lederboard

Jak efektywnie zarządzać magazynem w firmie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej czynności związanych z życiem prywatnym i zawodowym odbywa się przy pomocy technologii i różnego rodzaju oprogramowań. W dobie ich ciągłego rozwoju nic więc dziwnego, że automatyzacja i optymalizacja wkraczają na nowe obszary biznesowe. Jednym z takich rozwiązań jest system WMS, który może wnieść działania przeprowadzane w Twoim magazynie na nowy poziom i znacznie ułatwić codzienne zadania pracownikom.

 

Co to jest WMS?

WMS to skrót od „Warehouse Management System”, czyli magazynowego systemu zarządzania. Jest to profesjonalne oprogramowanie informatyczne służące do kontroli przepływu towarów w firmie. Najczęściej ma ono możliwość integracji z ERP, który wspiera pracę całego przedsiębiorstwa. Masz kilka hurtowni i nie wiesz, czy WMS da sobie radę z taką skalą? A może wydaje Ci się, że Twój magazyn jest niewielki i w związku z tym nie ma potrzeby zaopatrywania się w taki system? Nic bardziej mylnego – program jest obecnie wykorzystywany w firmach o różnej skali działalności i wielkości. W jaki sposób zwiększa on efektywność wykonywanych działań?

Funkcjonalność oprogramowania WMS

System oferuje szereg możliwości, które swoim działaniem wesprą i ułatwią codzienną pracę w magazynie. Mamy wśród nich m.in. funkcję automatyzacji i parametryzacji zleceń wydania oraz przyjęcia dostaw. WMS nie tylko zapewnia obsługę więcej niż jednego magazynu, ale również oddziałów oraz cross-dock”ów. Dzięki wsparciu systemu prostsze będzie także zarządzanie towarem za sprawą funkcjonalności w postaci automatycznej inwentaryzacji (całościowej i częściowej). Z Warehouse Management System praca przy reklamacjach i zwrotach także zostanie zoptymalizowana – oprogramowanie zapewnia monitoring przyjęć produktów tego typu, obsługiwanie wizyjnych programów reklamacyjnych oraz ewidencję obrotu opakowań zwrotnych i zarządzaniem saldami klientów.

Korzyści z wdrożenia

Dzięki tak szerokiemu spektrum działania i funkcjonalności system WMS zapewnia jego użytkownikom szereg korzyści. Jest to przede wszystkim widoczny wzrost wydajności oraz lepsza organizacja pracy na skutek zwiększonej automatyzacji niektórych procesów. Oprogramowanie to także redukcja kosztów – od eliminacji dokumentów w papierowej postaci, poprzez obniżkę wydatków magazynowania (maksymalne wykorzystanie przestrzeni, bieżący nadzór nad stanami magazynowymi) na redukcji strat kończąc (efektywne zarządzanie towarem, eliminacja błędów magazynierów). WMS pomaga także w zarządzaniu pracownikami. Tutaj idealnie się sprawdzi funkcja kontrolowania czasu pracy personelu oraz jego monitoring (pozwalający później na obiektywną ocenę działań każdego podwładnego).

Team of multi-ethnic warehouse workers working on a motorized feed conveyor in a large distribution warehouse of products stored in carboard boxes.

WMS, czyli optymalizacja pracy w magazynie

Zakup WMS jest inwestycją, która w długofalowej perspektywie przemieni się w zysk, a nie jedynie w poniesiony koszt. Z tego powodu warto poświęcić czas na zastanowienie się nad potrzebami Twojego przedsiębiorstwa i wybrać odpowiedni system, który pomoże je spełnić. Ciekawą propozycją na rynku jest WMS od firmy Infinite – zawiera wszystkie wyżej wymienione funkcjonalności oraz korzyści (a nawet i więcej!). Ponadto zintegrowano go z Infinite TMS – oprogramowaniem wspierającym skuteczne zarządzanie transportem. Odpowiednio dobrany system WMS może wyraźnie przyczynić się do zwiększenia wydajności w magazynie, a także usprawnić dotychczasowe procesy z nią związane. Jeśli zależy Ci na poprawie wyników przedsiębiorstwa oraz zwiększaniu przewagi nad konkurencją to warto rozważyć wdrożenie takiego oprogramowania w Twojej firmie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności