lederboard

Jak wybrać zlew kuchenny?

Ze względu na popularność zmywarek do naczyń, zlewozmywak nie pełni już takiej funkcji jak kiedyś. Obecnie częściej używa się go tylko do szybkiego mycia pojedynczych naczyń i jako miejsce, gdzie można składować naczynia, które oczekują na umycie w zmywarce. Zmieniła się też forma zlewozmywaka, a dzisiejsze modele granitowe zastępują dawniej modne zlewy stalowe. Zlewozmywaki granitowe oferują znacznie więcej możliwości w kwestii kształtu i kolorów, są estetyczne, praktyczne i przystępne cenowo. Jednakże, należy zachować ostrożność i nie kierować się wyłącznie ceną, ponieważ na rynku są dostępne również zlewy z granitopodobnego materiału, które są tańsze, ale również mniej trwałe.

Jakie zlewy kuchenne są dostępne na współczesnym rynku?

Propozycje nowoczesnych zlewów nie kończą się tylko na klasycznej konstrukcji składającej się z komory, ociekacza i wylewki baterii. Wybór dodatkowych akcesoriów może sprawić, że liczba możliwych konfiguracji będzie niemal nieograniczona. Możemy wybrać odpowiednie:

  • deski;
  • ociekacze;
  • kosze;
  • uchwyty i pojemniki na środki czystości;
  • wylewki przedłużane lub zintegrowane z misą, które pozwolą dostosować zlewy do kuchni do naszych potrzeb i preferencji estetycznych.

Ograniczeniem może być jedynie nasz budżet, ale nawet w przypadku mniejszej ilości pieniędzy możemy stworzyć idealną aranżację dopasowaną do naszego gustu.

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest montaż młynka w odpływie, który pozwala na rozdrabnianie resztek jedzenia, zapobiegając zatykaniu rur kanalizacyjnych. W dobie zwiększonej świadomości ekologicznej i segregacji odpadów, młynki stają się niezastąpione, ponieważ nie wymagają użycia agresywnych środków chemicznych do oczyszczania zatkanych syfonów. Mniejsza ilość odpadków w rurach zmniejsza też ryzyko pojawienia się niechcianych gości, takich jak karaluchy. Dlatego właśnie młynki to najnowszy trend w kuchennych zlewozmywakach.

Gdzie najlepiej zamontować zlew w kuchni?

Lokalizacja ujęcia wody jest najważniejszym czynnikiem decydującym o miejscu montażu zlewozmywaka. Budując dom, można postawić zlew pod oknem, aby korzystać z naturalnego światła i uniknąć konieczności włączania sztucznego oświetlenia. W przypadku bloków mieszkalnych, gdzie pole manewru jest mniejsze, należy rozważyć dostępność instalacji wodnej oraz warunki zabudowy.

Zlew pod oknem może mieć sens, ale zmywarki stały się powszechnym elementem wyposażenia kuchni, co zmniejsza znaczenie lokalizacji zlewozmywaka. Ważne jest, aby unikać umiejscowienia go tuż przy podatnej na zachlapanie szybie i rozważyć wybór baterii, którą można łatwo wyciągnąć i położyć na płasko, umożliwiając otwarcie okna.

Istotne jest również, aby zlewozmywak był blisko zmywarki do naczyń, aby ułatwić przenoszenie brudnych naczyń. Jeśli zlew ma pełnić rolę tymczasowego „składu”, sąsiedztwo względem zmywarki jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli naczynia trzeba opłukać przed wstawieniem ich do zmywarki.

Jeśli mamy wolną przestrzeń w kuchni, warto rozważyć umiejscowienie zlewozmywaka nieco na uboczu. Jako że jest on „poczekalnią” brudnych naczyń lepiej, żeby nie był pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy po wejściu do pomieszczenia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności