lederboard

Jak sobie poradzić, gdy klienci spóźniają się z płatnościami?

Oczekiwanie na to, aż na konto firmowe spłyną wszystkie płatności od klientów, nie należy do przyjemności. Niestety, dla wielu przedsiębiorców takie sytuacje są nieodłączną częścią prowadzenia biznesu. Nie oznacza to jednak, że należy się z nimi godzić i czekać spokojnie, aż kontrahenci wreszcie przypomną sobie o spłaceniu należności. Jako że na słowo “windykacja” wielu – zarówno przedsiębiorców, jak i ich klientów – reaguje alergicznie, warto wiedzieć, że istnieje inna droga. Taka, która pozwoli na polubowne załatwienie sprawy, zanim sięgniemy po mniej przyjemne środki. Poznaj faktoring!

 

Czym właściwie jest faktoring i kiedy może się przydać?

Wyobraź sobie następującą sytuację: prowadzisz swój własny biznes. Masz stałe grono klientów, z którymi współpraca na ogół układa się wzorowo. Wystawiasz im faktury z długim, bo aż 60-dniowym terminem płatności, choć zwykle pieniądze otrzymujesz znacznie szybciej. W tym miesiącu jednak środki są Ci potrzebne od razu, a – jak na złość – kilkoro klientów spóźnia się z płatnością.

W zależności od tego, jakie stosunki panują między Tobą a Twoimi kontrahentami, możesz oczywiście spróbować poprosić ich o możliwie jak najszybszą spłatę należności. Jeśli jednak wolisz podejść do tego ostrożniej lub nie chcesz zdradzać kontrahentom, że potrzebujesz pieniędzy (mogą to różnie interpretować), potrzebujesz finansowania.

Na tym etapie w grę wchodzi kilka opcji: szybka pożyczka, kredyt lub wspomniany na początku faktoring.

Pożyczka

Sprawdzi się, jeżeli potrzebujesz niewielkiej kwoty (im więcej pieniędzy pożyczysz, tym gorsze warunki spłaty zobowiązania zaproponuje Ci pożyczkodawca). Wciąż jednak musisz liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami takiej usługi.

Kredyt

To poważne zobowiązanie, które obciąży Twoją firmę prawdopodobnie na lata. Dzięki kredytowi możesz jednak uzyskać finansowanie w kwocie o wiele wyższej, niż pozwala na to większość pożyczek. Jeżeli więc planujesz duże inwestycje, warto rozważyć tę opcję.

Faktoring

to rozwiązanie elastyczne, które możesz dostosować do potrzeb swojej firmy niezależnie od tego, czy opóźnienie ze strony kontrahenta jest jednorazowe, czy z zatorami płatniczymi borykasz się bez przerwy.

Jeżeli planujesz sfinansować niewielką kwotę i nie spodziewasz się dużego zapotrzebowania na tego typu usługę, możesz po prostu sprzedać jedną lub kilka faktur firmie faktoringowej – cały proces odbywa się online, umowę potwierdzisz kodem SMS, a sfinansujesz w ten sposób faktury o łącznej wartości aż do 250 000 zł!

Jeśli jednak zatory płatnicze to nagminnie pojawiający się problem, możesz skorzystać z faktoringu online, czyli stałej usługi, w ramach której podpisujesz umowę z faktorem i co miesiąc otrzymujesz dostęp do limitu faktoringowego. Limit ten pozwoli Ci sfinansować faktury wystawione kontrahentom na bieżąco – wystarczy, że zgłosisz fakturę, uzupełniając informacje na jej temat (dane kontrahenta, kwota, numer faktury), a pieniądze otrzymasz natychmiast, o ile kwota mieści się w ramach przyznanego limitu (aż do 1 000 000 zł!).

Dowiedz się więcej o faktoringu https://pragmago.pl/porada/faktoring/ 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności