tzw. hero content. Takich produkcji nie będzie wiele, bo będą one najbardziej kosztowne, a poza tym wielkie momenty nie zdarzają się codziennie. Takie materiały są nastawione na pozyskanie jak największej liczby nowych odbiorców, których uwagę uda nam się przykuć, dlatego tutaj warto czekać na odpowiednie wydarzenia czy eventy, z którymi w jakiś sposób łączy się nasza marka.

Również ważny jest sposób dystrybucji naszego filmu. Informacja o naszym kanale powinna pojawiać się w innych serwisach społecznościowych i naszych materiałach promocyjnych. Planując nasz kanał, powinniśmy połączyć premiery nowych produkcji z innymi działaniami marketingowymi firmy, aby uzyskać jak największą oglądalność. Warto też wybrać odpowiednie kanały promocji. Oczywistym jest, że film instruktażowy będzie miał znacznie bardziej zawężone i sprecyzowane grono odbiorców niż „hero content”, który będziemy chcieli połączyć z dużymi działaniami promocyjnymi, odbywającymi się na różnych platformach.

Co działa na YouTube?

Kiedy wiemy już, jak zacząć planowanie naszej strategii, warto zastanowić się nad tym, co tak na prawdę może zadziałać na YouTube. Przede wszystkim należy określić priorytety tego, jaką rolę w naszych działaniach marketingowych ma spełniać nasz kanał. Przyciąganie nowych klientów? Zwiększenie rozpoznawalności marki? Wzrost sprzedaży? A może zaskarbienie sobie większego zaufania klientów? Wszystkie te odpowiedzi pomogą w lepszym doborze treści. Warto również wiedzieć, do kogo adresujemy nasze filmy. Już po kilku pierwszych opublikowanych produkcjach poznamy rozkład demograficzny naszych widzów, ich zwyczaje i preferencje.

Pomoże nam w tym narzędzie Google Analytics. Chcąc przeprowadzić odpowiedni research dotyczący tego, co jest na topie, warto zajrzeć na takie strony jak YouTube Trends Dashboard lub Thing With Google. Szukając odpowiednich rozwiązań dla naszych produktów i usług, nie można też zapominać o konkurencji. Warto przyjrzeć się innym markom, które działają na YouTube i wyciągnąć wnioski na podstawie ich sukcesów i porażek.

Planowanie to bardzo ważny etap dla naszej marki, która ma rozpocząć swoją karierę w serwisie YouTube. W kolejnych poradnikach skupimy się na kolejnych działaniach związanych ze strategią oraz na optymalizacji kanału. Przyjrzymy się także produkcjom, które podbiły YouTube. Warto jednak poświęcić kilka dni na dokładne zaplanowanie tego, jaki ma być nasz kanał. Bez podstaw, o których tu napisałem, trudno będzie konsekwentnie realizować nasz plan.

Bartłomiej Luzak, YT360.PL

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności