Jak kupić dobry używany wózek widłowy? Sprawdź to!

Planujesz zakup wózka widłowego, jednak przerażają Cię koszta z tym związane? Nie masz zdolności kredytowej, a ceny nowych wózków są stanowczo poza Twoim zasięgiem? Nie martw się! Zamiast czekać i marnować czas, dowiedz się jak wybrać dobry używany wózek widłowy w cenie, na którą możesz sobie pozwolić!

Używane wózki widłowe cieszą się dużą popularnością. Na rynku nie brakuje jednak zarówno bardzo okazyjnych ofert, jak i nieuczciwych ogłoszeń. Jak spośród nich wybrać prawdziwe „perełki”? Odpowiedź na to pytanie, znajdziesz poniżej.

Używany nie znaczy gorszy

Nawet jeśli do tej pory, jak ognia unikałeś myśli o zakupie używanych wózków widłowych, gwarantujemy, iż warto przemyśleć tę decyzję. Kupno używanych sprzętów znacząco odciąża finansowo firmę, która może ulokować część zaoszczędzonego budżetu w innej inwestycji. Z drugiej strony, jak wspomniano na wstępie, dla wielu firm zakup używanych wózków widłowych jest jedną z nielicznych możliwości zaopatrzenia się w niezbędny w przedsiębiorstwie sprzęt transportujący.

Istotne, aby podczas zakupu używanego wózka widłowego, wybrać taki rodzaj urządzenia, którego cena będzie adekwatna do jego jakości i stanu technicznego. Najłatwiej w tej sytuacji odwołać się do podobnego procesu, jakim jest zakup używanych samochodów. Pomimo, iż nie każdy może pozwolić sobie na zakup nowego pojazdu prosto z salonu, wcale nie oznacza to, że reszta społeczeństwa odrzuca możliwość jazdy używanymi samochodami. Analogicznie w przypadku wózków widłowych – kupno dobrej jakości używanego wózka widłowego może przynieść wiele korzyści i znacząco usprawnić proces transportowania ładunków.

Jak wybrać dobry używany wózek widłowy?

Jednym z głównych kryteriów podczas zakupu urządzeń używanych jest oczywiście cena. Jednak poza nią, warto kierować się także innymi istotnymi aspektami, które będą miały wpływ na późniejsze użytkowanie oraz żywotność sprzętu.

Głównym wyznacznikiem tych dwu czynników jest wyliczony na podstawie dotychczasowej eksploatacji – resurs wózka widłowego. Od 30 października 2018 roku istnieje obowiązek wyliczania resursu dla każdego urządzenia podlegającego pod dozór techniczny. W tym: wózków widłowych spalinowych, wózków elektrycznych, magazynowych, terenowych oraz wózków widłowych wysokiego składowania. Przegląd specjalny, poprzedzający sporządzenie dokumentacji resurs jest bardzo wymagający i obejmuje zakresem zarówno działanie poszczególnych układów, jak i stan techniczny konkretnych, pojedynczych elementów konstrukcyjnych wózka widłowego.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując używany wózek widłowy? Dużym atutem może być dodatkowy osprzęt, sprzedawany razem z używanym wózkiem, do którego należał. O ile oczywiście, tego typu elementy znalazły by zastosowanie w Twoim biznesie. Jeśli planujesz zakupić np. wózek widłowy używany spalinowy, który będzie użytkowany głównie na półotwartej hali, być może bezużyteczna dla Ciebie będzie odśnieżarka czy zamiatarka. Dlatego dokładnie przemyśl swój zakup, tak aby niósł on ze sobą wymierne, realne korzyści.

Natomiast, co w pełni oczywiste – nie tylko osprzęt czy inne dodatkowe elementy powinny być dopasowane do Twoich wymagań. Podstawą jest dobór sprzętu o właściwych parametrach (udźwig, wysokość podnoszenia), który umożliwi Ci wydajne zarządzanie transportem bliskim w Twoim przedsiębiorstwie.

Gdzie kupić używany wózek widłowy?

Kupując używany wózek widłowy warto wybrać rzetelne i wiarygodne miejsce zakupu. Wybierając pojazd z niesprawdzonego źródła można niestety nieprzyjemnie rozczarować się jego faktycznym stanem technicznym, poza tym wózki widłowe używane od osób prywatnych nie mają wystawianej żadnej gwarancji.

Jednym ze sprawdzonych miejsc sprzedaży zarówno nowych jak i używanych wózków widłowych jest firma Lemarpol Wózki Widłowe, która działa na polskim rynku już od ponad 25-ciu lat. Dlaczego warto sprawdzić ich ofertę?

 • używane wózki widłowe są dostępne właściwie „od ręki”;
 • każdy pojazd przygotowany jest do sprzedaży, w taki sposób, aby spełniał normy rejestracyjne Urzędu Dozoru Technicznego;
 • firma Lemarpol zajmuje się także wykonywaniem przeglądów specjalnych wraz z obliczaniem resursu dla urządzeń (również dla klientów i firm zewnętrznych). Posiada również profesjonalny i świetnie wyposażony serwis wózków widłowych.
 • a co najważniejsze – w ofercie używanych wózków widłowych, którą znajdziecie tutaj dostępne są same firmowe i oryginalne urządzenia.

A jeśli nie odpowiada Ci lokalizacja, możesz zapytać o opcję dowozu używanego wózka widłowego na miejsce.

Używany wózek widłowy – ceny

Jak już wspomnieliśmy na początku, bardzo ważne, aby cena używanego wózka widłowego była adekwatna do jego jakości. Na ostateczną cenę poza tym składają się także:

 • rok produkcji urządzenia;
 • marka pojazdu;
 • udźwig oraz maksymalna wysokość podnoszenia ładunków;
 • a nawet wizualny stan pojazdu.

Warto zaznaczyć, iż cena używanego wózka widłowego będzie inna w przypadku rocznego pojazdu, a inna dla wózka, który został wyprodukowany i pracuje od ponad 20 lat. Zazwyczaj jednak ceny kilkuletnich pojazdów plasują się w wysokości około 50-70% pierwotnej ceny zakupu nowego urządzenia. Dla wózków widłowych spalinowych będzie to mniej więcej 30 – 50 000 złotych, a dla elektrycznych około 5-7 000 złotych więcej. Za używany wózek widłowy wysokiego składowania trzeba zapłacić od 70 000 złotych wzwyż, z kolei prostą używaną platformę roboczą można nabyć już za około 30 000 złotych.

Co może zaniepokoić w ofercie używanego wózka widłowego? Zdecydowanie zbyt niska cena. Warto wtedy upewnić się, czy stan techniczny pojazdu na pewno umożliwi jego zarejestrowanie w Urzędzie Dozoru Technicznego, a jeśli nie – jaki będzie szacowany koszt dodatkowych napraw czy wymiany elementów i czy nie przewyższy on wartości urządzenia.

Alternatywne rozwiązania

Jeśli ceny używanych pojazdów to wciąż za duże obciążenie dla budżetu Twojej firmy, dowiedz się, czy istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty. Miesięczna rata z pewnością będzie łatwiejsza do opłacenia, a sprzęt w czasie spłacania zobowiązań będzie mógł być w pełni wykorzystywany w Twojej firmie.

W przypadku gdy płatność ratalna nie wchodzi w grę, opcją, z której możesz skorzystać jest także wynajem wózków widłowych. Usługa ta pozwala na czasowe wypożyczenie dowolnego rodzaju posiadanego w ofercie urządzenia. Jej atutami są:

 • niewielkie opłaty za wypożyczenie wózków;
 • brak konieczności ponoszenia kosztów napraw oraz remontów urządzeń;
 • minimum formalności (nie ponosisz odpowiedzialności ani za zarejestrowanie sprzętu, ani za dotrzymanie terminów przeglądów);
 • możliwość wliczenia kosztów najmu do kosztów uzyskania przychodu.

Wynajem urządzeń jest również atrakcyjny dla przedsiębiorców, którzy szukają jedynie czasowego wsparcia z zakresu transportu i logistyki.

Używane wózki widłowe – podsumowanie

Zakup używanych wózków widłowych to wygodne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie dysponują dużym budżetem. Z kolei większe firmy często wybierają używany sprzęt jako dodatkowe wsparcie przy najcięższych pracach.

Jeśli jeszcze szukasz ofert na używane wózki widłowe, sprawdź także na:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności