lederboard

Jak wygląd wpływa na naszą samoocenę?

„Wszyscy mówimy, że piękno to nic zewnętrznego, ale nikt tak naprawdę nie bierze tego do końca na poważnie. Podczas gdy w moim odczuciu sprawa jest prosta: piękno to szczęście, które widać na twarzy. Kiedy kobieta jest szczęśliwa, jej oczy błyszczą specyficznym blaskiem.(…) Jak świat światem świadome kobiety zawsze o siebie dbały i niezależnie od wieku starały się zachować urodę. (…)Kobieta w każdym wieku może być piękna, jeśli akceptuje sama siebie, jest spełniona  i zadbana. To zadbanie to też okazywanie szacunku innym ludziom.” – mówi Katarzyna Bonda w książce „Kobiety o kobietach…” Ilony Adamskiej. 

 

 

Wygląd zewnętrzny świadczy o naszym stanie zdrowia, statusie społecznym, zajmowanym stanowisku oraz o czasie jaki poświęcamy pielęgnacji. Co to znaczy „zadbana” kobieta? Taka, która nie zapomina o zagospodarowaniu czasu tylko dla siebie. Uroda i młodość przemijają ale makijaż, dobrana i wyprasowana garderoba, zdrowa dieta, unikanie tego co szkodzi, odpoczynek – świadczą o klasie i mają wpływ na relacje z otoczeniem. Dbanie o wizerunek to element koła – dobrze się czuję – dobrze wyglądam, źle się czuję – wyglądam źle, jestem szczęśliwa – promienieję itd… Dlatego po wizycie u fryzjera czy kosmetyczki mamy lepszy nastrój. Wniosek z tego taki, że możemy zapanować nad nastrojem oraz świadomie, poprzez dbanie o duszę i wygląd zewnętrzny, stać się osobą pewną siebie.

„Zdrowie, uśmiech, wewnętrzny spokój – to wszystko sprawia, że kobieta wygląda pięknie.” Anna Białous-Griffiths, psycholog*

Poprawa wyglądu zewnętrznego, zakup nowych ubrań, wizyty w spa poprawiają nastrój oraz samoocenę ale by zmiany były trwałe musi również zmienić się wnętrze. Kobieta, która zaakceptowała siebie oraz nauczyła walczyć z wadami, eksponować zalety, emanuje energią sukcesu. Pewność siebie to samoświadomość, akceptacja.

„Jeżeli masz za dużo kilogramów czy jest coś w tobie, co cię wkurza, to należy się z tym poprostu rozprawić.” Joanna Brodzik, aktorka*

Renata Adamczyk, właścicielka marki BurnActive, w jednym z wywiadów pochwaliła się:

„Polki wiedzą, że wygląd zewnętrzny jest ważny. Coraz więcej kobiet zaczyna dbać o siebie, wnioskuję po wynikach sprzedaży suplementu na zachowanie smukłej sylwetki”.

Pomimo przysłowia „nie oceniaj książki po okładce“, często nam się to zdarza. Już tacy jesteśmy, że myślimy w pierwszej chwili stereotypowo. Na szczęście zwracanie uwagi na powierzchowność nie tępi naszych wrodzonych instynktów, które są w stanie pomóc odczytać intencje poznanych osób. Szybko zauważymy czy dana osoba to tylko puste opakowanie, czy również bogate wnętrze. Jeśli chodzi o relacje biznesowe czy ważne spotkania wygląd zewnętrzny powinien odzwierciedlać nasz szacunek do innych. Na rozmowę kwalifikacyjną nie ubierzemy się w brudne rzeczy, na ślub przyjaciółki nie pójdziemy w szortach, prawda? Osoba, która pracuje w sklepie jubilerskim będzie miała zadbane dłonie a dobra fryzjerka nie pozwoli sobie na siano na głowie.

Renata Adamczyk, na podstawie własnych doświadczeń, zrozumiała jak duży wpływ ma wygląd zewnętrzny na samoocenę:

„Tworząc suplement opierałam się na pragnieniu zmiany wizerunku, poprawy sylwetki. Osoba, która jest w stanie dojść do założonych celów to osoba, w moim mniemaniu, warta uwagi czy podjęcia z nią współpracy. Dlatego sama używam BurnActive. Dzięki niemu mam energię i panuję nad swoim wyglądem co przekłada się na relacje w biznesie ponieważ przy okazji pokazuję skuteczność własnego dzieła.”

„Piękna kobieta to ta, która siebie szanuje.” Ilona Cichecka – dietetyk kliniczny*

Aparycja jest istotna w kontaktach biznesowych ponieważ „jak cię widzą, tak cię piszą”. Schludność pomaga w wywarciu pierwszego wrażenia. Strój dopasowany do sytuacji pomaga czuć się dobrze a odpowiednia prezencja dodaje odwagi i zmniejsza tremę. Nikt nie jest doskonały ale nie powinno to przeszkadzać w dbaniu o wizerunek. Kobiece piękno nie tkwi w doskonałości ale w różnorodności. W istocie, w każdym z nas tkwi diament, od nas zależy czy go wyeksponujemy.

 

W artykule wykorzystano cytaty z publikacji:

„Kobiety o kobietach, czyli cała prawda o płci pięknej“ Ilony Adamskiej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności