Jak inwestować w czasach inflacji?

7 kwietnia odbyło się kolejne webinarium, zorganizowane przez Klub Inwestorek Indywidualnych. Tym razem poświęcone było sposobom inwestowania w czasie szalejącej inflacji w taki sposób, by przynajmniej częściowo uchronić kapitał przed erozją. Maciej Samcik, znany dziennikarz ekonomiczny i bloger, członek rady ekepsrtów Klubu Inwestorek Indywidualnych w bardzo przystępny i obrazowy sposób przedstawił możliwości dotyczące oszczędzania i inwestowania pod kątem ryzyka i możliwości ochrony przed inflacją. Dokonał przeglądu niemal wszystkich dostępnych na rynku metod i instrumentów finansowych, poczynając od lokat bankowych, poprzez obligacje, rynek akcji i funduszy inwestycyjnych, po złoto, pokazując jaka była ich skuteczność w ochronie przed inflacją w przeszłości, prezentując ciekawe dane liczbowe.

 

Poza szczegółowym omówieniem tych kwestii, Maciej Samcik podkreślił, że w inwestowaniu najważniejsze są dwie zasady: konsekwencja i systematyczność. W tej pierwszej chodzi o to, by nie poddawać się emocjom, szczególnie tym negatywnym i nie podejmować decyzji pod ich wpływem, bowiem zwykle prowadzi to do strat. Druga zaleca, by nie angażować wszystkich przeznaczonych na inwestycje pieniędzy jednorazowo, w jednym czasie, lecz rozkładać zakupy na transze i realizować je na przykład co kwartał, nawet w okresie kilku lat. To pozwala uniknąć kupowania w momencie gdy akcje, czy inne instrumenty są drogie, co może prowadzić do okresowego spadku wartości zaangażowanego kapitału. Nie warto też rezygnować z zaplanowanych zakupów wówczas, gdy na rynkach panują złe nastroje lub wręcz panika. Zwykle nawet po najbardziej dramatycznych wydarzeniach rynki wracają do równowagi, a ceny aktywów powracają do poziomu sprzed ich przeceny. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że pełne efekty inwestycji ujawniają się w każdym przypadku w pełni dopiero w długim okresie czasu.

Ewa Kumorek-Fedor, założycielka i szefowa Klubu Inwestorek Indywidualnych, podsumowując przebieg seminarium podkreśliła, że choć z tak wysoką inflacją, z jaką mamy obecnie do czynienia, wygrać jest bardzo trudno, to jednak nie należy rezygnować z walki o zachowanie choćby w części realnej wartości oszczędności, a rynek daje w tym zakresie naprawdę spore możliwości i każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie sposób.

Opracowanie:

Klub Inwestorek Indywidualnych

Kontakt: Ewa Kumorek-Fedor

Tel. 605 110 832

Email: e.fedor@kii. org.pl

Zobacz webinarium: https://www.youtube.com/watch?v=q7l7q07y_JQ&t=1412s

 

 

 

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności