Jak podrasować silnik benzynowy?

Lepsze osiągi, większa prędkość to cele, jakie chcą osiągnąć osoby poddające swój samochód tuningowi. Profesjonalnymi usługami w tym zakresie trudni się coraz więcej warsztatów samochodowych, gdyż z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na poprawianie właściwości silników. Należy jednak pamiętać, że ingerencja w tak ważny element pojazdu, jakim jest silnik, może przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli przeprowadzimy modernizację nieumiejętnie, z zastosowaniem niskiej jakości części.

 

Chipy

Popularnym sposobem na podniesienie wydajności silnika jest tuning elektroniczny, do którego można zaliczyć na przykład chipy. Nie wymagają one ingerencji w samą konstrukcję motoru, ponieważ instalowane są w komputerach pokładowych, odpowiedzialnych za silnik. To metoda, która pozwala na zwiększenie mocy samochodu nawet o kilkadziesiąt procent. Należy jednak pamiętać, że mimo że nie ingerujemy w silnik fizycznie, dokonujemy zmian w oprogramowaniu.

Przeprowadzenie tuningu przez nieprzygotowaną do tego osobę może skutkować poważnymi konsekwencjami, dlatego też wybierajcie warsztaty specjalizujące się w tego rodzaju usługach, w czym pomoże pożyczka na raty. To gwarancja nie tylko osiągnięcia zakładanych celów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa dla silnika, a w konsekwencji i dla kierowcy.

Tuning pudełkowy

Tym mianem określa się specjalne podzespoły, które montowane są między modułem sterującym a układem wtryskowym. Ich zadaniem jest podniesienie mocy auta, podobnie jak w poprzednio opisanym sposobie, bez fizycznej ingerencji w silnik. Atutem tego rozwiązania jest na pewno atrakcyjna cena oraz bardzo prosty i szybki montaż, który można wykonać w większości zakładów mechanicznych.

Dzięki sposobowi instalacji tuning pudełkowy stosuje się również w pojazdach nowych. Warto jednak pamiętać, że parametry, jakie osiągniemy z wykorzystaniem boxa, są znacznie niższe niż w przypadku chipów. Szacuje się, że możliwe jest podniesienie wydajności silnika średnio o kilkanaście procent. Jeśli to wartość, jaka spełnia wasze oczekiwania, wybierzcie ten sposób, który klasyfikowany jest jako jeden z najbezpieczniejszych.

Na co uważać?

Nie można zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa, o których tylko wspomnieliśmy na początku. Zbytnie podrasowanie silnika może skutkować poważnymi problemami natury technicznej, które będą wiązać się z kosztownymi naprawami, a często także koniecznością wymiany całego motoru. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie opinii specjalistów i powierzenie im zadania związanego z tuningiem.

Zdecydowanie odradzamy samodzielną ingerencję w silnik, nawet z wykorzystaniem tutoriali popularnych w internecie. Dotyczy to szczególnie osób, które nie mają doświadczenia w tego typu pracach. Niezbędna jest zarówno wiedza teoretyczna, jak i umiejętności praktyczne. Dlatego, jeśli chcecie wykonać tuning, nie czyńcie pozornych oszczędności. W pokryciu kosztów zabiegu przeprowadzonego przez specjalistów pomoże wam pożyczka na raty.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności