lederboard

Jak dokładnie wygląda stan deweloperski?

Kiedy szukamy mieszkania z rynku pierwotnego, przeważnie bierzemy pod uwagę fakt, że poza odłożonymi na zakup nieruchomości pieniędzmi, będziemy potrzebowali także środków na wykończenie mieszkania. Możemy oszacować kwotę, lecz jeśli nie mamy na co dzień do czynienia z remontami, nie zawsze będziemy w stanie dokładnie wyliczyć, jakich nakładów potrzebujemy. Wówczas najlepiej będzie zorientować się, w jakim stanie zastaniemy mieszkanie po odbiorze kluczy.

 

Określenia „stan deweloperski” i „wykończenie pod klucz” niekiedy bywają stosowane zamiennie. Tymczasem zwroty te mają zupełnie różne znaczenia. Podczas gdy stan deweloperski to mieszkanie surowe, lecz przygotowane do prac wykończeniowych, to już standard „pod klucz” uwzględnia doprowadzenie lokalu do takiego stanu, w którym pozostaje nam tylko wniesienie mebli i sprzętów. Co ważne, pojęcia te u każdego dewelopera mogą być odmiennie interpretowane. Najkorzystniej będzie po prostu zapytać w biurze sprzedaży, jak wyposażone będą mieszkania w naszej upatrzonej inwestycji w każdym z tych standardów.

 

Roboty budowlane

Kiedy kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim, lokal jest przygotowany do wykończenia przez nabywcę. W większości inwestycji z rynku pierwotnego na podłodze zastaniemy zazwyczaj wylewki cementowe, styropian i paraizolację, a na ścianach i sufitach – tynki lub gips szpachlowy. Malowanie ścian czy położenie podłogi pozostaje już po naszej stronie.

 

Roboty wykończeniowe

Mieszkanie w standardzie deweloperskim ma zamontowane drzwi zewnętrzne, okna i parapety wewnętrzne. Na balkonach znajdują się płytki ceramiczne i balustrada. U wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. w cenie mieszkania dostaniemy także drzwi wewnętrzne. Jednak tego typu udogodnienia wciąż należą do rzadkości. – Dla większego poczucia bezpieczeństwa mieszkańców zdecydowaliśmy się zamieszczać antywłamaniowe drzwi zewnętrzne – opowiada Jakub Orski, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. – W chwili odbioru kluczy wykończone są już części wspólne: korytarze, klatki schodowe czy parkingi. Każde mieszkanie ma zamontowane liczniki zużycia wody ciepłej i zimnej oraz ciepła.

 

Instalacje wewnętrzne

Montowane są instalacje: centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjna, elektryczna i teletechniczna, w tym domofonowa. W mieszkaniu znajdziemy także grzejniki: płytowe w kuchni i pokojach, drabinkowy w łazience.

 

Kształtujemy od podstaw

Dużą zaletą, która może przeważać nad rynkiem wtórnym, jest możliwość samodzielnej aranżacji lokalu. Od początku do końca mamy wpływ na jego wygląd. Samodzielnie nadzorujemy też prace ekipy remontowej, więc możemy mieć pewność, że dopilnujemy najwyższej jakości wykonania. Nie tracimy czasu na demontaż starych podłóg czy płytek, jak w przypadku mieszkań „z drugiej ręki”.

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności