Jak rozliczyć VAT w Wielkiej Brytanii po Brexicie?

Podatki potrafią skutecznie spędzić sen z powiek przedsiębiorcom, zwłaszcza tym, którzy chcą prowadzić swoją działalność w innym państwie. Na szczególną uwagę zasługuje w przypadku tego zagadnienia Wielka Brytania – kraj, który opuścił Unię Europejską by stanowić odrębne przepisy.

 

VAT, czyli skrót od value added tax, oznacza podatek od towarów i usług od wartości dodanej. Jest pobierany na każdym kolejnym kroku obrotu towarami czy usługami, dotyczy zarówno sprzedającego, jak i kupującego i jest dodawany do wartości netto konkretnej transakcji. Każdy przedsiębiorca, który chce prowadzić swą działalność na szeroką skalę, przekraczającą rodzime podwórko, zdaje sobie jednak sprawę z tego, że zupełnie inne zasady płatności VAT obowiązują w państwach takich jak Polska, a inne w Wielkiej Brytanii, będącej ważnym rynkiem zbytu  https://taxology.co/pl/jaki-vat-obowiazuje-w-wielkiej-brytanii/

Sytuacja dodatkowo skomplikowała się po tzw. Brexicie, czyli odejściu Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych, czego następstwem stało się wzmocnienie chęci budowania odrębnych niż unijne przepisy w wielu kwestiach, również podatkowych https://taxology.co/pl/brexit-a-vat/. Przykład? Po 1. stycznia 2021 roku koniecznością stały się kontrole obrotu towarów między Unią Europejską a Wielką Brytanią, a firmy importujące towary zobowiązane są do składania deklaracji celnych. Aby móc to realizować, niezbędne jest np. posiadanie numeru EORI. Już na samą myśl o koniecznych do załatwienia formalnościach i procedurach dotyczących tych kwestii, niejednego przedsiębiorcę opuścić może entuzjazm.

Czy to oznacza, że biznesmen, który planuje rozpocząć działalność na rynku brytyjskim skazany jest na samotne błądzenie w gąszczu przepisów? Na szczęście nie, jest bowiem https://taxology.co – firma doradcza specjalizująca się w zagadnieniach dotyczących VAT compliance, będąca rzetelnym i sprawdzonym, a przede wszystkim aktualnym źródłem wiedzy dotyczącej systemu podatkowego na Wyspach Brytyjskich. Dzięki taxology.co zagadnienia takie jak numer podatkowy VAT obowiązujący w Wielkiej Brytanii, szczegółowe wymogi dotyczące brytyjskiej faktury, a także ważne adresy, m.in. urzędu podatkowego, przestaną być zagadką. Profesjonalni doradcy zapewnią nam też wsparcie w zakresie odrębnych stawek VAT dla różnych produktów i usług, terminów rejestracji, a także zagadnień których nie można ignorować, czyli… kar i odsetek. Doradcy pomogą nam także zapoznać się z obowiązującymi obecnie przepisami dotyczącymi terminów rozliczania się z podatku z urzędem, czy czasu przechowywania wszystkich niezbędnych dokumentów, co jest kluczem do sukcesu dla każdego biznesu, bez względu na jego skalę czy branżę.

Z punktu widzenia dostawcy towarów czy usług na rynek brytyjski najważniejszy jednak jest fakt, że wsparcie oferowane przez taxology.co pomoże szybko i sprawnie przygotować grunt do tego, na czym znamy się najlepiej czyli do prowadzenia interesów. Dzięki temu z pewnością rozwiniemy skrzydła na rynku brytyjskim!

Wniosek? Kwestia rozliczenia podatku VAT według zasad obowiązujących w Wielkiej Brytanii może nastręczyć pewnych kłopotów, zarówno młodym stażem przedsiębiorcom, jak i bardziej doświadczonym, którzy muszą jednak nadążać za wciąż zmieniającymi się przepisami. Na szczęście dzięki taxology.co zarówno jedni, jak i drudzy szybko odnajdą fachową pomoc!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności