lederboard

Jak spędzić mniej czasu nad slajdami i tworzyć profesjonalne prezentacje?


Dobrą prezentację możemy poznać po czytelnym przesłaniu – od pierwszej chwili wiemy, co chce powiedzieć autor, nie musimy się tego domyślać. Stworzenie dobrego wystąpienia jest istotne, ponieważ najczęściej to właśnie podczas spotkań podejmowane są kluczowe decyzje. Jak stworzyć dobrą prezentację i osiągnąć zamierzony cel opowiada Mirosław Pawełko.

 

Brak zrozumienia celu prezentacji

Obecnie w prawie każdej pracy można zetknąć się z poleceniem stworzenia prezentacji, nawet uczniowie szkół przygotowują swoje wystąpienia w PowerPoincie. Mimo to nadal można spotkać wiele osób, które nie rozumieją tego, jaki cel ma prezentacja. Trzeba pamiętać, że ma ona za zadanie pomóc w podjęciu decyzji – zwłaszcza w biznesie. Dlatego przed stworzeniem jakiegokolwiek slajdu warto zadać sobie pytanie: co jest moim głównym celem?

Uporządkowanie treści wystąpienia

Przy tworzeniu slajdów należy pamiętać zawsze o tym, co chcemy osiągnąć dzięki swojemu wystąpieniu. Pomoże nam to wybrać te informacje, które są dla nas naprawdę istotne. Nie warto umieszczać zbyt wielu szczegółów na slajdzie, ponieważ nasz odbiorca nie będzie w stanie ich zapamiętać. Lepiej skoncentrować się na tych wnioskach, które są kluczowe. Jeśli chcemy np. zdobyć awans, nie przedstawiajmy jedynie twardych danych – pokażmy także naszym słuchaczom, co z nich wynika.

Nieczytelna grafika

W biznesie ważny jest porządek i czytelność – lepiej dać mniej ozdobień, niż za dużo. Unikajmy jaskrawych kolorów, by nikt nam nie zarzucił, że nasza prezentacja jest pstrokata. Zamiast zdjęć lepiej użyć piktogramów, zamiast logotypów – zwykłe pole tekstowe z nazwą marki czy firmy. Co do kolorów, to ich liczbę warto ograniczyć do czterech, dzięki czemu slajdy będą miały profesjonalny wygląd.

Mirosław Pawełko to doświadczony menedżer, który ma za sobą ponad 12 lat aktywnego wykorzystywania w biznesie slajdów PowerPoint. Autor ponad 700 prezentacji i co najmniej 5000 slajdów. Od 2010 roku Pawełko prowadzi szkolenia związane z jego autorską metodą tworzenia prezentacji – MSWS: mniej slajdów, więcej sensu. Z metodą MSWS można zapoznać się w najnowszej publikacji Pawełko pt. „Mniej slajdów – więcej sensu”.

Więcej informacji na stronie: http://www.mniejslajdow.pl/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności