lederboard

Jak często wymieniać pasek do zegarka?

Świat się zmienia, technologia idzie do przodu, a producenci zegarków na rękę wprowadzają coraz to nowe produkty i rozwiązania. Mimo to ich ogólna budowa się jednak nie zmienia – każdy taki produkt składa się z koperty i elementu podtrzymującego na ręce – w postaci paska, bransoletki czy czasem elastycznej obejmy. Co zrobić, by któregoś dnia drogi czasomierz po prostu nie spadł nam z nadgarstka?

 

 

Pasek czy bransoletka do zegarka – co lepiej wybrać?

Podczas zakupu zegarka większość osób koncentruje się na jego kopercie i posiadanych funkcjach. Ogólnie rzecz biorąc, podejście takie jest oczywiście słuszne, choć z pewnością warto też choć przez chwilę zastanowić się, czy lepszy dla nas będzie model umieszczony na pasku, czy bransolecie. Wbrew pozorom różnica w tym przypadku jest nie tylko estetyczna.

  • Paski z silikonu czy skóry są „cieplejsze” i rzadziej są przyczyną problemów skórnych na nadgarstku.
  • Dobrze konserwowana metalowa bransoletka jest wytrzymalsza od różnego typu pasków.
  • Regulacja długości pasków jest zdecydowanie prostsza niż w przypadku bransolet metalowych. Te drugie można jednak dowolnie uzupełniać o dodatkowe ogniwa.
  • Skórzane paski uznawane są za bardziej eleganckie od bransoletek. Te drugie są z kolei wyżej klasyfikowane niż elementy mocujące z tworzywa. Różnice te mają spore znaczenie szczególnie podczas przygotowywania najbardziej wytwornych stylizacji.
  • Konserwacja syntetycznych i metalowych opasek jest dużo łatwiejsza niż tych wykonanych ze skóry.

Jak więc widać, poszczególnie sposoby mocowania naręcznych czasomierzy mają swoje wady i zalety. Pomimo tego trzeba też podkreślić, że ostateczną decyzję zawsze warto też podejmować w oparciu o swój gust. W końcu przecież kupujemy go dla siebie!

Jak dbać o bransoletkę lub pasek zegarka?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zegarek z paskiem, czy bransoletą, zawsze powinniśmy też pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. Temat ten niestety jest bardzo często całkowicie pomijany przez użytkowników, którzy zwracają uwagę na stan poszczególnych elementów dopiero po ich całkowitym zabrudzeniu lub też zepsuciu. Dlatego też warto wiedzieć, jak dbać o zapięcia:

  1. Po pierwsze – kluczowa dla utrzymania dobrej kondycji paska czy bransolety jest regularność konserwacji.
  2. Po drugie – warto zwracać uwagę nawet na niewielkie zabrudzenia i usuwać je w chwili powstania.
  3. Po trzecie – należy używać środków i narzędzi przeznaczonych do danego materiału – skóry czy metalu.
  4. Po czwarte – o ile nie jest to konieczne, dobrze jest unikać zbyt częstego regulowania, skracania i wydłużania zapięć – szczególnie w przypadku bransolet.

Kiedy wymieniać pasek w zegarku?

Niestety jednak nawet bardzo dokładna konserwacja nie sprawi, że czas się zatrzyma. Dlatego też prędzej czy później może dojść do konieczności wymiany bransolety, czy też paska. Co jednak warte podkreślenia, z reguły główną przyczyną takiego kroku są uszkodzenia mechaniczne. Czy jednak każde z nich oznacza konieczność wymiany?

  • W paskach skórzanych bardzo często zdarzają się uszkodzenia szlufek, które jednak można łatwo wymienić – chyba że są wszyte. Całkowicie nienaprawialne są z kolei wszelkiego rodzaju rozdarcia samego paska. W tym przypadku mniejszym problemem są czynniki zewnętrzne, które mogą powodować ciemnienie naturalnej skóry. Taka naturalna patyna czasem może nawet dodawać zegarkowi dodatkowego sznytu. Nieco inaczej wygląda sytuacja pasków z tworzywa, które z jednej strony są bardzo wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu, a z drugiej – każde ich poważniejsze uszkodzenie oznacza konieczność wymiany.
  • W teorii metalowe bransolety są dużo wytrzymalsze od zapięć ze skóry. W ich przypadku największym problemem okazują się jednak systemy połączeń poszczególnych ogniw, które mogą ulec zerwaniu. W teorii oczywiście zawsze można je wymienić, jednak czasem lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup nowej bransolety z wytrzymalszymi łączeniami.

W praktyce jest też jeszcze jeden moment, w którym warto wymienić pasek do zegarka. Jest nim sytuacja, gdy fabryczne zapięcie po prostu się nam nie podoba. Czy jednak zabieg taki nie będzie kosztowny?

Wymiana paska w zegarku – cena

Niezależnie od tego, czy zakup nowego paska spowodowany jest uszkodzeniem, czy też nieodpowiednim wyglądem starego zapięcia, dobrze jest wybierać produkty pochodzące od tego samego producenta. W takiej sytuacji można mieć pewność, że nowy element będzie w stu procentach pasował do posiadanego przez nas czasomierza. Co więcej, ceny pasków nie są przesadnie wysokie i kształtują się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Oczywiście trzeba przy tym dodać, że im droższy zegarek, tym więcej będą też kosztować akcesoria do niego. A gdzie ich szukać? Najlepiej w dobrych sklepach takich jak zegarownia.pl. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że kupiony pasek skórzany do zegarka będzie oryginalny i fabrycznie nowy.

Kiedy więc wymienić klasyczną metalową bransoletę Casio czy pasek do zegarka Timex? Oczywiście najlepiej zrobić to dopiero wtedy, gdy stara uległa poważnemu uszkodzeniu. Czasem jednak warto też zrobić to po prostu dla siebie i zamienić posiadane zapięcie na inne, bardziej nam odpowiadające. W końcu przecież czasomierz na ręce powinien się też podobać właścicielowi!

Źródło zdjęcia: stock.adobe.com
Autor: a_khachatryan

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności