lederboard

Jak poprawnie weryfikować informacje ze świata kryptowalut?

Inwestowanie w kryptowaluty to potężna dawka emocji. Angażujemy nasze pieniądze, licząc na zyski, ale równocześnie jesteśmy świadomi, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem, więc możemy bardzo dużo stracić. W takich warunkach łatwo o pochopne decyzje, podejmowane pod wpływem stresu i presji czasu. Dlatego każdy inwestor powinien potrafić weryfikować pojawiające się w sieci najnowsze informacje o kryptowalutach – by nie popełnić błędu i nie dać się wyprowadzić w pole za pomocą fake newsów czy własnej pomyłki.

Krok pierwszy: rzetelne źródło wiadomości o kryptowalutach

Szukając informacji o kryptowalutach odwiedzamy najróżniejsze miejsca: portale polskie i zagraniczne, fora internetowe, grupy dyskusyjne, w tym grupy na facebooku czy w innych mediach społecznościowych. Nie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę “kryptowaluty informacje” aby mieć pewność, że otrzymamy same sprawdzone i rzetelne źródła. Znalezione najnowsze informacje o kryptowalutach musisz poddać ocenie – wiarygodności źródła, aktualności, artykułu, linkach odsyłających, bibliografii, itp. W pierwszej kolejności sprawdź czy artykuł pochodzi ze znanego serwisu specjalistycznego, portalu informacyjnego, czy jest wpisem blogowym lub “insightem” od anonimowej osoby? Zweryfikuj źródło, sprawdź kto jest autorem notki w serwisie, na jakie dane się powołuje, na ile sam portal czy serwis jest wiarygodny?

Krok drugi – kryptowaluty: informacje zagraniczne a tłumaczenia

Drugim powodem, dla którego czasem musimy podwójnie sprawdzić informacje o kryptowalutach, są tłumaczenia z zagranicznych artykułów i serwisów. Redaktorzy mogą popełnić błąd wynikający z niedokładnego czy błędnego przetłumaczenia fragmentu wiadomości, co często zmienia kompletnie podawane wiadomości o kryptowalutach. Warto jest więc poszukać oryginalnego źródła, a także zweryfikować istniejące tam informacje o kryptowalutach z innymi serwisami – być może tam zostały przedstawiona w lepszy, bardziej pogłębiony sposób. A jeśli wiadomości dotyczące kryptowalut się powielają w wielu serwisach, jest to znak, że artykuł i informacje w nim zawarte są prawdziwe i zweryfikowane.

Krok trzeci – kryptowaluty: informacja a rekomendacja

Czytając najnowsze wiadomości o kryptowalutach musimy odróżnić dwie rzeczy, wartość informacyjną od przewidywania przyszłości czy rekomendacji. To, co powinno najbardziej interesować inwestora kryptowalutowego, to sprawdzone informacje, pochodzące z oficjalnych źródeł, potwierdzonych przez wiarygodne media. Obserwując fora czy grupy dyskusyjne bardzo często mamy do czynienia z próbami przewidzenia przyszłości, czy wręcz z rekomendacjami dotyczącymi zakupu lub sprzedaży danego aktywa. Za każdym razem musimy pamiętać, że każda decyzja inwestycyjna powinna bazować na naszej własnej strategii, nie na namowach anonimowych forumowiczów. O wiele większą wartość stanowią opublikowane artykuły z wypowiedziami ekspertów, niż przewidywania i rekomendacje działań z grupy dyskusyjnej na Facebooku czy Twitterze.

Kryptowaluty: najnowsze wiadomości a clickbaity

Najnowsze informacje o kryptowalutach, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, warto czytać od początku do samego końca i to bardzo dokładnie. Kultura tzw. clickbaitów sprawia, że redaktorzy potrzebujący ruchu na stronie i wyświetleń, nadają artykułom bardzo krzykliwe tytuły. Po przeczytaniu jedynie nagłówka może się wydawać, że dzieje się coś przełomowego, rynki szaleją, a kurs bitcoina czy innej kryptowaluty rośnie lub spada w szalonym tempie.

Jednak po przeczytaniu całości okazuje się, że tak naprawdę wiadomości dotyczące kryptowaluty nie są niczym nadzwyczajnym. Dlatego nie warto panikować, a przyjrzeć się sytuacji dokładniej. To gra na emocjach, a one zwykle działają na niekorzyść inwestora.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności