lederboard

Jak umiejętnie zarządzać budżetem domowym?

Nowy rok przynosi okazję do wyznaczenia sobie nowych celów, w tym także finansowych. W przypadku domowego budżetu należy ustalić kilka podstawowych kwestii przeliczając wydatki, zanim podejmie się decyzję o tym, gdzie zainwestować pieniądze. Dowiedz się, jak zarządzać wspólnym budżetem, gdzie ulokować nadwyżki finansowe, a równocześnie zabezpieczyć uzbierany kapitał.

 

 

Od czego zacząć zarządzanie domowym budżetem?

Planując zmiany w zarządzaniu finansami w domu, należy zacząć od obliczenia przychodów domowników. Spisz na kartce lub w Excelu na komputerze wszystkie źródła dopływu finansowego. Mogą to być zarówno wynagrodzenia z tytułu pracy, prowadzonej działalności, jak i stypendia, czynsze uzyskiwane z wynajmowanych nieruchomości lub zwroty podatku. Przelicz wszystko dokładnie, a dowiesz się, jaką sumą pieniędzy dysponujesz co miesiąc.

Kolejnym krokiem jest dokonanie obliczeń comiesięcznych wydatków wszystkich domowników. Uwzględnij w nich te, które są stałe, takie jak opłaty mieszkaniowe, rachunki za media, ubezpieczenia na życie czy raty, które spłacasz. Następnie weź pod uwagę wydatki ruchome, które dotyczą kwot przeznaczanych na jedzenie, kosmetyki, ubrania, artykuły szkolne, a także ewentualne wyjazdy.

Przydatne w tym celu może być sięgnięcie po wyciąg z konta bankowego. Sprawdzając, ile średnio miesięcznie wydajemy, możemy oszacować kwotę, którą uwzględnimy w budżecie domowym. Jednak, aby była to liczba realna, warto wziąć pod uwagę wyciągi z przynajmniej 2-3 miesięcy – dodaje Rafał Nowakowski, prezes Cubeeco Sp. z o.o.

Zestawienie przychodów i wydatków – co nam zostaje?

Gdy wiesz już, ile średnio miesięcznie wydajesz na życie, zauważysz, ile pieniędzy pozostaje w domowym budżecie. Możesz wówczas podjąć decyzję, gdzie ograniczyć wydatki, aby zaoszczędzić miesięcznie więcej np. o 200 czy 500 zł. Dokładnie przeanalizuj wszystkie opcje i wybierz tę, która będzie najbardziej odpowiednia w Twoim przypadku.

To, co pozostanie Ci na koniec każdego miesiąca, możesz albo odkładać, albo zainwestować. W przypadku mniejszych kwot, można wybrać lokatę bankową, chociaż obecny zarobek na nich nie jest tak duży, jak lata temu. Gdy finanse te są trochę większe, a do tego masz odłożoną jakąś kwotę pieniędzy, warto tę sumę zainwestować.

W co zainwestować swoje oszczędności?

Jedną z ciekawych opcji jest inwestycja w nieruchomości turystyczne. Oczywiście nie chodzi tutaj o kupno dużego i bardzo kosztownego hotelu. Bardziej realną opcją jest zainwestowanie w nowoczesne, mobilne domki, np. nad morzem. Lokując pieniądze w zakup takiego domku (jednego lub większej ilości), możesz zabezpieczyć swój uzbierany kapitał. W jaki sposób?

W przypadku inwestycji w tego rodzaju nieruchomości, można skorzystać podwójnie. Po pierwsze, zyskuje się ochronę kapitału przed inflacją. Po drugie, zarabia się na wynajmie urlopowiczom, w tym intensywnie rozwijającym się segmencie branży turystyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać atrakcyjny zwrot z inwestycji, a przy tym, nie trzeba być na miejscu. Operator inwestycyjny zajmuje się zarządzaniem obiektu, jego sprzątaniem, dzięki czemu opcja ta jest bardzo wygodna – podpowiada Rafał Nowakowski.

Jak widzisz, zarządzanie budżetem domowym nie jest takie trudne. Do tego można zainwestować w ciekawy i korzystny sposób. Dlatego zamiast chować nadwyżki finansowe w przysłowiowej skarpecie, warto podjąć decyzję o ulokowaniu pieniędzy w umiejętny sposób.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności