Jak uzyskać szybki rozwód?

Rozwód to wydarzenie, które może mieć bardzo dramatyczny przebieg. Dlatego uzyskanie szybkiego rozwodu to najlepsze rozwiązanie – oszczędzi nam czasu i emocji.

 

Rozwód za porozumieniem stron

Skomplikowane postępowanie dowodowe nie jest obligatoryjną częścią sprawy rozwodowej. Jeśli małżonkowie mają wspólne żądania i są one zgodne, sąd nie musi przeprowadzać postępowania dowodowego o dużej wnikliwości. Co powinno obejmować porozumienie ze współmałżonkiem? Przede wszystkim dogadać należy się w takich sprawach jak orzeczenie o winie, określenie okoliczności rozpadu małżeństwa, zasady opieki nad dziećmi, władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, alimentów. Uzgodnieniu powinien też podlegać fakt podziału majątku wspólnego – jeśli chcemy uzyskać szybki rozwód, nie powinniśmy się domagać dokonania tego podziału na rozprawie rozwodowej. Więcej na ten temat znajdziecie na stronie https://slupinska.eu/blog/szybki-rozwod-jak-uzyskac/.

Szybki rozwód a orzeczenie o winie

Decydując się na rozwód bez orzekania o winie, zyskujemy realną szansę na to, żeby uzyskać go już na pierwszej rozprawie. Dlaczego? Całe postępowanie skraca się w czasie, ponieważ są nie musi rozważać stopnia winy każdego z małżonków. Czy oznacza to, iż sprawa toczy się w zupełności bez postępowania dowodowego? Niezupełnie – przed sądem należy udowodnić, iż nastąpił trwały oraz zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Nie potrzeba do tego żadnych szczególnych dowodów, wystarczy zgodne oświadczenie stron. Dla sądu istotne będzie czy ustała więź emocjonalna, fizyczna i gospodarcza. Co więcej, ważne będzie określenie tego czy jest szansa na poprawę małżeńskich relacji.

Jest możliwość uzyskania szybkiego rozwodu także w sytuacji, gdy sąd orzeka o winie. Opcja ta może zaistnieć tylko wtedy, gdy małżonek winny rozpadu małżeństwa przyzna się do wszystkiego i weźmie na siebie całą winę. Zazwyczaj jednak, gdy jedna strona składa pozew o rozwód z orzeczeniem winy współmałżonka, druga strona wnosi o orzeczenie rozwodu z winy pozywającego. Taka sytuacja kończy się często długim postępowaniem dowodowym i przedłużającą się sprawą rozwodową.

O rozwodach i kwestii orzekania o winie przeczytać można pod linkiem https://slupinska.eu/rozwody/.

Szybki rozwód a rodzicielstwo

Czy można otrzymać szybki rozwód w sytuacji, gdy małżonkowie mają wspólne, małoletnie dzieci? W tym wypadku również wszystko zależy od wzajemnych ustaleń między stronami. Najlepszym rozwiązaniem jest wniesienie zgodnych żądań w zakresie dzieci lub spisanie porozumienia wychowawczego. Po stronie sądu zostanie już wtedy tylko zbadanie czy żądania są zgodne z dobrem dziecka – to ono jest bowiem najważniejsze. Co więcej, konieczne będzie powołanie świadka, który zezna, że rozwód nie zagraża dobru dziecka (a nawet czasem jest dla niego mniejszym złem).

Rozwód na pierwszej rozprawie?

Możliwe jest uzyskanie orzeczenia o rozwodzie już na pierwszej rozprawie – żeby tak się stało, pozwany musi uznać żądanie pozwu. Istotne jest również to, aby małżonkowie nie mieli wspólnych, małoletnich dzieci. Wtedy przesłuchuje się strony i na tym kończy się postępowanie dowodowe. Żeby sprawa zakończyła się bez komplikacji, warto zadbać o skrupulatnie przygotowany pozew – w tym celu powinniśmy wynająć dobrego prawnika, specjalizującego się w prawie rodzinnym.

Niezależnie od tego czy uda nam się otrzymać szybki rozwód czy sprawa będzie ciągnąć się długo, dobrze jest mieć pełnomocnika, który pomoże nam przejść przez rozwód. Pomoże on znaleźć najlepsze rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy nie dojdzie do porozumienia, a sprawa nabierze bardzo emocjonalnego charakteru. Prawnik na chłodno oceni naszą sytuację i doradzi, biorąc pod uwagę nawet te aspekty, których sami nie dostrzegamy.

Bardziej szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie https://slupinska.eu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności